ZDA Gerlach otvára novú líniu outdoor turistických tenisiek

Keď sme sa rozhodli byť trochu patrioti a podporovať slovenské značky, trochu s obavou sme naštartovali spoluprácu s tradičným výrobcom obuvi na Slovensku ZDA Partizánske. Sme bežci, chodci a turisti. Z ich ponuky ma zaujali outdoor tenisky Gerlach. Slovo dalo slovo a v Partizánskom sme si uverili. Na mieru mi ušili jedny tenisky, ktoré som vystavil fakt solídnej záťaži. Prešli so mnou cédrové pralesy na Cypre, hrebene španielskych Picos de Europa, hrebeň Mallorcy, Tatry, Fatru i najkrajšie kaňony a kopce Sardínie. A všetko prežili. Prinášame vám rozhovor s Milanom Foltánom, riaditeľom a dizajnérom ZDA Partizánske v jednej osobe.

Garlachy získali môj rešpekt

To najlepšie na nich je podrážka. Je skutočne tvrdá, na trailoch necítiš odspodu kamene. Drží a nepodšmykuje. Ani na skale ani v blate. Predtým som vystriedal niekoľko špičkových tenisiek na hiking, nw a horský beh. Nie, nechcem tu tvrdiť, že práve Gerlachy sú strecha sveta. Chcem však jednoznačne povedať: „Vydržali oveľa viac, ako niektoré renomované svetové značky a nerozsypali sa. Chodí sa v nich ako v papučkách. Hoci nie sú deklarované ako nepremokavé, aj pri 6 hodinovom treku zadržia vodu aj keď v nich prejdeš cez potok a navyše, sú celkom ľahké.“

Poctivé obuvnícke remeslo

preverené skúsenosťami a tradíciami. Veď v maratónkach prešiel celý Himalájsky trek aj náš športový chodecký guru Jozef Pribilinec. V roku 1986 v Stuttgarte sa stal majstrom Európy a v 1988 v Soule vytvoril s 3 sekundami nový Olympijský rekord. Ak sú tie tenisky dobré pre majstrov sveta, prečo nie pre nás? Pritom ich cena je menej ako polovica oproti značkám, tlačeným obchodnými sieťami, reklamou a marketingom, ktoré sa vyrábajú masovo, priemyselne, za lacný peniaz v Číne.

ZDA Gerlach otvára novú líniu outdoor turistických tenisiek

Vysoké členkové…

Preto ma potešilo, keď popri štandardných teniskách vydizajnovali Foltánovci aj vyššie, členkové, na tej istej báze. Ocení ich každý turista, ktorý sa vyberie na dlhé horské túry s veľkým prevýšením. Fixácia členku významne uľahčí trek, najmä pri výstupoch a zostupoch na skalách a nerovnom teréne. Už sme spomínali výbornú podošvu. Skladá sa zo 4 častí, pričom tuhosť nášľapu zabezpečuje mikrobunečná guma o tvrdosti 45/50 shore a podrážka, ktorá je z čistej gumy s profilom, ktorý zabezpečuje priľnavosť a protišmykovosť. Bezpečný došľap na pätu je podporený dvoma tvrdosťami predmetnej gumy.

Okolo celých tenisiek je usňová štiepenka impregnovaná nepremokavou vrstvou. Tá zabezpečí aj prechod mokrým terénom. Zvršok je kombinácia nepremokavej a odolnej cordury s farebným velúrovým (koženým) prevedenim. Celá teniska je obšitá špičkovými niťami Serafil odolnými proti pretrhnutiu. Členok je kvôli pohodliu vybandážovaný polyuretánovou penou. Vnútorná výstelka je ako od mamičky. Tenisky sú mäkké a pohodlné aj na dlhodobé nosenie. Pohodlie vnútri topánky zabezpečuje vkladacia antibakteriálna odnímateľná stielka.

Pre lepší komfort obúvania je na pätke našitá slučka. Šnurovanie ulahčujú háčiky a D krúžky. Tenisky budú vybavené reflexným prvkom pre nočný pochod. Základná verzia je zabezpečená 3D podšívkou, ktorá odvádza pot a vlhkosť. Tenisky sa však budú vyrábať aj v úplne nepremokavej forme.

Bežné šnurovanie (ktoré mimochodom perfektne drží nohu) je pri členkovej verzii doplnené o dva horné háčiky, ktoré uľahčujú zaväzovanie.

Cordura versus celokožená

Radu Gerlach dopĺňa aj celokožená turistická topánka Ďumbier. Je postavená na tom istom základe, tej istej podrážke, aj vnútornom nášľape, iba na miesto textilnej cordury je celokožená. Má trochu inak ladený priehlavok a pre turistiku je skvelá najmä v tom, že drží nohu aj v šmykľavom teréne, ale pritom je ľahká. Žiadne PUR peny, ktoré sa vám za dva roky pri prvom mraze rozsypú. Poriadna guma.

