Reštartni sa v Kolumbii

Reštartni sa v Kolumbii

Mesiac v Kolumbii na ochutnanie tejto krajiny je len jednohubkou, po ktorej sa ti naštartuje metabolizmus. Vo víre rytmov salsy, cumbie či bullerengue, omámený chuťami exotických ovocí a arómou 100%-nej arabici, sa pretancuješ koloniálnymi mestami, džungľou, širokými plážami, kávovými farmami, karnevalmi a miestnymi tradičnými zábavami La Parranda, len aby si ťa krajina omotala ešte väčšmi a tebe sa ťažko odchádzalo.

Reštartni sa v Kolumbii
Západ Slnka minca

Medellín

Kolumbia, neslávne preslávená Pablom Escobarom, narkobarónmi a drogovým násilím sa rýchlo spamätáva zo svojej krvavej minulosti a hýbe sa míľovými krokmi vpred. Tento posun je najviac badateľný v meste Medellín, ktoré bolo dlhé roky považované za jedno z najnebezpečnejších miest sveta. Dnes Medellín prekypuje čulým ruchom, turizmus sa naštartoval na plné obrátky. Vďaka lanovkovému systému metra a vonkajším eskalátorom sa podarilo spojiť aj odľahlé chudobné štvrte (barrios) v kopcoch s centrom, čím sa otvorili nové pracovné príležitosti pre najchudobnejších obyvateľov. Unikátne metro sa pre medellínčanov stalo symbolom znovuzrodenia a obnovy mesta, z bojového rajónu drogových kartelov, paramilitantov a guerrily na modernú, živú metropolu.

Svedectvá vojnových čias, ako aj prehliadku najzaujímavejších (a všadeprítomných) graffiti ti priblíži zaujímavá Comuna 13 tour – free tour, prehliadka po jednom z najchudobnejších barrios v Medelline. Skvelý úvod pre pochopenie drogovej minulosti mesta a jej vplyv na súčasnosť.

La Piedra del Peñol

Jednodenný výlet z Medellinu ťa zavedenie na jeden z najčarovnejších výhľadov Kolumbie – La Piedra del Peñol. Na túto vyše 200 m vysokú skalu sa nedostaneš zadarmo. Okrem vstupného ťa totiž čaká výstup vyše 700 schodmi vybudovanými v záreze skaly a už samotný výstup je zážitkom- nielen pre teba, ale aj pre ďalšiu stovku turistov pred a za tebou.

La Piedra del Peñol

Turistické miesta, ako všade na zemi, sú preťažené návalmi turistov, takže aj tu platí, čím skôr sa na vyhliadku vyberieš, tým menej ľudí. Samotný El Peñol je úctyhodnej veľkosti, 200 metrov skaly, ktoré vidíš nad zemou, tvorí len 1/3 jeho celkovej výšky.

Schodisko na El Peñol

Výhľad z vrchu El Peñolu stojí za všetku námahu. Okolitá krajina bola v šesťdesiatych rokoch zatopená pre účely novej vodnej elektrárne, a ako jedna z výnimiek vo svete zanechala nádherné následky na krajine. Panoráma prepojených jazierok a desiatok ostrovčekov sa stala pre Kolumbiu ikonickou a patrí k must-see krajiny.

Panoráma, La Piedra del Peñol
Panoráma, La Piedra del Peñol

Guatapé

Súčasťou tours na El Peñol je aj návšteva mestečka farieb a zócalos- Guatapé. Tradícia zócalos tu začala okolo roku 1919. Na spodnej časti fasád domov sú umiestnené pestrofarebné trojrozmerné dlaždice (zócalos) s rôznymi motívmi. Tradične sú na nich vyobrazené produkty, ktoré rodina v danom dome vyrábala, ale aj osobné záujmy a presvedčenia jeho obyvateľov. Farby domov, ako aj zócalos, podliehajú schváleniu špeciálnej mestskej komisie, pre zachovanie tradičného vzhľadu mesta. Guatapé je výbuchom farieb, kaviarničiek a skvelého streetfoodu. Určite neprehliadni najfarebnejšie námestie Plazoleta de los Zócalos.

