Rozhľadne v okolí Žiliny

Turistické rozhľadne v poslednej dobe rastú ako huby na nohách po návšteve plavárne so zanedbanou hygienou. Dôvod je jasný – vyjdete na kopec a prvé, čo Vás napadne (okrem „Dal by som si pivo.“) – bodaj by som bol ešte o 10 metrov vyššie. Rozhodli sme sa teda zmonitorovať výskyt turistických rozhľadní v okolí Žiliny. Kde všade môžete vidieť, po krátkej vychádzke, okolie ako na dlani?

Bobovec

Nad Starou Bystricou, v nadmorskej výške 720 m, je postavená 16-metrová rozhľadňa z kameňa a dreva. Vedie k nej značkovaný turistický chodník od Slovenského orloja v Starej Bystrici. Z rozhľadne je pekný výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, ale aj na Lysú Horu v Českej republike. V rozhľadni je umiestnených i niekoľko umeleckých diel s témou anjelov. Výstup odporúčame na jeseň v období dozrievania černíc a to po žltej značke „Dobrú chuť.“

Divinka na Malom vrchu

Na novootvorenú rozhľadňu (2018) sme sa vybrali z obce Divinka, odkiaľ vedie náučný chodník. Z informačných tabúľ sme sa dozvedeli veľa zaujímavého z histórie osídľovania vrchu. Rozhľadňa sa nachádza v nadmorskej výške 490 m. n. m. Je vysoká 19,2 metra a má 5. poschodí. Patrí tak medzi najvyššie rozhľadne v regióne. Je možné sa tu dostať ale aj z Lalinka, z Diviny alebo Marčeka. Je to ideálna a nenáročná prechádzka aj pre rodiny s deťmi.

Dubeň

Vyhliadková veža na hrebeni Dubňa sa nachádza v nadmorskej výške 613 m. n. m. Týči sa nad mestom Žilina a obcou Teplička nad Váhom. Z Tepličky sme aj štartovali. Ďalšie možnosti prístupu sú po turistických chodníkoch z mestských časti Budatín alebo Zástranie. Rozhľadňa je vysoká 27,4 metra a má 10 podlaží. Ponúka nám neopakovateľný výhľad na panorámu Malej Fatry, prírodnú rezerváciu Brodnianka, mesto Žilina ako na dlani a okolité dedinky Kysúc. Ak si radi doprajete trochu adrenalínu, tak odporúčame túto vežu navštíviť vo veternom počasí, má poriadny výkyv.

Dubová

Rozhľadňa – vyhliadková veža na Dubovej. Rozhodli sme sa preskúmať i jeden z novších vychodených náučných chodníkov „Okolím Rajeckého hradu“, ktorý vedie z mesta Rajec po zelenej turistickej značke. Súčasťou je i 7-metrová vyhliadková veža, ktorá stojí na mieste pôvodnej strážnej veže vybudovanej pri Rajeckom hrade. Objekt má teda i historický význam – ako prvok historického dedičstva.

Pri výstupe na Dubovú sa z náučných tabúľ dozvedáme čo to o miestnej flóre, faune, o histórii lokality, o našom kultúrnom aj prírodnom dedičstve. Po hrebeni sme sa dostali až k archeologickej lokalite Rajeckého hradu. Pri zostupe sme trochu poblúdili, ale napokon sme šťastlivo dokončili celý okruh. 🙂

Kalník

V roku 2012 vyrástla na Kalníku nad obcou Belá – Dulice drevená turistická rozhľadňa. Je vysoká takmer 8 metrov. Nachádza sa tu mapka regiónu Turiec, a aj turistický smerovník. Z rozhľadne je pekný výhľad na Turčiansku kotlinu, na mesto Martin a na pohoria Malej a Veľkej Fatry. Rozhľadňa stojí neďaleko Jasenskej doliny, blízko asfaltovej komunikácie medzi obcami Belá-Dulice a Turčianske Jaseno.

Kamenité

Mikovčáková rozhľadňa na Kamenitom. Od roku 2005 sa – neďaleko Turzovky a obce Dlhá nad Kysucou – nachádza na vrchu Kamenité (834 m. n. m.) Mikovčákova rozhľadňa. Rozhľadňa, z kameňa a dreva, má veľmi dobrú dostupnosť, je preto vhodným cieľom pre nenáročnú turistiku. V čase vianočných sviatkov v objekte rozhľadne dokonca nájdete ozdobený vianočný stromček (aspoň sa tak píše na informačnej tabuli). K rozhľadni sa dá dostať z rôznych smerov po turistických chodníkoch. Z Dlhej nad Kysucou vedie k rozhľadni žltá značka. Žltá značka vedie aj z južnej časti Turzovky – z osady Turkov. Po červenej turistickej značke sa k rozhľadni dostanete zo Semeteša, prípadne po zelenej a červenej z Dlhého Poľa. Rozhľadňa ponúka výhľady na Turzovskú vrchovinu, na Javorníky, pri dobrej viditeľnosti až na Moravsko-sliezske Beskydy, Kysucké Beskydy, Krivánsku Malú Fatry, či Západné Tatry smerom na východ.

