Peter Ertl: Výzva zdolať niečo neočakávané je nákazlivá

Rozprávali sme sa so športovým nadšencom a organizátorom výzvy 7 kopcov 3 jazerá, ZSSK restart challenge Petrom Ertlom.

Nedávno sme vás informovali v článku o už 3. ročníku výzvy Reštartni sa – 7 kopcov 3 jazerá, ZSSK restart challenge. Výzva je určená pre obľúbencov Slovenska, prírody a aktívneho pohybu. O začiatkoch, ďalších cieľoch v okolí Pezinka, či osobných víziach sme sa rozprávali s organizátorom výzvy Petrom Ertlom.

Ako vznikol nápad výzvy 7 kopcov 3 jazerá, ZSSK restart challenge?

„Na počiatku bola len osobná vízia. Zhodiť veľa kíl, rozhýbať sa a zmeniť kancelársky stereotyp. Utiecť od kariéry, gauča a konzumu k športu, k prírode, zážitkom a novým vzťahom. Celé to začal cestný bicykel. Začal som dávať dosť veľké objemy a rýchlosť ma úplne pohltila. Postupne sa pridávali ďalší kamaráti.
Výzva 7 kopcov 3 jazerá vznikla úplne spontánne. Bol som už temer všade, ale na Kráľovej holi ešte nie. Zistil som, že Slovensko nepoznám až tak dobre a nakoniec sa z toho zrodil nápad motivovať ľudí k aktívnemu pohybu cez neobjavené krásy Slovenska. Názov 7 kopcov 3 jazerá sa nám pozdával.“

Ako vyberáte ciele na výzvu?

„Väčšinu cieľov vyberáme na základe vlastnej skúsenosti a dotazníka od účastníkov. V horách sme temer stále. Snažíme sa hľadať čo najvhodnejší mix medzi náročnosťou a atraktivitou cieľa a objavovať skôr miesta nepoznané. Tak napríklad Veľká Fatra, Vihorlat, alebo Slovenský kras sú popri Slovenskom Raji, Malej Fatre alebo Vysokých Tatrách temer neobjavené.

Ciele musia spĺňať niekoľko parametrov. Musia tam byť atraktívne cyklotrasy pre MTB a cestnú cyklistiku, turistické chodníky rôznej náročnosti pre rodiny s deťmi, turistov i ultrabežcov, možnosť skialpu a bežkovania (nie komerčné lyžiarske strediská), zaujímavé výhľady, miesta a atrakcie v okolí a možnosť stráviť pekný víkend a realizovať výlet po celý rok, cez zimu i leto. Výber nie je vôbec jednoduchý. Na výbere cieľov pre budúci ročník 2019 pracujeme už teraz.“

Plánujete v budúcnosti zaradiť aj nejaký cieľ v okrese Pezinok?

„Každý rok bude niečo v Karpatoch. Minulý rok Biely Kríž, tohto roku Vápenná. Sme patrioti a na náš kraj sme hrdí. Milujem Karpatské kopce i cyklotrasy. Pezinskú Babu s jej bežkárskymi možnosťami. Kučišfdorskú dolinu i vinohrady a vínne cesty. Karpaty majú čo ponúknuť a línia Štefánikovej magistrály a JuRaVa od Rače až po Trnavu sa má každý rok na čo tešiť.“

Mali ste aj negatívne ohlasy na výzvu?

„Občas sa pritrafí. Zväčša ide skôr o nedorozumenia ohľadne konceptu výzvy. Keď si to vysvetlíme, zvyčajne sa spriatelíme. Anonymné ataky neriešim. V našich skupinách platí základné pravidlo – žiadne náboženstvo, žiadna politika, žiaden „hejt“ a žiadne komerčné ponuky. Výzva je o turistike, cykloturistike, o relaxe, zážitkoch, prírode, Slovensku, športe a aktívnom pohybe. Mňa hlavne zaujíma spokojnosť a lojalita účastníkov a ich počet. Ten sa každý rok zdvojnásobuje a ľudia sa vracajú.“

Zažili ste pri predošlých dvoch rokoch a tohto začínajúceho i nejaké sklamanie?

„Tiež sa občas pritrafí. Človek má pocit, že robí niečo užitočné a zmysluplné a občas musí čeliť totálnemu nezáujmu. Dva roky po sebe donesieme do bohom zabudnutého regiónu stovky rodín a účastníkov a inštitúciám, ktoré sú štátom dotované za rozvoj cestovného ruchu ani nestojíme za odpoveď. Pritom vlastne robíme dobrovoľne, bezplatne ich prácu.

Potom prídete niekam na výstavu a tam vidíte veľkolepé stánky, kamery, eurofondy a politických spriaznencov popíjať a potľapkávať sa po ramenách, aké je všetko skvelé. Keď sa chcete rozprávať o konkrétnej spolupráci, nemajú čas. Čo má toto spoločné s reálnou podporou cestovného ruchu v regióne? Nájsť dnes na Slovensku patriota, niekoho, kto nezištne pomôže dobrej veci začína byť problém.