Cartagena

Koloniálne čaro Cartageni nás úplne pohltilo. V spleti farebných uličiek štvrte Getsemani sa ukrýva množstvo hipsterských hostelov, reštaurácií, salsa clubov, streetfoodu a jazykových škôl, v okolí Plaza de la Trinidad to žije vo dne v noci. Táto bývalá chudobnejšia časť mesta je dnes obľúbeným útočiskom backbackerov, zato tzv. ciudad amurallada (opevnené mesto, kde bývala vyššia trieda), si zachováva charakter turistického centra s množstvom dizajnových hotelov a značkových butikov- nákupný raj v kolumbijskom štýle.

Castillo de San Felipe de Barajas, Cartagena

Panoráme mesta dominuje obrovská pevnosť Castillo de San Felipe de Barajas zo 16. storočia.

Bocagrande, Cartagena

Cartagena je ideálnym miestom na zlepšenie španielčiny. Okrem mestských pláží môžeš podniknúť výlety na neďaleké ostrovy, napr. Tierra bomba alebo Rosario, alebo si užiť bielučký piesok na Playa Blanca. Treba sa však obrniť božou trpezlivosťou voči plážovým predajcom všetkého-čo-nechceš, ktorí sa objavujú s frekvenciou 12 ponúk za minútu.

V centre mesta sa nachádza množstvo jazykových škôl s kurzmi rôznej intenzity, vrátane kombinácie španielčiny a salsy alebo španielčiny a dobrovoľníckej činnosti pre tých, ktorí nechcú byť len obyčajnými turistami, ale chcú pomôcť tím, čo to potrebujú a spoznať život na lokálnej úrovni. My sme strávili na kurze jazykovej školy Nueva Lengua dva týždne, čo nám v kombinácii s Duolingom dalo dobrý jazykový základ pre ďalšie mesiace na cestách po Južnej Amerike. Nueva Lengua okrem výletov v okolí organizuje aj rôzne voľnočasové aktivity a rozlúčková party na konci každého mesiaca je v tradičnom pompéznom kolumbijskom štýle- nesmie chýbať 16-členná kapela a la parranda – hudobno – tanečný pochod cez celé Getsemani. V noci sú tu tiež populárne party busy Chiva, ktoré ťa prevezú cez niekoľko vychýrených podnikov. Štúdium španielčiny je tu veru zábavou a kurzy si môžeš skombinovať cez jednu školu vo viacerých mestách – väčšinou Cartagena, Medellín a Bogotá.

Minca a Národný park Tayrona

Minca je útekom z hluku a stresu veľkých miest, jedna z najlepších zastávok nášho cestovania po Kolumbii. Táto malá podhorská dedinka, len 20km od prímorského letoviska Santa Marta, je rajom pre backpackerov. Do povedomia turistov sa dostala len v posledných rokoch, odvtedy sa tu vynorilo množstvo skvelých hostelíkov, výborných reštaurácii či piváreň Nevada Cervezeria, priamo v lone prírody. Zároveň je Minca svojou podhorskou klímou príjemným osviežením oproti horúčavám karibského pobrežia v okolí Santa Marty.

My sme sa ubytovali v skvelom hosteli Casa Loma, vychýrenom pre najlepšie výhľady na západ slnka v Mince. Ponúka spanie v hamakách, bungalovoch alebo súkromných izbách. Z izby El Mirador dovidíte až na pobrežie Santa Marty.

Po nejakom čase v Kolumbii zistíš, že decibelom všadeprítomnej kolumbijskej hudby, hlučným motorom vytrubujúcich áut, pokrikujúcim predajcom s megafónmi, sa takmer nedá uniknúť, bez ohľadu na to, kde si. V Mince treba stráviť aspoň dve noci. Je skvelá na chilloutík a dobitie energie. Množstvo hostelov ponúka hodiny jogy pri východe slnka a rôznorodé (nielen) vegetariánske pochúťky. V okolí môžeš ísť na viacero menej ci viac náročných túr džungľou, s bohatou faunou a flórou, na ktoré nepotrebuješ sprievodcu.

Prečo je Minca taká skvelá? Je tu kľud.

Luc Etovo

Nás najviac oslovila cca 7-hodinová túra Los Pinos. Je to príjemný okruh o dĺžke cca 20km, pri ktorom nastúpaš okolo 900 výškových metrov. Nie je to zadarmo, najmä v horúčavách. Našťastie väčšina trasy je v tieni stromov a cestou narazíš na tie najlepšie prírodné atrakcie okolia. Rozhodne sa oplatí za malý poplatok osviežiť v príjemne chladnej vode vodopádu Marinka.

