Sardínia na cesťáku Olbia rides

O ôsmej vstaneš, dáš silné raňajky a ideš si na chvíľu odfúknuť. Potom nahodíš dres, tri krát skontroluješ GPSku. Zase nedobitá. Doplníš fľašu, do zadného vačku fukerku, tyčinku a banán a ideš dole. Ďalší už nastavujú, olejujú, dofukujú, … Ideme objaviť najkrajšie cyklotrasy Sardínie v okolí Olbie.

Medzitým zistíš, že si na izbe zabudol helmu. Vybehneš hore ale zabudneš, že kľúče od izby si zase zabudol v garážach. Zbehneš a vybehneš to znova. Zoberieš helmu, zbehneš dole, letmo skontroluješ tlak v pneumatikách a už tlačíš pred garáž. Ostatní v partii už netrpezlivo čakajú. Krátke kolečko a vyrážame…

Olbia

Každý deň iným smerom. Jedna pracovná smena krútenia nohami na kopcoch v okolí Olbie. Ak smeruješ na Costa Smeralda, prvá zastávka je zvyčajne v Golfo Aranchi. Pressíčko za euríčko. Nasledujúca zastávka až pred Porto Cervo, alebo (ak ideš do vnútrozemia) v Arzachene.

Tam už je zastávka pestrejšia. Banán, lepeňák a ďalšia presso kávička. A prirodzene… pivo.

Výstup na Padru

Parťáci

Ísť v partii sa vyplatí nielen kvôli závetriu, ale najmä kvôli hecu. Denne 5 hodín na kolesách, denne čosi do 100 km, denne čosi okolo kilometra na výšku. Musíš dokázať ostatným, že máš naviac. Ísť mimo háku (a nielen v protivetre) je bolestivé. To najdeprimujúcejšie pre cestného cyklistu je, keď vidí, ako sa meter po metri pomaly peletón vzďaluje.

Ak odpadneš musíš za svoje. Ak ťa musia čakať, robia si z teba celý deň prdel. Preberá sa to aj pri večeri. A to predsa nechceš. Ta radšej mákneš, často aj cez bolesť. Endorfíny a ego to istia.

Naša cykloúderka
Naša cykloúderka

Po jazde

Okolo piatej poobede odkladáš bicykel v garáž. Spolu s tebou aj ostatní. Každý má úsmev na tvári ale je to len z časti endorfín. V skutočnosti je každý rád, že už má potom. Rozpráva sa výhradne na tému najkrajšie cyklotrasy Sardínie v okolí Olbie.

Mal by si strečovať ale bezvládne sa zvalíš do postele. Na izbe je z upotených dresov smrad ako v Carihrade. Strašný smrad.

S Vilkom na pizzu Porto Rotondo
S Vilkom na pizzu Porto Rotondo

Čo ti dodá sily

Wellness ťa vzpruží. Studená, teplá, studená,… nohy ochkajú radosťou. Odteraz až do neskorej noci začína debata. Kde ste boli vy a kde tí druhí. Ako to zvládli? Ako si mákli? Čo videli, kde vykapali, …. Preháňanie, zveličovanie, radosť z dosiahnutého. Všetko ako má byť. Najväčší hrdinovia sú hoblíci, ktorí si siahli na podlahu. Najtichšie sú ti najnamakanejší. 🙂

Na večeru zbodneš všetko čo vidíš. Bufety mám rád. Dva chody, tri chody, ešte niečo sladké, ovocie, človek by neveril, koľko sa doňho po takom výjazde zmestí. Kecy pokračujú aj po večeri.

Potom nejaké pivko, možno fľaška vína a ešte nejaké kecy. O deviatej si už v posteli. Si zrecyklovaný. Zajtra pokračuje cirkus znova.

Olbia mesto
V centre Olbie

Olbia

Olbia leží na severovýchode Sardínie. Existuje už od čias starých Rimanov a turistov očarúva svojimi pamiatkami.

