Vodopády v okolí Žiliny a Malej Fatry

Kalendár nám hlási síce pomaly príchod leta, ale keď sa pozerám von z okna občas to vyzerá ako v apríli. Jeden deň sa ideme roztopiť v krátkych nohaviciach, druhý deň berieme páperku, aby nám nebola vonku zima. A upršané daždivé počasie ma inšpirovalo pohrabať sa trochu vo fotoarchíve a vziať si do hľadáčiku vodopády v blízkosti Žiliny, keďže práve takéto upršané počasie vodopádom praje, vtedy bujnejú a naberajú na sile.

Jánošíkové diery – Vodopády Dierového potoka

Začneme trochu netradične, asi každý pozná Terchovú a stretol sa už i s pojmom Jánošíkové diery. No a predstavte si stupňovitý reliéf Jánošíkových dier. Táto tiesňava, ktorú formuje Dierový potok, je optimálna na tvorbu vodopádov. V celej doline ich je takmer 20. Najviac v Horných dierach, ktoré sú dlhé a strmé. Najvyšší vodopád tu dosahuje výšku okolo 4 metrov. Vodopády sa nachádzajú aj v Dolných a Nových dierach, kde sa koncentruje viac vody, a preto sú tu vodopády mohutnejšie.

Tiesňavy sú dobre prístupné verejnosti pomocou rebríkov a plošín. Prírodné divadlo tu očarí nielen dospelých, ale i deti. Bonusom je, že sa tu isto nestratíte, keďže Diery sú veľmi dobre značené a nemal by byť problém s orientáciou.

Hlbocký vodopád

Ďalším vodopádom v blízkosti Žiliny je Hlbocký vodopád. Tento vodopád je súčasťou Súľovských skál a nachádza sa asi 1 km východne od obce Hlboké nad Váhom. Dosahuje výšku 14 metrov, vodou ho zásobuje Hlbocký potok a má tvar lievika. Je známy aj výskytom travertínu. Hlbocký potok sa zarezáva do Súľovských zlepencov a vytvára malú tiesňavu s kaskádami a malými krútňavovými hrncami.

Vodopád je ideálny na turistiku s deťmi, dostanete sa k nemu po zelenej značke nenáročným turistickým chodníkom zhruba za pol hodinku.

Hlbocký vodopád

Šútovský vodopád

Jeden z najvyšších a najznámejších slovenských vodopádov sa nachádza v Šútovskej doline. K tomuto prírodnému skvostu sa viete dostať po modrej značke od železničnej zastávky Šútovo. Čiže sa tu pekne a pohodlne doveziete k miestu nástupu na túru aj vlakom. Prechádzku k vodopádu viete pohodlne zvládnuť do hodinky – hodinky a pol. Vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 830 m n. m. a je vysoký 38 metrov. Napájajú ho Mojžišove pramene vytekajúce o viac ako 300 m vyššie v hôľnom pásme z úbočia masívu Hromového v hlavnom chrbte Malej Fatry.

Stupňovitý vodopád a jeho okolie slúžili aj ako kulisa v prvom slovenskom celovečernom filme Jánošík, ktorý sa tu nakrúcal začiatkom dvadsiatych rokov 20. storočia. Vodopád vznikol ako dôsledok tektonických pohybov, počas ktorých sa vyzdvihovala Krivánska Fatra nad Turčiansku kotlinu.

Váh, do ktorého Šútovský potok ústí, si prerážal cestu cez odolnejšie horniny dvíhajúceho sa masívu Veľkej a Malej Fatry.

Šútovský vodopád

Kľacký vodopád

Ak sa vyberiete na Kľak v pohorí Malej Fatry, tak práve pod jeho vrcholom sa nachádza v nadmorskej výške 990 m n. m. Kľacký vodopád. Voda padá z výšky 30 metrov, budete ho teda počuť už z diaľky. Kľacký vodopád bol vyhlásený v roku 1996 za národnú prírodnú pamiatku. Predmetom ochrany je vodopád dotvorený kaskádami, ako aj zachovalé pralesové porasty s bohatou a vzácnou flórou a faunou.

K tomuto prírodnému skvostu sa dostanete po zelenej turistickej značke z dedinky Vrícko alebo po žltej značke z Fačkovského sedla (pod Kľakom odbočíte na zelenú značku). V jeho okolí sa pohybujú i medvede, treba byť preto ostražitý a tí šťastní alebo menej šťastní možno aj nejakého uvidia.

A nebuďte smutní, ak vonku prší, ako povedal Charles Bukowski: „Ľudia utekajú pred dažďom, ale sedia vo vaniach plných vody.“ Tak hor sa na lov za vodopádmi a prírodnými vaňami! 🙂

Kľacký vodopád

Malá Fatra, Terchová

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 64