Cestou milovníci kávy ocenia možnosť navštíviť kávovú farmu La Victoria, či už na prehliadku farmy alebo len na šálku kávy s typickým banana bread. Na túru treba repelent.

Ďalšia pekná cca 3-hodinová okružná túra vedie cez kakaovú a kávovú farmu El Paraiso de Tuki ku kaskádam Pozo Azul, kde ťa čaká ďalšia super kúpačka, ale aj viac turistov.

Ak máš čas a väčší rozpočet, populárnym je 4-6 -denný trek džungľou Ciudad Perdida, tzv. Stratené mesto. Jedná sa o trek k archeologickému nálezisku z doby kultúry Tayrona zo začiatku 9.stor. NL, po ktorej je aj nazvaný Národný park Tayrona. Na tento relatívne náročný trek spleťou džungľovych cestičiek sa dá ísť len so sprievodcom a ceny sa pohybujú okolo 350 USD (2019). Okrem toho sa v národnom parku Tayrona dá podniknúť množstvo pekných výletov, treba si však cez stránku NP rezervovať vstup, na mieste býva často zástup turistov a vpúšťajú len obmedzený počet. Taktiež treba mať so sebou medzinárodný očkovací preukaz s očkovaním na žltú zimnicu.

Raz za čas (rok a viac) je v celom parku uzávera, cca na mesiac. Väčšinou termín uzávery zverejnia len niekoľko dní/ týždňov vopred. Toto bol aj náš prípad, keď park uzavreli doslova pár dní pred naším plánovaným príchodom. Treba sledovať stránku NP.

Ciudad Perdida
Ciudad Perdida

Costeño beach

Veľké množstvo známych kolumbijských plaží je preplnených, turistických a pôsobí tak trochu ako kolotočiareň. To však rozhodne neplatí pre Costeño beach, približne hodinu autobusom od Santa Marty. Costeño Beach je rajom surferov a milovníkov šantenia vo vlnách. Na širokých plážach nenájdeš predajcov, ani davy ľudí. Príjemne tu pofukuje vietor a dajú sa tu požičať surfy za relatívne dobré ceny.

Costeño Beach Surf Camp ponúka super ubytko – od kempingu vo vlastnom stane, cez bambusové bungalovy, po ubytovanie v apartmánikoch priamo pri pláži. Taktiež organizujú salsa, karaoke a sushi nights! Tiež jedno z našich TOP miest v Kolumbii.

Costeño beach panoráma

Cali

Cali je hlavné mesto salsy. Ak patríš k milovníkom tohto tanca, Cali je dôležitou zastávkou na tvojej ceste. Kluby vyhrávajú do skorého rána a cez deň môžeš pokračovať nespočetnými kurzmi salsy. Okrem toho sa v centre okolo peknej, hoci nevábivo zaváňajúcej rieky Río Cali, nachádza množstvo pekných kostolíkov ako Iglesia Ermita, Iglesia de San Francisco, Iglesia Metropolitana de San Pedro, či Iglesia de San Antonio, v rovnomennom parku nad mestom. Mestu dominuje socha Krista so skvelými panoramatickými výhľadmi. V porovnaní s inými mestami v Kolumbii nás architektúra Cali až tak nestrhla. Rozhodne však stojí za zastávku, ak sa chceš poriadne zabaviť a vytancovať.

Cali má dodnes neblahú povesť nebezpečného mesta, o čom svedčia každoročné veľké straty na životoch spojené najmä s drogovým násilím. Po zotmení a v kluboch je potrebné byť veľmi ostražitý a chudobnejším štvrtiam sa úplne vyhýbať.

Bogotá

Hlavné mesto Kolumbie je plné kontrastov, farieb a pouličného umenia. Vedľa tradičnej býčej arény vyrastá najvyšší (a nedokončený) mrakodrap, popri mierumilovných kostolíkoch môžeš spoznávať budovy dobre známe zo seriálu Narcos, na námestiach od pouličných predajcov kúpiš “big-ass ants” (sušené mravce s “veľkými zadkami”) aj pravé, či falšované smaragdy.

Plaza de Bolívar, Bogotá

Hlavné historické centrum La Candelaria je kombináciou farebných koloniálnych domčekov s napaditým street-artom a republikánskych budov.

