Hrad Šomoška objavili ste skalný vodopád?

Každoročne na jeseň absolvujem turistický výlet na Hrad Šomoška. Buď s deťmi, psom alebo keď vydá z času na čas, tak si dám aj 10 km okruh. Prečo na jeseň? Pretože z hradu sa nám ukáže farebná scenéria maliarky menom Príroda, ale aj pohľad susedného hradu Salgó, ktorý je už na maďarskom území. Tá panoráma pohladí oko turistu. Pri jasnom počasí sa zvykne vynoriť aj Kriváň.

Šiatorská Bukovinka

Ale pekne poporiadku. Hrad Šomoška sa nachádza neďaleko obce Šiatorská Bukovinka, priamo na hraniciach s Maďarskom. Obec je vzdialená približne 13 km od Fiľakova a asi 30 km od Lučenca.

Turistický výstup na hrad Šomoška

Keď budete cestovať vlakom, červenou turistickou značkou sa dostanete cez hlavnú cestu k autobusovej zastávke a tu sa napojíte aj na zelenú značku. Budete prechádzať okolo vodnej nádrži Šiatorská Bukovinka a dostanete sa na horný koniec dediny.

Asfaltovou cestou po zelenej turistickej značke sa dostanete k Šimonovej veži. Je to oválna kamenná veža, kde je aj informačná tabuľa s mapou. Tu si viete zaparkovať svojho štvorkolesového tátoša ak by ste prišli autom. Parkovné sa platí iba počas sezóny, kde si viete rovno kúpiť aj vstup na hrad. Vaše menšie ratolesti sa zahrajú na ihrisku a hneď vedľa je miesto, kde si viete opiecť slaninku, či safaládku. 

Náučný chodník Šomoška

Tu začína aj náučný chodník, ktorý nás informuje o faune a flóre, kamennom vodopáde a samotnom hrade.  Prejdeme cez mostík do lesíka a držíme sa zelenej turistickej značky. Prídeme k umelo vytvoreným jazierkam. Jazierka sú zásobované vodou z upraveného Krúdyho  prameňa a Bukovinskeho potoka. I keď sú umelým prvkom v prírodnom prostredí, zohráva táto vodná plocha významnú úlohu pre rozmnožovanie a vývoj obojživelníkov.

Kamenný vodopád

Po chvíli prechádzky si môžeme všimnúť tabuľu smerujúcu na Mačaciu, ale o tom až neskôr, my budeme pokračovať hore briežkom, kde budeme stúpať až ku Kamennému vodopádu. Pre niekoho to môže byť len kopa popadaných kameňov, ale pravdupovediac je to miesto, kde sa  vo vnútri tohto mora počas zimy skrývaju drobné zemné cicavce. Skladá sa prevažne z úlomkov päť až šesť bokých stĺpov bazaltu.

Skalný vodopád
Skalný vodopád

Táto kamenná stráň vznikla zčasti zvetraním skalných výstupov bazaltu na hradnom vrchu a má prirodzený pôvod. Rozpad bazaltových stĺpov spôsobila často zamŕzajúca voda, ktorá rozširovala pukliny v bazalte a jednotlivé kusy sa rozpadávali a hromadili v podobe sutiny na miernejšom svahu.

Po pár metroch vyššie nás čaká unikát Kamenný vodopád, ktorý je 9m vysoký. Vznikol stuhnutím lávy sopky asi pred 4 000 000 rokmi.

Krkolomnými schodíkmi sa dostaneme už k samotnému hradu Šomoška, ale predtým nám pani z plechovej búdy skontroluje lístky. Ak ste si ich nezakúpili pri Šimonovej veži, nič sa nedeje pani Vás zkasíruje tu 😊. Prečo? Lebo odtiaľto chodia menej aktívni  „turisti“.

Odtiaľto je vstup na hrad, ale z maďarskej strany. Je to naozaj iba na pár krokov. Predajú vám aj nejaký ten suvenír, podobne ako v Šimonovej veži.

Hrad Šomoška v pozadí hrad Salgó
Hrad Šomoška v pozadí hrad Salgó

Hrad Šomoška

V minulosti bol známy pod rôznymi názvami, ako napríklad Drieňový kameň alebo Drieňov.

Hrad založili začiatkom 14. storočia Kačičovci. Bol stavaný z čadičových kvádrov, ktoré boli ťažené priamo v hradnom kopci. V roku 1310 sa hrad stal majetkom Matúša Čáka, neskôr ho dobili Turci, ktorí ho držali až do roku 1596. Po porážke povstania Františka II. Rákocziho bol hrad cisárskym vojskom v roku 1703 zbúraný a odvtedy chátral. Už značne poškodený a schátraný hrad navyše zasiahol v roku 1826 požiar a bola zničená aj posledná západná veža. Hrad zachránila až rozsiahla konzervácia a čiastočná rekonštrukcia.

Romanticky pôsobiaci hrad s trojuholníkovým pôdorysom tvorí jeden palác, dve bašty a jedna strážna veža.

V areáli hradu viete nakuknúť do veže a najesť sa pri stole s výhľadom na Salgó, tiež pozorovať čo robia v záhradach maďarskí obyvatelia. Ak Vám nebolo dosť, viete si urobiť ešte zachádzku na kameňolom Mačaciu.

Kameňolom Mačacia

Keď sa budete vracať z hradu po pravej strane stretnete tabulu s názvom Mačacia. Je to náučný chodník žltej farby  prevažne lesným terénom. Cestou stretnete informačné tabule. 

Lom v Mačacej
Lom v Mačacej

Pri kameňolome bola dokonca vybudovaná aj banícka osada, so školou a obchodmi. Do kameňolomu viedla železnica. Neviem, či túto zimu prežila rozhľadňa, ale už túto jeseň sa nedalo po nej vyliezť.

Napojíme sa na červenú značku, ktorou sa dostaneme k samotnému kameňolomu. Tu odporúčam chodiť len chodníkami a dávať si pozor, aby ste nespadli alebo niečo nepadlo na Vás. Je tu tiež zopár informačných tabúľ, kde sa dozviete veľa zaujímavého.

Nad lomom sa nachádza ďalšia rozhľadňa, ale odporúčam dávať si pozor. Naspäť k autu sa treba vrátiť pred prvou rozhľadňou a napojiť sa na žltozelenú trasu. Tá Vás dovedie na parkovisko k Šimonovej veži, alebo ďalej pokračovať červenou značkou a prídete rovno do Šiatorkej Bukovinky.

Michal Ćonka nás práve opravil: Pri Mačacej je len už len jedna rozhľadňa – tá spodná bola odstránená.

Hrad Šomoška patrí k unikátom okolia Fiľakova.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Michaela Ďalogová
Michaela Ďalogová

Žienka gaučová, ktorá sa cez 7 kopcov 3 jazerá, paličky, bicykel a Kardionápravník premenila na žienku túlavú objaviteľku krás Slovenska.

Articles: 8