Ako si správne vybrať bežeckú obuv do hôr?

Beh na skalnatom a nerovnom teréne je úplne iný ako beh po rovnom chodníku či ceste. Bežecké topánky do hôr sú preto navrhnuté tak, aby chránili vašu nohu. Hlavný rozdiel medzi bežeckou obuvou na nerovnomerný terén a asfalt je v podrážke, pevnosti a v odolnosti materiálov. Zistite, ako si vybrať správny typ pre vás.

Zdroj: unsplash.com

Rozdiel medzi cestnou a trailovou bežeckou obuvou

  • Cestná bežecká obuv

Aj keď na asfaltke zväčša nie sú žiadne prekážky a je rovná, tvrdý povrch môže byť pre kĺby a chodidlá záťažou. Cestná bežecká obuv je navrhnutá tak, aby znižovala pri behu nárazové zaťaženie (náraz chodidiel na asfalt pri dopadaní) a podporovala stabilitu nohy.

Klasické cestné topánky majú hladšie podrážky a sú vyrobené z ľahšieho materiálu. Vďaka tomu sú pri behaní dlhých vzdialeností dostatočne priedušné. Navyše sa hodia aj na každodenné nosenie.

  • Trailová bežecká obuv

Trailová bežecká obuv je určená na behanie po nerovnomernom a skalnatom povrchu. Práve preto sa pri jej výrobe dáva väčší dôraz na podporu a stabilitu chodidla a tiež na priľnavosť k povrchu. Pevnejší materiál a masívna podrážka zase poskytujú lepšiu ochranu pred nečistotami a nechcenými kamienkami v topánke. 

Hrubšia podrážka sa tiež lepšie prispôsobí nerovnomernému povrchu. Oproti cestným bežeckým topánkam majú navyše aj výstupky na spodnej časti. Čím väčšie sú, tým topánky lepšie držia na nohe a neprešmykujú v náročnom teréne. 

Zdroj: unsplash.com

Ako si vybrať správnu trailovú bežeckú obuv?

Existujú rôzne typy trailových topánok, a tak môže byť výber veľmi mätúci. Pred kúpou je dôležité ujasniť si, aké sú vaše bežecké ciele, po akom teréne chcete behať, ako často a aké veľké vzdialenosti. 

Na štrkové a lesné cesty sú ideálne topánky, ktoré majú kvalitné podrážky, sú ľahké, nepremokavé, držia pevne na nohe a neprešmykujú pri behaní z kopca a do kopca. 

Ak chcete behať v náročnejšom teréne, potrebujete nepremokavé a ťažšie topánky z odolnejších materiálov. Majú mať pevnú podrážku a medzipošvu, ktorá tlmí nárazy a znižuje riziku toho, že si vyvrtnete členok alebo zraníte koleno či bedrový kĺb.

Na čo si dať pozor pri kúpe?

Výber bežeckých topánok je náročný. Preto je najlepšie kúpiť si ich v špecializovaných predajniach. Poradí vám tam kvalifikovaný personál a navyše si môžete topánky vyskúšať. Pre istotu si vždy vyskúšajte aj menšiu a väčšiu veľkosť. Topánky by vám mali sadnúť presne, ale nemali by byť príliš tesné a úzke. Ak vám pri skúšaní sadnú, skúste sa v nich prebehnúť aj po predajni. 

Jeden pár trailových bežeckých topánok na celý rok?

Ak beháte v teréne dvakrát až štyrikrát do týždňa, stačí vám jeden pár topánok na rok. Ak ale plánujete behať častejšie, potrebujete aspoň dva páry. Topánky vám pri behaní v teréne môžu namoknúť alebo sa zašpiniť. Preto by ste mali mať aspoň dva páry, ktoré budete striedať. 

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322