Pre fajnšmekrov používa Ďumbier hydrofóbnu useň v kombinácii s nepremokavou cordurou. Spodok a celá okopová spodná časť je oblepená gumovým nepremokavým pásom.

Cordura versus celokožená

Rady Gerlach i Ďumbier

sa vyznačujú ľahkosťou, trvácnosťou a komfortným pohodlným chodením.

Ak však preferujete náročnejšie terény a klasiku, vzniká aj celokožená rada Trek&Climb, ktorá je určená pre skutočne náročné horské výstupy. Je postavená na rokmi overenej podrážke, ktorá má minimálny oder a bežne sa používa aj na poľovnícke, vojenské a záchranárske topánky. Na jej príchod do predaja si však ešte pár týždňov počkáme.

Kategória Trek&Climb je výlučne usňová (celokožená) turistická obuv o hrúbke 2,2 mm s koženou teľacou podšívkou. Je vyrobená metódou strojového prišívania zvršku o krupónovú medzipodošvu s nalepenou vysokoodolnou, rokmi overenou a super gripovou podrážkou a vybandážovaným členkom.

Na všetky topánky sú použivané šnurky s vysokým obsahom bavlny, ktoré sa samovoľne nerozväzujú.

ZDA Gerlach

V ZDA sa pochlapili

a ponúkli nám remeselne vychytanú outdoor tenisku v dnes už nevídaných cenách. Možno aj preto, že predávajú napriamo. A cenu nenavyšujú žiadne retailové medzičlánky. Možno si poviete: „Kupovať botu cez internet je riskantné“, ale nie je. V ZDA ma ubezpečili, že v prípade ak teniska nesedí, radi ju vymenia za iné číslo.

MIlana Foltána sme sa opýtali pár otázok:

Čo vás primälo po páde železnej opony udržať obuvnícke remeslo v Partizánskom?

Výroba obuvi je moja pasia. Mám to asi v génoch. Pochádzam z obuvníckej rodiny. Aj môj dedo bol šuster, ešte v pred Baťovej ére, ktorý vyrábal topánky v jednej miestnosti v dome. V porevolučnej dobe som pracoval na úseku odbytu, vtedy ešte v štátnom podniku Partizánske. Po ukončení výroby sme sa rozhodli založiť vlastnú firmu, ktorá dnes vyrába hlavne rokmi overenú športovú obuv (Maratónky, Gerlachy) Bolo nám samozrejme ľúto, keď sa fabrika (bývalá obuvnícka veľmoc) rozbila na malé akcieneschopné drobné celky. Na voľnej nohe zrazu ostalo veľa špičkových odborníkov, dizajnérov, formárov, šičov, technikov,… Dali sme ich dohromady, aby sme tie skúsenosti a overené technologické postupy nestratili a zachovali tak výrobky so svetovým renomé v portfóliu našej malej firmy a pokračovali tak v tradícii.

Čo pre vás znamená značka ZDA?

Návrat k histórii. Pretože ZDA produkuje obuv v Partizánskom už od roku 1939, vtedy pod značkou Baťa. Na ZDA sa fabrika premenovala až po znárodnení v 48. Ďalších viac ako 40 rokov vyrábala topánky pod novou značkou pre domáce i svetové trhy. Temer každá rodina v Partizánskom je nejak s výrobou obuvi spätá. ZDA pre mňa osobne znamená garanciu kvality a garanciu lojality k mestu, k histúrii, k slovenskej značke.

Kam sa bude značka v budúcnosti uberať?

Hoci viac ako 20 rokov vyrábame na export, pocítili sme, že aj slovenský trh má nedostatok kvalitných domácich produktov. Chceme sa vrátiť k overeným tradíciám a kvalitnej výrobe, ktorá vydrží. Najmä k výrobe účelovej obuvi tzn. trekingových, outdoor a turistických topánok.

Tak poďme na hory

Dobre sa obujme a vyskúšajme, či Slováci – bývalá obuvnícka veľmoc – môžu konkurovať cenou, remeselným spracovaním a trvácnosťou ostatným svetovým značkám.

Najbližšie beriem Gerlachy na výlet do Slovenského raja. Uvidíme ako si poradia s roklinami, bystrinami a rebríkmi Zajmarskej rokliny.

Hor sa na hory priatelia. Leto začína. A toto leto asi nebude o mori ale o horách. 🙂

Pošli ďalej
Petere Hiker
Petere Hiker

Cestovanie hiking. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky restartnisa. Sleduj náš instagram a zapoj sa do FB skupiny Cestovanie hiking. Tipy na aktívnu dovolenku.

Articles: 25