V Rožňave odštartovala Zimná banícka fuška

Po tom, čo pred pár rokmi skončil Gemerský polmaratón, nemala Rožňava svoje bežecké preteky. Bolo síce niekoľko samostatných podujatí, no žiadne z nich nemalo ambíciu stať sa pravidelným. Zdá sa však, že teraz svitá na lepšie časy. Svoje sily spojili OZ Gemerunners a OZ Otvor dvor. Ich prvé pokusy boli Kultúrbehy, v rámci ktorých spojili beh s rôznymi kultúrnymi aktivitami.

Teraz sa však rozhodli pripraviť skutočné preteky. Konať sa budú 11. januára. „Myšlienka terénnych bežeckých pretekov vznikla už počas plánovania Kultúrbehov, ktoré sme už v našom meste počas jesene a Mikuláša organizovali. Chcelo to však niečo viac. A tak sme dospeli k pretekom s trasou okolo Rákoša, na ktorom sa dá pekne bežecky vyšantiť,“ uviedla Henrieta Pulenová z OZ Gemerunners. Preteky dostali názov Zimná Banícka fuška. Prečo práve takýto názov? „Názov je spätý s baníckou históriou vrchu Rákoš, ktorý je popretkávaný vrtmi a štôlňami a tiež je možné na ňom absolvovať turistiku na banskom náučnom chodníku,“ pokračovala Pulenová. „Miesto sa vnuklo akosi samo. Rákoš je ako stvorený na terénny beh a nachádza sa na ňom množstvo bežeckých trás a takisto aj single tracky pre horské bicykle.“

Organizátori stanovili pre úvodné preteky maximálny limit účastníkov na 50. Uzávierka prihlášok je 7. januára. „Maximálny limit sme stanovili z dôvodu, aby to bolo kvalitne a komfortne zabezpečené podujatie pre pretekárov. Záujemcovia o štart sa môžu tešiť na členitý terén a závisí od počasia, či pobežia v snehu alebo blate. Odporúčame samozrejme trailovú obuv a prispôsobenie tempa terénu. Počet účastníkov každým dňom narastá a očakávame aj zopár účastníkov z Maďarska,“ priblížila Pulenová.

Januárové preteky však nebudú jedinými. V priebehu roka sa podujatie na Rákoši zopakuje ešte trikrát, vždy v inom ročnom období. „Rákoš je nádherný v každom ročnom období, stále iný, stále poskytujúci nový zážitok, preto 4 podoby Rákoša,“ uviedla Pulenová.

Bežci z Gemerunners však nezabúdajú ani na plán obnoviť Gemerský polmaratón. „Je plánovaný na jeseň tohto roku a určite sa ponesie aj v duchu jeho starých tradícií,“ uzavrela Pulenová.

Zimná Banícka fuška sa bude konať 11. januára na lúke pri pamätníku návštevy pápeža Jána Pavla II. Trať je dlhá 13,5 kilometra, s kumulovaným prevýšením 328 metrov. Trasa sa začína na lúke pod Rákošom a jej začiatok vedie po žltej turistickej značke, kde sa po asi 2 kilometroch napája na Vojvodský výšľap (MineTrails), na tomto úseku je konštantné stúpanie, až po križovatku Ypsilonka. Na trase Gombášskeho výšľapu cesta klesá až do cieľa. Prezentácia účastníkov je v deň pretekov od 8.00 do 9.30 hod. Vyhlásenie výsledkov bude o 12.00 hod.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 77