Objemový tréning bežca

Tak čo, vypapkané brušká po sviatkoch?

Nôžky zleniveli a teraz premýšľate aká vhodná výhovorka vás oslobodí od utrpenia nového začiatku? Tí, čo majú v krvi neoblomnú chuť vybehnúť aj počas zimného spánku to majú o niečo ľahšie. Takisto pevne stanovený cieľ na nový rok s dopredu zaplateným štartovným je celkom dobrá motivácia. Objemová príprava je u niektorých už v decembri v plnom prúde, niektorí odkladajú začiatok po Silvestri, no pravdou je, že pokiaľ má byť sezóna ako-tak úspešná, deň prvého vybehnutia do šedej zóny je už veľmi blízko.

Nie je to také zlé ako to vykresľujeme.

Tréning vytrvalosti

Veľká časť zimných objemov sa síce naozaj točí okolo toho nepopulárneho pásma „ani rege, ani rýchlosť“, ale ani v tomto období netreba na kvalitu zabúdať.

Síce až 80 % týždenných behov je dobré orientovať na zveľadenie všeobecnej vytrvalosti, behajú sa teda na 2 až 3 stupňoch 5-dielnej stupnice intenzity záťaže, ale taktiež je potrebné aspoň raz do týždňa telu pripomenúť, že vie behať aj rýchlejšie.

Veľmi vhodní pomocníci sú pri tom kopce, hory, v ktorých sa dá modifikovať tempo podľa nálady a pocitov (fartlek) a zaradiť tak do klasického vytrvalostného tempa aj pár rýchlych úsekov. Kto sa orientuje podľa tepovej frekvencie, netreba sa zľaknúť vyšších tepov pri prvých behoch po dlhšej prestávke. Po niekoľkých tréningoch sa hladina ustáli, je to normálne.

Tréningový plán

Najdôležitejšie pri tom všetko je dodržať konzistentnosť, mať v hlave nastaveného robota, ktorý takmer denne zapína behaciu kontrolku a dbať na dostatočnú regeneráciu a výživu. I keď sa zdá, že bežec bude menej unavený , ako z neustáleho naháňania sekundovej ručičky pri intervaloch, alaktických rovinkách, výbehoch do kopca, či tempových behoch, nie je tomu tak. Množstvo natočených kilometrov je o niečo vyššie, na aké sú nohy zvyknuté a to sa prejaví aj na celkovej únave.

Strečing, masáže, doplnkové relaxačné cvičenia a športy sú v tejto fáze prípravy veľmi žiadané.

Životospráva

V mnohých prípadoch je to vhodná doba na testovanie nového typu stravovacieho režimu.

Niekto môže vyskúšať vynechať mäso, niekto mliečne výrobky, iný sa môže rozhodnúť skúsiť nízkosacharidovú stravu.

Je k dispozícií dostatočne dlhá doba na to, aby si každý vedel vyhodnotiť dopad nového režimu na jeho výkonnosť a takisto je dostatok času na prípadnú nápravu spôsobených škôd. Takisto sa dá pozornejšie sústrediť na dodržiavanie správnej techniky behu, došľapu, alebo zvýšenie nedostatočnej kadencie.

V tejto súvislosti dávame do pozornosti neoceniteľnú bežeckú abecedu, ktorá vo všetkých spomínaných aspektoch pomáha.

Stačí dvakrát do týždňa po 15 minút a progres bude viditeľný už po pár týždňoch.

Prečítajte si tiež: Tréning bežca na ultramaratón

Disciplína

Československí ultrabežci sú ťažko skúšaní v pevnej vôli vydržať v prestávke aspoň chvíľu. Pokúšajú ich krásne podujatia organizované práve v dobe, kedy by sa malo už oddychovať, ako napríklad Pražská stovka (december), Brtnické ledopády (január) a podobne.

Ale aj účasť na takýchto pretekoch sa dá poňať tréningovo a nakoniec celkom dobre padne ako spestrenie naberania zimných objemov.

Toto ročné obdobie praje v našich zemepisných šírkach dlhým behom, nakoľko je balzamom na dušu prebehnúť sa čerstvo zasneženým lesom alebo poľom. Pocity, ktoré pri tom bežec zažíva sa často nedajú inak nazvať ako eufória.

A preto čo najviac odhodlania a následnej eufórie vám v nabehaných kilometroch prajeme aj my.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Erik Hübner
Erik Hübner

Turista, horský bežec, ktorý sa dá nahovoriť snáď na všetko a celú dovolenku vždy venuje horám v oblakoch, takže more nevidel už celú večnosť. Ale ani nechýba. Inak rád športujem, pozerám filmy, čítam, ale najväčší relax je vždy na hrebeňoch hôr. Ďalšie články autora >

Articles: 12