Rozhľadňa Luby

„Či sa Ti to ľúbi, či neľúbi zajtra ideme na rozhľadňu Luby!“ hlásim Ľubkovi. Vrch Luby, patriaci do pohoria Javorníky, má dva vrcholy. Vyšší – východný vrchol vo výške 910 m n. m., nižší – západný je o dva metre nižší, avšak práve na ňom sa vypína 19-metrová drevená rozhľadňa. Bola postavená v roku 2012 a dostupná je z Vysokej nad Kysucou a Veľkého Rovného. Východiskom pešej štrapácie môžu byť osady Vrchrieka alebo Záblatie. My sme sa na rozhľadňu vybrali dokonca zo sedla Semeteš po červenej značke, hore sa zo značky treba kúsok odpojiť, ale rozhľadňu je pekne vidno, isto ju nájdete. 🙂

Svedernícky vrch

V nadmorskej výške 551 m n. m. sa nachádza rozhľadňa na Svederníckom vrchu. Je to 10 metrov vysoká trojpodlažná drevená stavba v tvare kríža, pričom rozpätie ramien je 7 metrov. Nie je nič silnejšie ako srdce dobrovoľníka – o výstavbu sa postaral Klub turistov Svederník bez podpory Eurofondov. Z rozhľadne je neopakovateľný výhľad na Javorníky, Malú Fatru, Súľovské skaly, Žilinskú a Bytčiansku kotlinu, taktiež koryto Váhu a Hričovskú priehradu. K rozhľadni nevedie oficiálna značka, ale tabuľky a šípky nás pekne navigovali už z obce. Výstup nie je náročný, my sme ho – ale že v naozaj rezkom tempe – zvládli za pol hodiny. Okrem toho sme obcou prechádzali i okolo rodného domu známeho výtvarníka Vincenta Hložníka, i básnika Adama Vanocha. Určite sa nestratíte a miestni Vám radi poradia. 🙂

Špicák

Turistická rozhľadňa na Špicáku stojí na protisvahu hradu Strečno a údajne na hrad bol použitý práve aj kameň z tohto kopca. Rozhľadňa bola spolufinancovaná Európskou úniou s poľskou obcou Jaworze. Rozhľadňa je dostupná z parkoviska pod hradom, resp. z centra obce. Je vysoká 8,2 metra, celodrevená a sú z nej vynikajúce rozhľadové podmienky.

A ako sa k nej dostanete? Ako už bolo spomenuté z parkoviska pod hradom Strečno. Treba sa vydať nie po ceste na hrad, ale cestou viac napravo, hľadať žltú značku a chodník, ktorý sa vinie cikcakovito smerom nahor. Cesta k rozhľadni je pomerne strmá, ale určite neoľutujete a so správnou obuvou a dobrou kondičkou to hravo zvládnete primeraným tempom do tridsiatich minút.
Vidieť z nej hrebeň Malej Fatry, časť Kysuckej vrchoviny, Strážovské vrchy, východnú časť Žilinskej kotliny a až štyri významné strážne považské hrady – Strečno, Starhrad, Lietavský a Budatínsky hrad. Ďalej sa naskytne krásny pohľad na obec Strečno, rieku Váh a Žilinu.

Štiavnik

Turistická rozhľadňa nad Štiavnikom. Pri stúpaní z obce Štiavnik smerom na Kasárne po zelenej turistickej značke je postavená od roku 2017 nová rozhľadňa, teda požiarna vyhliadková veža, ktorá je ale voľne prístupná. Je vysoká 9 metrov. Výhľady sú značne obmedzené, ale je možné pokochať sa pohľadom na Kýčeru, Široké, Suchý vrch, či Hluché. Za priaznivého počasia vidieť Súľovské vrchy a Lúčanskú Malú Fatru. Na vyhliadke je upravené posedenie s lavičkou a stolom, ktoré priam láka k usadnutiu a pohosteniu sa. 🙂