Najvýznamnejšou pamiatkou Olbie je nádherná románska Bazilika San Simplicio z prelomu 11. a 12. storočia. V blízkosti baziliky sa nachádza Kostol sv. Pavla Apoštola zo 17. storočia. Na svoje si prídu aj milovníci múzeí.

Sardínia na cesťáku Olbia rides
Padru

Nachádza sa tu totiž aj Národné archeologické múzeum. Tu ale zoznam pozitív pre bajkerov končí. Semafory, hustá premávka, jednosmerky, blúdenie, stále zastavovanie. Olbia nebola stvorená pre cyklistu na cesťáku. Mesto treba čím skôr opustiť.

Golfo Aranchi

Neplatí to však o prístave Golfo Aranchi. Okrem toho, že si tu cez kopeček a tunel pekne máknete, v prístavných baroch nájdete odstavený nejeden bicykel. Vďaka kávopičom, krásnym výhľadom, atmosfére mora a špičkovej talianskej káve.

Monte Limbara

Monte Limbara 1359 m.n.m. je druhý najvyšší kopec na Sardínii. Z Tempio Pausania vedie na vrchol cez píniový les celkom solídna asfaltka plná serpentín a nečakaných zvratov. Pre mnohých Alpských lámačov kopcov sa výška 1359 m nemusí zdať ambiciózna. Zdanie však klame. Podobne ako na Sv. Jure v Biokove stúpate totiž z nuly. Od mora.

Zaslúžený oddych na kopci Monte Libara.

Monte Limbara je tiež rajom pre turistov a horolezcov. Najmä severné pieskovcové steny ponúkajú veľmi zaujímavé výstupy a fantastický výhľad do všetkých strán. Najvyšší vrchol Punta Balestreri je však komplet pokrytý radarovými, televíznymi a rozhlasovými vežami.

Padru

Ak sa vydáte do vnútrozemia popri mori, vyhnete sa mestskému ruchu. Cesta na Loiri, Padru a Sozzu vám poskytne niekoľko serióznych kopečkov a príležitostí dať si lokálne presíčko s miestnymi.

Cyklistom sa neoplatí predbiehať autá
Nebezpečné predbiehať bicyklom autá

V Padru sme objavili úžasný výstup k nejakému pútnemu prameňu, cesta a výhľady nás však zaujali viac ako cieľ samotný. Potom to prišlo….

Výstup na horu z Padru
Výstup na horu z Padru

Pedra Biancha

Totálna vychytávka. Zošup cez Pedra Biancha pri Sozze do San Teodoro. Ani Mortirollo, ani Zoncolan, možno posledný kilometer pod vysielačom Kitzbuhel Hornu. Strašné klesanie.

Zostup na San Teodoro cez Pedra Biancha
Zostup na San Teodoro cez Pedra Biancha

Keď sa spustil dole tou asfaltkou Laci, rozžeravil ráfiky brzdením tak, že dostal defekt i osmičku naraz. Varovanie. Zákaz vjazdu motorovým vozidlám. Kto sem ten asfalt preboha vylial a načo? A ako dokázal, že nestiekol dole? Na necelom kilometri dáte dole 400 m.

27% down vás rozžeraví
27% down vás rozžeraví

Objavili sme asi najstrmšiu asfaltku na Sardínii. Ak tam budete nesmiete tento zážitok vynechať.

Zemetrasenie pred Budoni
Zemetrasenie pred Budoni
O rok sme sa vrátili
O rok sme sa vrátili

Odporúčané GPX trasy

Kondične náročné trasy pre cestných cyklistov, zväčša cez 100km a prevýšením 1500-2950m. Bez kondičky do toho nechoďte.

Lacko, šťastný že sa ulial a kávu neplatil
Lacko, šťastný že sa ulial a kávu neplatil

Costa Smeralda

Všetky bedekery odporúčajú Smaragdové pobrežie (Costa Smeralda) ako „európsky karibik“ s nádhernými plážami, bielym pieskom, neuveriteľne čistou, smaragdovou vodou, čarovnými zátokami a skvelými letoviskami.

