BMI  index (tiež navývaný aj Queteletov index, Body mass index alebo Index telesnej hmotnosti) patrí k hlavným ukazovateľom pri meraní nadváhy.

Vyplňte svoje hodnoty a posúďte v tabuľke, v akom štádiu obezity sa nachádzate.

BMI index
Kategória
Riziko
pod 18,5 Podváha Stredné až vysoké riziko
18,5 – 25 Normálna hmotnosť Nízke riziko
25 – 30 Nadváha Zvýšené riziko
30 – 35 Obezita (2. stupeň) Veĺké riziko
35 – 40 Ťažká obezita (2. stupeň) Vysoké riziko
nad 40 Morbídna obezita (3.stupeň) Život ohrozujúce, ihneď vyhľadajte lekára

Minimálne rovnako dôležitým ukazovateľom, najmä u mužov, je obvod pása. Zmerajte si ho. Nebezpečným býva práve tuk usadený v brušnej oblasti, pričom veľmi často nejde o podkožný tuk, ale sadlo obaľujúce už priamo vnútorné orgány. U takýchto ľudí hrozia v oveľa väčšej miere srdcovocievne ochorenia.

Ak cítite nadváhu a rozhodnete sa schudnúť, mali by ste vedieť, koľko. Výpočtom ideálnej váhy to aspoň orientačne zistíte. Stačí zadať svoju výšku.

Výpočet berte skôr ako orientačnú pomôcku. Nezohľadňuje totiž ďalšie parametre ako pomer svaloviny k tukom, intenzitu a mieru Vášho pohybu ani genetické predispozície. Je však dobrou pomôckou pre stanovenie si finálneho cieľa. Kam sa chcem za rok v programe dostať. Pozor: Vo výbere typ postavy mohutnejšia postava znamená hrubšie kosti a stavba tela. Nie nadváhu.

Obvod pása Vám prezradí, či naozaj potrebujete schudnúť

Výpočet ideálnej váhy aj BMI sú iba orientačné. To, či naozaj potrebujete schudnúť Vám povie obvod pása. Nezistíte síce presne koľko, ale dokážete zistiť, či zdravotné riziká z Vašej nadváhy sú mierne alebo už vysoké.

Podľa odborníkov by nemal pás presahovať obvod:

  • u žien 80 cm
  • u mužov 93 cm

Každý centimeter navyše prináša so sebou zvýšené riziko mnohých chorôb a komplikácií, pričom je zasiahnutý celý organizmus. Ak máte pás výrazne širší, máte oveľa vyššie riziko, že budete trpieť chorobami srdca a ciev, alebo že dostanete cukrovku. Ako vznikla táto hodnota? Keďže naše telo dodržiava rovnováhu aj v dĺžke končatín či veľkosti hlavy, má takúto ideálnu proporciu stanovenú aj pre pás. V tomto prípade by mal byť pás menší, než je polovica výšky tela.

Zmerajte si obvod pása. Obvod pása je jeden z najdôležitejších parametrov Vašej nadváhy.

Budete ho pravidelne merať. Pás by ste si mali merať na úrovni pupku, pričom by ste nemali extrémne vydýchnuť, ani sa naopak príliš nadychovať. Pri meraní stojte vzpriamene, ak sa hrbíte, vaše brucho trčí viac vpred a opticky váš rozširuje.

pas

Tak čo, aký Vám vyšiel obvod pása? Je pravdepodobné, že nie ste veľmi nadšení. Stanovete si cieľ, zapojte sa a niečo pre seba urobte. Už o pár týždňov môže byť Váš obvod pása menší. Priebežne sledujte svoj progres.

Whr index (Waist to hip ratio)

Vám vyhodnotí Váš pomer medzi obvodom pása a obvodom bokov. Na základe výsledku WHR indexu dokážete zistiť, či je Vaša postava riziková. Či máte už zdravotne nebezpečnú nadváhu.

Dôvody horšieho výsledku Whr indexu sú dva.

  • Zlá životospráva
  • genetika, resp. ich kombinácia.

