Ako sa pripraviť na hory a čo robiť pri úraze?

Slovenské hory ponúkajú nádherné turistické trasy, ktoré lákajú nejedného z nás. Vysokohorská turistika ponúka nielen športové vyžitie, ale aj uvoľnenie a relax. Okrem toho však prinášajú aj určité riziko, ktoré netreba podceniť.

Príprava na hory

Prípravu na turistiku nikdy nepodceňujte. Myslite aj na poistenie na hory, ktoré vám v prípade úrazu pokryje náklady, ktoré by ste inak platili zo svojho vrecka. Počas letných mesiacov myslite okrem slnečných okuliarov a pokrývky hlavy aj na zápalky, sviečky baterky a najmä na lekárničku.

Nepodceňte ani výber obuvi či oblečenia. Počasie na horách je nevyspytateľné, preto majte vždy poruke pršiplášť. Snažte sa dopredu zistiť o teréne čo najviac, takisto nezabudnite skontrolovať predpoveď počasia.

Svojim blízkym alebo na ubytovni povedzte o plánovanej trase a predpokladanom čase návratu. Uistite sa, že vaša lekárnička obsahuje obväzové balíčky, nožnice, sterilnú gázu, náplaste na otlaky či trojcípu šatku. Ak ste vášnivý turista a plánujete byť často v horách, mali by ste zvážiť kurz prvej pomoci.

Ako sa pripraviť na hory a čo robiť pri úraze?
Zdroj: Pexels.com

Pravidlá, ktorými by ste sa na horách mali riadiť

Nepreceňujte svoje sily. Trasu a cieľ turistiky si vždy prispôsobte zdravotnému stavu a kondícii. Letné horúčavy spojené so športovou aktivitou dajú organizmu zabrať. Počas túry dopĺňajte tekutiny i sacharidy. Nestačí vám len hroznový cukor, doprajte si čokoládu či keksy.

Neodporúčame ani konzumáciu alkoholu. Zníži vám totiž pozornosť a výkonnosť, čo môže ľahko viesť k úrazu. Oddychujte približne každú hodinu, nech telo zbytočne neprehrievate.

Čo robiť, ak sa aj tak stal úraz?

Ak sa vám alebo niekomu inému aj napriek dôkladnej príprave stal úraz, v prvom rade zachovajte pokoj. Potom zistite zdravotný stav zraneného. Zamerajte sa na vedomie a dych. Pokiaľ nedýcha, okamžite začnite resuscitovať a volajte o pomoc.

Ako sa pripraviť na hory a čo robiť pri úraze? foto zdroj Pexels.com
zdroj Pexels.com

Keď je zranená osoba pri vedomí, snažte sa s ňou komunikovať. Nenechávajte ju osamote, pokiaľ nie ste jediný a nemusíte sa vydať pre pomoc. Nesnažte sa s ranenou osobou veľmi hýbať. Horskú službu zavolajte aj vtedy, ak je úraz menej závažný, no vy alebo zranený človek nemôžete pokračovať.

Máte dve možnosti, komu môžete zavolať. Buď na tiesňovú linku – 112, alebo na linku Horskej záchrannej služby – 18 300. Snažte sa operátorovi opísať presne čo sa stalo a miesto, kde sa nachádzate. Horská služba dokonca ponúka aplikáciu, pomocou ktorej jedným tlačidlom zdieľate presnú polohu a privoláte zároveň aj pomoc.

Počas čakania na záchrannú službu sa snažte zatiaľ podať základnú pomoc. Zraneného človeka udržiavajte v teple. Ak krváca, pokúste sa to zastaviť či ošetrite vonkajšie zranenia. Uľahčíte tak prácu záchranárom. Na zjednodušenie lokalizácie použite píšťalku alebo svetlo z telefónu alebo baterky.

Pošli ďalej
PR články
PR články

PR články dodané našimi partnermi, podporovateľmi a spolupracovníkmi.

Articles: 23