Českou Kanadou okolo Osiky, Klášteru a Jelenieho vrchu

Pre väčšinu turistov je centrom Českej Kanady Nová Bystřice. Pre nás sa už niekoľko krát stala východzím bodom zapadnutá dedinka Blato. Leží mimo hlavných ciest, napriek tomu sa tam pravidelne vraciame. Do celej Českej Kanady je odtiaľ blízko. Jednou z najkrajších peších túr je okruh cez Blato, okolo Osiky, Klášteru a Jelenieho vrchu.

Lesy Ćeskej Kanady
Lesy Ćeskej Kanady

Osika

Okruh začína okolo chát po brehoch rybníku Osika. Retro vzhľad okolia jasne naznačuje, že celá oblasť bola chatármi a kempermi civilizovaná už za hlbokého sociku. Nič proti. Práve naopak.

Osika
Osika

Osika má svoje nezameniteľné čaro. Najmä na jeseň, za hmlistých rán. Možno preto tam aj v septembri chodíme. Keď pôjdete popri brehoch, chodník vás zavedie až na kopček, z ktorého sa vám otvorí pohľad na impozantný Klášter s Kostolom najsvätejšej trojice.

Klášter

Napriek tomu, že sme tu boli už 4 krát, iba raz sa nám podarilo nahliadnuť dovnútra. Kostol patrí k najvýznamnejším pamiatkam juhočeskej ranno barokovej architektúry a jeho oltár je najväčší v strednej Európe.

Klášter
Klášter Kostol Svätej trojice je aj križovatkou cyklotrás

Práve pod týmto oltárom sa stretávajú tri liečivé pramene. Môžte sa z nich napiť v studničke za kostolom pri rybníku, pod monumentálnymi lipami.

Posedenie pod lipami
Klášter Posedenie pod lipami

Ak sa budete chcieť pozrieť dnu, skúste zavolať na číslo 0602 703 007. Ak sa dovoláte, radi vás prevedú. Nezabudnite ich požiadať, aby vás pustili aj do krýpt a podzemia. Je tam čo vidieť.

Tu je odbočka na turistický chodník do Novej Bystrice
Tu je odbočka na turistický chodník do Novej Bystrice

Kostol nemá s pôvodným kláštorom veľa spoločné. Bol postavený na troskách vyhoretého kláštora Paulánov, ktorý tu stál už od roku 1491, keď dostali Pauláni za úlohu nájsť miesto od Álp na východ, kde sa zbiehajú liečivé pramene. A to bolo údajne práve tu.

Vedľa kostola je tiež Kláštorský rybník, ktorý (podobne ako Osiku) viac ako rybári vyťažujú skôr kemperi a rekreanti.

Jelení vrch

Keď pôjdete cez kopec k hraniciam, dostanete sa do krásnej novobystrickej kolónie Artolec. Vedú z nej cyklotrasy do rakúskeho Hirschenschlagu i Novej Bystřice.

Ak sa však vydáte popri rybníku smerom na Slavonice, dostanete sa do malej dedinky Klášter 2. Vedľajšou cestou vystúpate až na Jelení vrch, kde nájdete vojnový skanzen Bunkry československého opevnení Klášter 2. Pohybujeme sa v hraničnom pásme bývalej železnej opony. Nečudo, že bunkrami je na okolí posiaty celý Jelení vrch.

Blato

Prechádzka po žltej trase smerom na Blato je už len príjemnou satisfakciou za niekoľko hodinový výlet.

Ak ste tu v septembri, vyjde počasie a vy rozmýšľate čo na večeru, pozorne sledujte terén. Nájdete tu dubáky, kováče, masliaky a lesohríby všetkých chutí. I muchotrávky. Česká kanada je rajom hubárov.

Do samotného Blata sa zamilujete. Leží na troch rybníkoch. Je to čistý koniec sveta s nezameniteľnou juhočeskou atmosférou. A tichom. Kedysi sme sa aj na rybníkoch v Blate kúpali. Až do chvíle, kým sme tam našli vo vode plávať toto črevo.

Črevo v Źišpašskom rybníku je vlastne ryba
Črevo v Źišpašskom rybníku je vlastne mimoriadne nechutná invazívna ryba

Až neskôr sme vygooglili, že sa jedná o mimoriadne esteticky nechutnú rybu, žijúcu v kolóniách na stojatých vodách, prudko invazívnu: Pectinatella Magnifica, pôvodom zo Severnej Ameriky. Ten kto ju do rybníka hodil sa musel nesmierne zabávať.

Každopádne my už do tej vody nevlezieme.

Blato pravá juhočeská atmosféra

Česká kanada

„přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy. A kamkoliv pohlédnete, všude se lesknou rybníky, široké potoky, točí se řeky, lesnaté kopce řadí se za sebou v nekonečných řadách.“

Prvý doložený názov Česká kanada je datovaný práve týmto textom z roku 1928.

Autorom názvu Česká Kanada bol miestny rodák, novinár a esejista Jaroslav Trpák, ktorý chcel takto spropagovať región pre turistiku. Hľadal exoticky znejúci názov pre práve sa rozvíjajúci trend turistiky v Čechách.

Lesy Českej Kanady
Bujará machová flóra Českej Kanady

Základ pomyselnej Trpákovej Českej Kanady vtedy tvorili rybníky okolo Jindřichovho Hradca, obce Kunžak a najmä lesy v okolí Nové Bystřice a hradu Landštejna, ktoré dnes miznú vďaka kôrovcovi priamo pred očami.

Túru okolo Osiky, Klášteru a Jelenieho vrchu si však v Českej Kanade nenechajte ujsť. Je tiež rajom cyklistov a bežkárov.

hrad Lansštejn
hrad Landštejn

Kam v Českej Kanade

Pošli ďalej
Petere Hiker
Petere Hiker

Cestovanie hiking. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky restartnisa. Sleduj náš instagram a zapoj sa do FB skupiny Cestovanie hiking. Tipy na aktívnu dovolenku.

Articles: 25