Tábor

Turistická rozhľadňa Tábor v Kysuckom Novom Meste. „Vitajte všetci v Kysuckom Novom Meste, kde platia vľúdne slová a hlavne tvrdé päste.“ Na vrchu Tábor, vo výške 697 m n. m., vyrástla ešte koncom roka 2015 drevená rozhľadňa so štyrmi poschodiami a 50-timi schodmi. Z Kysuckého Nového mesta vedie k nej modrá turistická značka. Okolité lesy a prístupové cesty sú poznačené intenzívnou ťažbou dreva, preto treba využiť skôr slnečné počasie, a nie keď bude mokro a blatisto. Už pri stúpaní do kopca sa nám otvárajú výhľady na Kysucké Nové Mesto, z rozhľadne vidíme ďalej Poľanu, Budatínsku Lehotu, Vreteň, tzv. Kysuckú bránu a samozrejme i Malú Fatru. V minulosti už bola na vrchu postavená rozhľadňa, ktorá tam stála do konca 50-tych rokov. Na výstavbe tejto novej sa podieľal okrem urbariátu aj miestny turistický oddiel a dobrovoľníci, ktorí sa i týmto krokom snažia zatraktívniť región pre prípadné budúce generácie.

Terchovské srdce

Turistická rozhľadňa Terchovské srdce stojí na kopci Oblaz, na ktorom stála šibenica pre legendárneho filmového Jánošíka – Paľa Bielika. Je jednou z dominánt rodiska Juraja Jánošíka. Dosahuje výšku 30 metrov, budete ju vidieť už z cesty – pri príchode do Terchovej. Vedie k nej náučný chodník zameraný na spoznávanie fauny a flóry NP Malá Fatra. Rozhľadňu vybudovala obec Terchová v rámci projektu cezhraničnej spolupráce „Spoločne k poznaniu a ochrane prírody“ s českou obcou Třanovice. Prechádzka je to naozaj nenáročná a zvládnu ju hravo dokonca mamičky s deťmi, aj s kočíkmi. Rozhľadňa má tri terasy, pričom srdce pookreje pri pohľade na okolitú krajinu – Malý a Veľký Rozsutec, Tiesňavy, Boboty, či Obšívanky a Sokolie. Vrch Oblaz je známy i z historického hľadiska ako pietne miesto, kde sa odohralo mnoho historických udalostí, ktoré sú plné nostalgie, emócií a symboliky.

Rozhľadňa na Tŕní

Turistická rozhľadňa na Tŕní. Ak ste už navštívili rozhľadňu na Kalníku, tu zažijete menšie Dejá vu. Na vlas rovnaká 8-metrová turistická rozhľadňa ako na Kalníku vyrástla totiž v roku 2012 aj na Tŕní – v peknom prostredí medzi obcami Turčianske Jaseno, Záborie a Horný Kalník. Poskytuje pekný výhľad na veľkú časť Turčianskej kotliny obklopenej vrchmi Malej a Veľkej Fatry. Z rozhľadne Na tŕní pri dobrej viditeľnosti vidieť aj rozhľadňu Na Kalníku. Pod rozhľadňou je vybudované príjemné posedenie, ktoré sme samozrejme hneď využili a výdatne sa tu naraňajkovali. 🙂

Zákopčie

Turistická rozhľadňa Marťakov kopec, nad Zákopčím, sa nachádza v okrese Čadca, v časti Petránky. Rozhľadňa je na Javorníckom hrebeni a je postavená z prírodných materiálov – kameňa a dreva od roku 2011. Vypína sa v nadmorskej výške 854 m n. m. Navrch sa dostanete po točitom schodisku, v ktorom sú umiestnené plastiky z kovu a dreva, buď v oknách alebo na stenách. Zhora nám ponúka krásny kruhový výhľad na okolité pohoria a polia. Uvidíte z nej Moravsko-sliezske Beskydy, najvyšší vrchol Kysúc – Veľkú Raču i majestátny Rozsutec v Malej Fatre. Prístup je po červenej turistickej značke z Čadce, prípadne z druhej strany od Makova a po modrej turistickej značke z Kysuckého Nového Mesta, cestou V. Galvánka. Z Ochodnice sa dá dostať po zelenej na Chotárny kopec a napojiť sa potom na červenú hrebeňovú značku.

Zarúbaná Kýčera

Turistická rozhľadňa na kopci Zarúbaná Kýčera je v katastri obce Veľké Rovné v nadmorskej výške 884 m n. m. Je to trojpodlažná drevená stavba, ktorá bola otvorená v roku 2014. Prístup k rozhľadni je po žltej turistickej značke z miestnej časti Ivor cez osadu Dolinky. Popri chodníku je umiestnených šesť informačných panelov, ktoré nás oboznámili s históriou obce, architektúrou, geológiou, geomorfológiou, rastlinstvom a živočíšstvom. Z rozhľadne sú krásne výhľady na okolitú prírodu, smerom na Žilinu a Bytču, na pohoria Malej Fatry, Strážovské vrchy i Moravsko-sliezske Beskydy.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 64