Výpočet Whr , resp. vzorec je jednoduchý. Vydeľte obvod pásu obvodom bokov a výsledok je Váš Whr index.

  • Obvod pása – zmerajte si ho na úrovni pupku, resp. 2-3 cm pod pupkom,
  • obvod bokov – zmerajte si ho pod bedrovými kosťami

0,75 a menej
0,75 – 0,80
0,80 – 0,85
Viac ako 0,85
Periférny typ postavy
znamená, že tuk sa v tele hromadí najmä na bokoch a zadku. Obvod pásu je nepomerne menší ako obvod bokov – typ postavy hruška. Najčastejšou príčinou toho, že Vám Whr index vyšiel v tomto rozmedzí je genetika. Chudnutie z bokov a zadku je v tomto prípade zdĺhavejšie, pretože bojovať proti genetike vyžaduje trpezlivosť. Dobrá správa ale je, že tento typ hromadenia tuku zväčša nie je pre zdravie nebezpečný.
Vyrovnaný typ postavy
vo väčšine prípadov to znamená, že máte optimálny typ postavy, resp., že sa Vám tuk ukladá v tele rovnomerne. Ale to ešte automaticky neznamená, že nemáte nadváhu a že nepotrebujete schudnúť. Príklad: ak ste žena a máte obvod pásu 76 cm a bokov 100 cm, tak Whr index máte 0,76. Ale whr index máte 0,76 aj vtedy ak obvod pásu máte 100 cm a obvod bokov 131 cm.
Centrálny typ postavy
znamená to, že obvod pása je síce menší ako obvod bokov, ale na bruchu sa Vám predsa len hromadí o niečo viac tuku ako by bolo vhodné.
Rozumným kardiocvičením a úpravou váhy to dáte bez problémov dole. Ešte stále ste relatívne v norme, ale začína prevládať štýl postavy jabĺčko.
Rizikový typ postavy
ak máte Whr index väčší ako 0,85, znamená to, že sa Vám na bruchu hromadí neprimerane veľa tuku a to prináša zo sebou aj zvýšené riziko srdcovicievnych chorôb. Najčastejšia príčina je zlá životospráva. Príliš veľa jedla, málo pohybu, eľa tučného, veľa cukrov. Najvyšší čas začať zo sebou niečo robiť.

Najviac ohrození sú ľudia, ktorým Whr index vyšiel viac ako 1 – Vaše brucho, resp. obvod pása je väčší ako obvod bokov. To už znamená, že vyslovene patríte do skupiny ľudí, ktorý sú rizikoví ohľadom civilizačných ochorení.

Výpočet berte skôr orientačne. Dnes je bezpočet spôsobov, ako vám tuk v tele zmerajú. Od výpočtov, až po veľmi náročné diagnostické pomôcky. Výsledky sa môžu líšiť. Z môjho pohľadu je však dôležité využívať dlhodobo iba jednu metódu. Sledujete tým to podstatné – dlhodobý progres: nárast alebo pokles tuku.

K novým trendom merania telesného tuku patrí tiež meranie obvodu krku.

So širokým hrdlom ide podľa niektorých štúdií ruka v ruke práve obezita. Podľa jednej štúdie na vzorke 1 102 detí, kde zaznamenávali ich výšku, váhu a obvod krku zistili, že u šesťročného chlapca s obvodom krku väčším než 28,5 cm je 3,6 krát väčšia pravdepodobnosť, že má alebo bude mať nadváhu, ako chlapec s menším obvodom.

  • Pre dospelé ženy je z pohľadu zdravotných komplikácií rizikový obvod krku nad 38 cm.
  • Pre mužov je rizikový obvod krku nad 43 cm.

Vtedy sú náchylnejší napríklad na spánkové apnoe. A to zase súvisí so srdcovými chorobami. Ideálny obvod u dospelého je pätina telesnej výšky plus jeden centimeter.

Vymenil som cez zimu gauč, telku a koláče za endorfíny. Zhodil som a robí mi to dobre.
Zdieľať stránku.