COVID-19: Je bezpečné cestovať v týchto dňoch vlakom?

Jeseň aj zima sú ideálny čas pre turistov, ktorí vyhľadávajú kľud na horách. Mnohí cestujú za zážitkami vlakmi. V poslednom čase sa nám množia dotazy, či je cestovanie vlakom bezpečné. Spýtali sme sa preto Tomáša Kováča, riaditeľa odboru komunikácie a hovorcu Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. čo robí ZSSK pre bezpečnosť z hľadiska pandémie.

Je cestovanie vlakom bezpečné?

Cestovania vo vlaku sa rozhodne báť netreba. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nemá informáciu, že by sa doteraz priamo v našich vlakoch nakazil akýkoľvek cestujúci. Mimochodom, špeciálne pre tento typ dopravy už dokonca vznikla aj zaujímavá štúdia, podľa ktorej je riziko nákazy vo vlakoch pri dodržaní rozumných opatrení naozaj nízke (viac info napríklad tu TV NOVINY > a tiež UITP Worldwide >

Samozrejme, v aktuálnej situácii nemôžeme ľudí povzbudzovať, aby príliš cestovali. Naopak, teraz je vhodné svoj pohyb čo najviac obmedziť a byť doma – ak to okolnosti dovoľujú – aby sa nám spoločne podarilo dostať pandémiu pod kontrolu čím skôr. Ak však cestujete, jednoducho poctivo dodržiavajte všetky potrebné opatrenia, aby ste chránili nielen seba, ale aj svojich spolucestujúcich a náš vlakový personál. S humorom sebe vlastným na to upozornili aj členovia skupiny S Hudbou Vesmírnou vo videu Ideme vlakom zodpovedne.  

Čo všetko robí ZSSK pre bezpečnosť cestujúcich? 

V našich vlakoch aj naďalej platia všetky bezpečnostné pravidlá, ktoré sme zaviedli v prvej vlne. Od začiatku prepuknutia pandémie v maximálnej možnej miere všetkými prostriedkami zabezpečujeme, aby vlaky spĺňali najvyššie štandardy hygieny a bezpečnosti. Minimálne 1x denne dezinfikujeme nad rámec bežného čistenia (okrem toaliet sa navyše dezinfikujú madlá, tlačidlá, kľučky, odpadkové koše a pod.), 2x – 3x týždenne dezinfikujeme naše vozidlá polymérom s účinnosťou 6 – 7 dní, vykonávame aj dezinfekciu ozónom a chlórom, taktiež zabezpečujeme 9x – 12x za hodinu výmenu vzduchu za čerstvý vďaka klimatizácii. Náš personál má k dispozícii množstvo ochranných pomôcok a dezinfekcie. Cestovné doklady sa kontrolujú bezkontaktne. O bezpečnosť cestujúcich je tak vo vlakoch postarané. V našich vybraných zákazníckych centrách je voľne dostupná dezinfekcia.

Dezinfekcia vlakov ZSSK

Čo by mali cestujúci dodržovať a čoho sa vyvarovať?

Cestujúci majú stále povinnosť nosiť vo vlakoch rúška (alebo šál či šatku) a mať prekrytý nos aj ústa počas celej cesty. (Samozrejme, na nevyhnutný čas, keď sa cestujúci chce napiť alebo najesť, je možné si rúško odložiť.). To isté platí pri kontakte v pokladniciach pri nákupe cestovných dokladov. Takisto sa pre cestujúcich už stalo samozrejmosťou nosiť so sebou a používať vlastné dezinfekčné prostriedky. ZSSK sa spolieha na ich ohľaduplnosť a zdravý rozum, pretože cestovanie vlakmi je také bezpečné, ako sa sami správame. Dôležité je, aby sa zodpovedne k sebe i ostatným správali aj cestujúci.

Cestovné lístky odporúčame zakúpiť bezkontaktne – cez mobilnú aplikáciu IDEME VLAKOM, e-shop, cez SMS alebo telefonicky pri bezplatnej doprave či rezervácii miestenky. Takto dokážeme minimalizovať sociálny kontakt.

Sú nejaké špeciálne pravidlá pre rodiny s deťmi?

Pre rodiny s deťmi neplatia nijaké extra podmienky pri cestovaní vlakom. Je plne v zodpovednosti rodičov, aby zabezpečili dodržiavanie potrebných pravidiel.

Letné výletné vlaky zožali v komunite mimoriadne priaznivú odozvu. Plánujete niečo podobné aj pre budúci rok?

Zavedenie sezónnych vlakov je jednoznačne skvelé rozhodnutie. Aj vďaka nim mohli Slováci v lete dovolenkovať doma a prispieť tak nielen k rozvoju cestovného ruchu, ale aj k podpore najekologickejšej formy hromadnej dopravy. V prípade podpory nášho akcionára, Ministerstva dopravy a výstavby SR, budeme radi zabezpečovať mimoriadne sezónne vlaky aj naďalej.

Ďakujeme

Rozprávali sme sa s riaditeľom odboru komunikácie a hovorcom Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s., Tomášom Kováčom

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114