Hlavné námestie, Plaza de Bolívar, je nekonečenou manéžou “artistov”, fotolám, pretekov morčiat, balónov, samozvaných umelcov a všetkého, čo ti napadne. Vedľa katedrály Catedral Primada de Bogotá stojí nová verzia Palacio de Justicia (Justičného paláca), ktorý bol v roku 1985 zničený nájazdom ľavicovej guerrilovskej skupiny M-19, podporenej Pablom Escobarom. Pri útoku sa im podarilo spáliť celý súdny archív s inkriminujúcimi spismi a medzi množstvom obetí bola aj takmer polovica sudcov Najvyššieho súdu. Aj toto je jedna z tvárí Kolumbie.

Palacio de Justicia, Bogotá

Na vyhliadku zo svätého vrchu Monserrate (3 152 m n.m.) sa dostaneš švajčiarskou zubačkou vedúcou cez tunel, alebo pešo (približne za hodinu). Z vrcholu sa naskytujú krásne výhľady na Bogotu a okolité hory.

Bogotá je po Sucre (resp. La Paz) a Quite tretím najvyššie položeným hlavným mestom sveta, s priemernou nadmorskou výškou podobnou Gerlachu. Pre ľudí, ktorí sa normálne nepohybujú v nadmorskej výške okolo 2 600 m n.m. môže byť náročnejšia fyzická aktivita problematickou a rýchlo sa zadýchajú. Okolité hory zadržujú oblačnosť, čo spôsobuje takmer každodenné rýchle zrážky. Cez deň je teplota príjemná, noci sú však v Bogote chladné.

Ak si chceš prezrieť Bogotu zo sedlovky, rozhodne nevynechaj 4-hodinovú Bogotá Bike Tour. Za tento čas stihneš okrem centra navštíviť aj parádny ovocný a kvetinový trh Paloquemao, čokoládovňu, pražiareň kávy, býčiu arénu a chudobnejšie a pofidérne časti mesta, vrátane bogotského Red Light Districtu, či zahrať si absurdnú hru Tejo.

Čo to je tejo? Zavedú ťa do betónovej katakomby, a tam hádžeš šutre na hlinený terč, v ktorom sú vložené papieriky naplnené pušným prachom. Ak trafíš, počuť to na pol ulice a piješ pivo. Pivo piješ, aj ak netrafíš. Vskutku surreálna záležitosť, ktorú by sme sami od seba nikdy neobjavili.

Múzeá Bogoty rozhodne stoja za návštevu. Pre všetky straky vrelo odporúčam Museo del Oro (múzeum zlata), ktoré je jedným z najlepších svojho druhu v Južnej Amerike. Museo Histórico de la Policía ponúka zaujímavú expozíciu venovanú národnej polícii a tajným službám a obsahuje aj artefakty, ako mobilný telefón Pabla Escobara, cez ktorý sa ho podarilo vystopovať, vrátane častí odevu, ktoré mal na sebe pri dolapení a zastrelení. Fanúšikovia sochárskeho a maliarskeho umenia by rozhodne nemali vynechať Museo Botero, ktoré okrem iného, zastrešuje vyše stovky diel kolumbijského národného umelca Fernanda Botera. Jeho autorský rukopis je nezameniteľný, priprav sa na fenomenálnu explóziu kyprých tvarov, oblosti a naivity.

Tipy, triky, zaujímavosti:

Kolumbijská káva

Kolumbia patrí spolu s Brazíliou a Vietnamom k trojke najväčších svetových exportérov kávy. Kavovníku arabskému (Coffea arabica) sa tu darí najmä vďaka nadmorskej výške (okolo 1300- 2000 m n.m.), priaznivým teplotám 18°- 24° C, výživným vulkanickým pôdam a dostatočným zrážkam (ročne približne 2000mm). Kolumbijskú arabiku dostaneš takmer všade vo svete… okrem Kolumbie. Najlepšie zrná totiž putujú na export a Kolumbijčania pijú “nesku” a podobné delikatesy. V mestách veru musíš vyslovene pátrať po dobrých kaviarňach, nám sa osvedčila sieť San Alberto. Určite stoja za návštevu priamo kávové farmy, ktorých je tu neúrekom. Kolumbia pestuje najmä 100%-nú arabiku s rôznymi ovocnými dochuťami, vďaka zámerne vyberanému typu ovocia pestovanému na pôde pri kávovníkoch. Ak nie si fanúšikom kyslastých káv, až tak si nepochutíš.