Ak ste človek, ktorý chce robiť niečo užitočné len tak, začínate byť podozrivý. Čo je za tým? Prečo to robí? Našťastie máme množstvo skvelých partnerov, ktorí pochopili naše snahy a entuziazmus a pomáhajú nám. Jedným z nich je aj národný dopravca ZSSK.“

Ste veľký fanúšik Petra Sagana. Chceli by ste, aby bol v budúcnosti ambasádorom výzvy?

„Nie. Myslím, že Peter má iné starosti ako rozvoj cykloturistiky. Jeho meno je móda a fetiš, ale chceme to budovať od zdola. Skôr by som tam rád videl ľudí, ktorí sa na budovaní infraštruktúry turistiky a cykloturistiky priamo podieľajú.“

Aké máte ciele s Reštartni sa?

„Naše výzvy vnímam trochu s nadhľadom, ako návrat ku klasickým hodnotám. Máme to aj v názve združenia. Reštartnisa. Pre mnohých aktívnych športovcov je to výzva niečo prekonať. Pre iných skôr útek od stereotypu, kariéry, depresie, samoty. Pre deti a rodiny zase príležitosť prestať klikať v smartfóne a zažiť reálne zážitky, skutočný život. Návrat k prírode. Aktívny pohyb, slnko, hory a endorfíny.

To je ten najlepší liek na dobu, ktorú dnes žijeme. Ale poďme k zemi. Tohto roku sme prvýkrát prekonali hranicu tisíc účastníkov. Verím, že výzva bude stále rásť a rok čo rok budeme schopní presviedčať ľudí, že dokážu viac a Slovensko je krásna krajina, ktorá má čo ponúknuť.“

Akú máte najväčšiu motiváciu k športovaniu?

„Som srdciar a endorfínový blázon. Behám, bicyklujem, turistikujem, bežkujem. Ak nemám dva dni pohyb som nervózny. Do práce chodím zásadne na bajku alebo behom. Väčšina ľudí, čo ma pozná vie, že hecnúť ma na čokoľvek nie je veľký problém. A výzva zdolať niečo neočakávané je nákazlivá.“

Dávate si pozor i na stravu?

„No veru. Každý rok po Vianociach sa do jari zhrozene spamätávam. Keďže však robím alpské cyklopriesmyky, v marci som znovu v norme. Musím byť. Skúste nastúpať 2000 výškových metrov s vrecom cementu na chrbte. Toto je pre mňa na životosprávu dostatočný motív.

Na druhej strane som šokovaný obezitou u dnešných detí. Štatistiky vravia, že viac ako polovica detí má nadváhu a viac ako tretina je vážne obéznych. Rodičia by sa mali zamyslieť nad dôsledkami. Šport ako školská a mimoškolská činnosť prakticky zanikol, deti sa nechcú hýbať, rodičia nemajú na deti čas a deti si to kompenzujú životom vo virtuálnej realite, ťukaním do smartfónov a hroznou životosprávou. Samozrejme, nie všetky. Aj preto máme pre rodiny s deťmi radu benefitov, počnúc bezplatným štartovným pre rodinných príslušníkov až po špeciálne ocenenia pre rodiny s deťmi. Chceme ich zapojiť čím viac.“

Používate pri športovaní nejakú aplikáciu, sledujete štatistiky?

„V kardionápravníku áno. Tam ide o výkon. Máme vlastnú evidenciu, ale nechceme robiť násilie. Ak používate Stravu, Endo mondo, Sports tracker, Bikemap je to len na vás. A pri 7 kopcoch 3 jazerách je GPS monitoring povinný len pre ľudí, ktorí majú ambíciu predviesť niečo výnimočné a zabojovať o titul najambicióznejší výstup. Základom je nerobiť z toho preteky. Toto je o zážitkoch a pre ľudí.“

Odradí vás pred túrou zlé počasie?

„Ide sa za každého počasia, pokiaľ to nie je zdraviu ohrozujúce. Ak ste adekvátne vystrojený a pripravený, je to úžasná výzva a zážitok.“

Čo považujete za svoj najväčší úspech v živote?

„Dobrá otázka. Ale čo je kritérium úspechu. Peniaze? Postavenie? Sociálny status? Užitočnosť? Prínos? Alebo kvalita života? Zaiste to bol moment, keď som pred 7 rokmi pod Starým mostom vysadol znovu na bicykel. Vďaka kamarátovi Norovi. V priebehu roka som vtedy zmenil celý svoj život.

Cítim sa ako idealista, ale pravda je, že som aj tak trochu sebec. Reštartni sa totiž reflektuje mňa samého, môj život. Čím žijem, čím som nadchnutý, tam sa uberá aj Reštartnisa. A čim som starší, tým viac mám pocit, že život uteká stále rýchlejšie. Zažili ste pocit, keď vám ďakujú ľudia, že ste im zmenili život? To sa žiadnymi peniazmi zaplatiť nedá.“

Máte nejaký nesplnený cieľ?

„Tých je. Toľko miesta nemáme. Teraz ma úplne zožrali bežky a skialp. Ale úprimne mám viac elánu a nadšenia ako techniky. Ako vždy…“ 🙂

— rozhovor pre MY SME s Martinom Žigom, 15.2.2018


Pošli ďalej
Martin Žigo
Martin Žigo
Articles: 2