Mapy VKÚ Harmanec sú bezplatne na internete

Aktualizované aj pôvodné turistické mapy, ktoré ešte v 20. storočí začal na kartografických podkladoch vtedajšej Československej armády vytvárať bývalý Vojenský kartografický ústav Harmanec, sú teraz na internete bezplatne prístupné verejnosti. Stalo sa tak vďaka spolupráci nášho múzea s kartografmi a redaktormi VKÚ Harmanec – z ktorých mnohí celé dekády ešte pracovali aj v bývalom vojenskom podniku.

Mapy VKÚ Harmanec sú bezplatne na internete

„Rozhodli sme sa predstaviť tieto legendárne mapy aj takouto formou a dať ich k dispozícii verejnosti, pretože pre mnohých Slovákov či Čechov majú veľkú emocionálnu hodnotu. Preventívne opatrenia spojené s koronavírusom v poslednom období priviedli mnohých ľudí do slovenskej prírody, na turistické trasy. Generácie turistov kedysi využívali tieto mapy pri túrach slovenskou krajinou a veríme, že v tomto období ich tie isté mapy inšpirujú k trvalejšiemu návratu k turistike po Slovensku,“ hovorí o iniciatíve Lucia Lalíková zo Slovenského múzea máp.


Mapy VKÚ sú online

Turistické mapy VKÚ Harmanec v mierke 1:50 000 a 1:25000 sú bezplatne prístupné cez webové stránky Slovenského múzea máp, ako aj cez špeciálny portál vku-mapy.sk.

„Nefungujú síce ako online navigácia, ale dajú sa bez problémov vytlačiť alebo stiahnuť. Mnohé boli od čias svojho prvého publikovania aktualizované, viaceré sa však stále dajú nájsť v takom stave, ako ich pripravil bývalý štátny Vojenský kartografický ústav.„

„Mapy dokážu byť pre mnohých nielen spomienkami na turistické začiatky, al aj peknými obrázkami a vieme už, že niektorí nadšení priaznivci turistiky a Slovenska si z nich dokážu urobiť napríklad pekné pozadie na obrazovku svojho počítača alebo mobilu,“ dodáva Lalíková.

„Turisti dnes v teréne na orientáciu už často využívajú rôzne navigačné aplikácie, ale verím, že nezameniteľne spracované mapy bývalého VKÚ by mohli milovníkov slovenskej turistiky inšpirovať. Napokon, sú v nich vyznačené všetky pôvodné, dnes už legendárne trasy, ako napríklad Cesta hrdinov SNP, Tatranská či Rudná magistrála.“

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114