Prehliadky kokaínových a marihuanových plantáží

Sú ojedinelé, ak však na nejakú natrafíš, oblúkom sa jej vyhni. Majitelia plantáží neradi vidia turistov na svojich poliach, čo sa už kruto vypomstilo minimálne jednému takémuto sprievodcovi, ktorý za ponuku podobných tours zaplatil životom (vrátane celej jeho rodiny). Turistov po niekoľko hodinovom zadržiavaní nakoniec prepustili. Obchod s kokaínom v Kolumbii naďalej prekvitá, dokonca v ešte väčšom rozmere, ako za čias Pabla Escobara a s drogovými gangmi sa neoplatí zapliesť. Rozdiel oproti minuosti je ten, že teraz ho už nesprevádza (v takej miere) otvorená drogová vojna a verejná brutalita.

Kolumbijské ovocie

Kolumbia má spolu z Brazíliou jednu z najbohatších biodiverzít sveta, od registrovaných druhov rastlín, vtáctva, po rozmanitosť krajinných typov. Milovníci ovocia si tu prídu na svoje. Nájdeš tu niekoľko stoviek druhov ovocia, spomedzi ktorých určite vyskúšaj guanabanu, granadillu, lulo, uchuvu, zapote, tomate de arbol (stromová rajčina), pitahayu, moru, atď atď… V obchodoch mávajú obmedzenú selekciu, radšej zájdi na obrovské ovocné trhy. Sú sami o sebe zážitkom. Čaká ťa koštovačka, zjednávanie cien (z ktorého nikdy nevyjdeš víťazne) a správna trhová atmosféra. Stojí za to ísť na trh vrámci food tour, kde ti guide podrobne vysvetlí, čo presne ješ, ako sa to volá a pestuje.

Bezpečnosť

Kolumbia je dnes omnoho bezpečnejšia, ako v minulosti. Treba však dodržiavať základné pravidlá bezpečného cestovania, vyhýbať sa chudobným štvrtiam a tzv. červeným zónam v mestách, oblastiam hraničiacim s nepokojnou Venezuelou, cestovať oficiálnymi taxi službami (ale aj uber sa nám dobre osvedčil), nevystavovať na verejnosti drahé šperky, mobilné telefóny, hodinky, nenosiť pri sebe veľkú hotovosť, iba drobné, ktoré rovno “odovzdáš” prípadnému útočníkovi. Kokaín na ulici ponúkajú za lacno, ale jeho spotreba je aj v Kolumbii ilegálna. Pozor na sypanie omamných látok do nápojov v kluboch. Vždy so sebou nos kópiu pasu.

Platba kartou

V Kolumbii pri platbe kartou vždy vyžadujú pas/ID.

WiFi a dáta

Vo väčších mestách na niektorých verejných priestranstvách nájdeš viac či menej fungujúcu verejnú wifi. Ak cestuješ v Kolumbii dlhšiu dobu, oplatí sa kúpiť si za lacný peniaz mesačnú sim kartu operátora Claro, s dátami a dobrým pokrytím.

Víza, mena a povinné očkovania

Na cestu do Kolumbie postačuje slovenským občanom cestovný pas platný minimálne ešte 6 mesiacov od vstupu na územie Kolumbie. Bezvízový vstup sa týka turistických, obchodných a služobných ciest, ktorých dĺžka v jednom polroku neprekročí 90 dní. Návštevníci Kolumbie majú povinnosť preukázať sa Medzinárodným očkovacím preukazom o absolvovaní očkovania proti žltej zimnici. Odporúča sa očkovanie na hepatitídu typu A a B. V Kolumbii sa platí kolumbijskými pesos (COP). 1 EUR= približne 3600 COP (marec 2019).

Čo viac dodať ku Kolumbii?

Čítať o nej nestačí, radšej ju choď zažiť na vlastnej koži. Rozhodne nebudeš sklamaný:)

Pošli ďalej
Lucia Vasilik
Lucia Vasilik

Do všetkého rada šťuchnem, hádam z toho nevybuchnem:) Viac sa dozviete v mojich článkoch.

Articles: 12