Bio

Volajú ma Petere a založil som Reštart. Mám 54 rokov. V roku 2010 som sa na seba naozaj nahneval. Ako správny manažér som mal 136 kg a problémy vyjsť jedno poschodie bez zadýchania. Rozhodol som sa všetko od základu zmeniť. Šport, kompletná zmena životosprávy, jedálnička, hodnôt i návykov. V priebehu roka som dal vďaka zmene životosprávy, cyklistike a behu dole 52 kg. Odvtedy si držím stabilnú váhu s drobnými kilovými výkyvmi, bez akýchkoľvek zaručených diét, komerčných potravinových doplnkov či obmedzovania sa. Nikdy by som sa nechcel vrátiť späť. Stal sa zo mňa endorfínový blázon.

3 roky svojho života som venoval intenzívnemu štúdiu všetkého o nadváhe a chudnutí. Počul a prečítal som mnohé dobré rady aj prázdne marketingové floskule plné sľubov, ktorých jediným cieľom je vyprázdniť naivné vrecká. Neverím na zázračné diéty, na nákupy zázračných potravinových doplnkov. Verím, že ak zvýšite fyzickú aktivitu a znížite energetický príjem, dostavia sa výsledky. Ale to nie je to najpodstatnejšie. Pochopil som, že zmena sa musí odohrať v hlave. Je to o životnej voľbe. O motivácii, výdrži a silnej vôli. Ale najmä o pozitívnom naladení sa, o kamarátstve a vzťahoch, o výzve, nadšení, zážitkoch, o prírode a športe. Nestrácať čas sebaľútosťou, lenivosťou, výhovorkami a gaučovaním. Nestrácať čas nezmyselným pobehovaním po nákupných centrách, povrchnou sebaprezentáciou, sledovaním stupídnych televíznych programov, nenechať sa manipulovať reklamou, negatívnymi emóciami, ale ani prílišnou kariérou. Čas, nadšenie a zážitky, to je totiž to jediné, čo si nemôžete kúpiť.

Najdôležitejšie je vykročiť na novú cestu, vytrvať a nevzdať to. Mám to osobne overené. Sám som si týmto reštartom prešiel. Viem, koľkokrát som zlenivel a temer som to vzdal. Tiež viem, aký význam pre mňa mala pernamentná motivácia a podpora niekoho, kto to zvládal a mal výsledky.

Dnes bicyklujem cez 10.000 km ročne, behám polmaratóny, nordwalkujem, turistujem, objavujem prírodu a Slovensko. Žijem naplno. Autá mám na podnikovom parkovisku. Do práce chodím na bicykli. Je to oveľa zábavnejšie, rýchlejšie a zdravšie. Mám každé ráno skvelú, proaktívnu náladu. Veď slnko, vietor a endorfíny. Ak kúpim v pondelok polku chleba, v piatok z neho ešte polka ostane. Akú cenu má desať rokov kvalitného aktívneho života?

Časom sa začalo meniť všetko okolo mňa. Zistil som, že sa začínam vyhýbať určitým typom ľudí. Takým neistým, nerozhodným, negatívne naladeným, na všetko šomrajúcim, ktorí vidia všade problém, len u seba nie. Tiež ľuďom, čo ma ťahajú dole. Tí, čo športujú a majú ciele majú úplne iný drive. Sebavedomie, sebaistotu. Veria vo vlastné schopnosti a vo víťazstvo. Majú to v hlavách. Dokážu veci meniť sami.

Časom sa okolo mňa začala tvoriť komunita podobných ľudí, ktorí potrebovali reštart. Čosi zmeniť. Už zďaleka to nebolo len o nadváhe. Pochopil som, že nadváha a apatia sú len dôsledkom oveľa hlbších príčin, spojených často s ťažkou chorobou, so závislosťami, cigaretami, alkoholom, pracovnou vyhorenosťou, samotou, stratou zamestnania/partnera, neistotou, depresiou, nedostatkom sebadôvery, ale tiež lenivosťou a nedostatkom sebadisciplíny. A tak vznikol projekt reštart a jeho výzvy:

Do výziev sa zapájajú pravidelne stovky ľudí. Na reštart predpisujeme jedinú medicínu:

Aktívny pohyb v prírode, zážitky, dobrú partiu, endorfíny a zdravú životosprávu.
Relax, spánok, pitný režim, harmóniu a čerstvý vietor vo vlasoch.

Je úplne jedno, v akom smere sa potrebujete reštartnúť. Dôležité je, či s tým chcete naozaj niečo robiť. Môžete gaučovať, prežiť život v depkách, pri poháriku, pred televízorom, baštiac sladkosti a iné dobroty. Večne sa vyhovárať, zmierovať sa s prehrami a ľutovať sa. Alebo sa tomu môžete postaviť a všetko od základu zmeniť. Charakter a vôľa človeka sú jeho osudom. Stále viac si uvedomujem, aká je to pravda. 

Po rozhovoroch s viacerými účastníkmi našich výziev sme sa rozhodli venovať sa reštartu naplno. Vytvorili sme neziskové občianske združenie Reštartni sa, OZ. Prvýkrát v živote mám pocit, že robíme niečo veľmi užitočné. Máme plno energie, nadšenia i výsledky. Naše projekty koncipujeme tak, aby boli pre ľudí. Pokúsime sa časť nášho nadšenia presunúť aj na Vás. Zapojte sa do niektorej z našich výziev a dajte nám šancu byť Vám pri Vašom reštarte oporou. Nakazíme Vás dobrou náladou, pohybom a zdravým životným štýlom. Budete prekvapení výsledkami.