V bedekeroch však nepíšu, že ak si dáte espresso v jednom z jeho najnoblesnejších centier Porto Cervo, zaplatíte zaň krásnych 7 eur. A nezachráni to ani fakt, že pri troche šťastia tam môžete stretnúť aj nejakú hollywoodsku celebritku. Ale vážne.

Smerom na Olbiu
Smerom na Olbiu
Porto Rotondo
Porto Rotondo

Porto Cervo

V Gallure, pásme zeme na severovýchode Sardínie, leží nesporné kráľovstvo luxusných dovoleniek. Jeho symbolom je malá a očarujúca dedinka pri mori, architektonický skvost zasadený do oblasti prírodných krás.

Starý prístav pochádza zo 60. rokov 20. storočia, keď princ Karim Aga Khan IV., uchvátený krásou tohto úseku pobrežia, dostal skvelý nápad, keď sa rozhodol kúpiť tu pozemky a s pomocou niekoľkých talianskych architektov priviedol život do tohto raja medzinárodnej elitnej turistiky. V 80. rokoch sa začali práce na výstavbe nového turistického prístavu, ktorý je teraz jedným z najväčších a najlepšie vybavených v Stredozemnom mori.

Porto Cervo tu si kávu nedávajte
Porto Cervo tu si kávu nedávajte

Prístav Porto Cervo patrí medzi najluxusnejšie strediská Sardínie. Je nádherný. Ak však nechcete zbankrotovať, radšej si ho rýchlo prezrite a potom oblúkom obíďte. S najväčšou pravdepodobnosťou o pár kilometrov nájdete ešte krajšie miesto, kde z vás ale nestiahnu kožu zaživa. 🙂

Ak si dáte akýkoľvek okruh okolo Costa Smeralda, asi neminiete ďalšiu významnú križovatku, mestečko Arzachena.

Baja Sardínia
Baja Sardínia

Arzachena

Arzachena sa nachádza neďaleko malej dedinky Cannigione. Na rozdiel od Porto Cervo tu kúpite espresso za euro. Ako všade v Taliansku. Miestne archeologické nálezisko obsahuje množstvo stôp starovekej sardínskej civilizácie Arzachena, ktorá obývala sever Sardínie a juh Korziky.

Na káve v Arzachene
Na káve v Arzachene

Okrem kamenných stavieb sa v tejto oblasti nachádza aj Hrob obrov. Sú to kolektívne hroby z doby bronzovej, ktoré dostali názov od miestnych archeológov. Po celej Sardínii ich bolo objavených viac ako 800.

Arzachena trail
Arzachena trail

San Teodoro

Hory a pláže. Nádherné výhľady. Prírodné toalety. Iné nečakajte. Napriek tomu ste každému zvládnutému kopcu radi.

niekde v endorfínoch
niekde v endorfínoch

Cyklistika a pláže

To je na Sardínii najmä pred sezónou jedinečná kombinácia. Omočiť si nohy na skvelých plážach s tým najjemnejším a najbelším pieskom v okolí San Teodoro, to poteší.

Punta Pietra Biancha
Punta Pietra Biancha

Coda Cavallo

Tak sme aj zablúdili do lagúny Coda Cavallo.

„Ci boha. Tu sa oplatí žiť aj zomrieť. Nádhera.“ To druhé vám určite bude hroziť, ak vám predložia v turistickej sezóne účet. Tento rezort využívajú naozaj len tí, ktorí vyžadujú súkromie a sú najnáročnejší.

Coda Cavallo
Coda Cavallo

Cyklokempov na Sardínii sa zúčastňujeme každoročne. Vďaka lacným letenkám aj servisu našich kamarátov zo Sporttouru. A radi sa aj okúpeme.

San Teodoro
San Teodoro

Ďalšie články na tému Sardínia:

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere cestny bajker
Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 29