7 kopcov 3 jazerá 2020

Babia hora turistické trasy cyklotrasy

Babia hora (poľ. Babia Góra) je vrch na Orave na slovensko-poľských hraniciach dosahujúci výšku 1 725 m n. m.Je najvyšším vrchom Beskýd. Babia hora turistické trasy cyklotrasy.

Babia hora

Nachádza sa v CHKO Horná Orava a v Babiogorskom Parku Narodowom na poľskej strane. Je najvyšším vrchom Beskýd. Jej masív má tvar písmena „V“ a pozostáva z vrcholov Malej Babej hory, Babej hory (Diablak), ktorými prechádza poľsko-slovenská hranica a považuje sa za najsevernejší bod Slovenska. Na poľskej strane sa ešte nachádzajú vrcholy Glowniak, Kepa a Sokolica.

blank
Hrebeň Babej Gory prechádza Poľsko-Slovenským pomedzím. Hranica sa za posledných 100 rokov niekoľkokrát posúvala.

Babia hora je hranicou aj medzi dvoma rozvodiami. Zo severnej (poľskej) strany odvodňuje horu rieka Visla. Z južnej (slovenskej) strany zas Biela Orava.

V období komunizmu bola na vrchole Babej hory umiestnená pamätná tabuľa, ktorá mala pripomínať údajný výstup Vladimíra Lenina z roku 1912. V 90. rokoch bola tabuľa demontovaná a roku 1996 nahradená pamätnou tabuľou na viaceré výstupy pápeža Jána Pavla II., ktorý na vrch viackrát vyšiel ešte ako krakovský arcibiskup.

Babia hora- turistické trasy/ cyklotrasy
Pamätník Jána Pavla II

Doprava

Autom cez Oravský Podzámok na Námestovo a Oravskú Polhoru. Ak sa chcete dostať autom na poľskú stranu, odporúčame priamu trasu na Jablonku, kde pokračujete odbočkou cez Nižnú a Vyšnú Zubricu priamo k národnému parku. Vlakmi ZSSK sa dostanete s prestupom v Kraľovanoch do Tvrdošína. Odkiaľ pokračujete na bicykli alebo autobusom na Oravskú Polhoru alebo poľskú stranu – Jablonka Zubrica.

Ubytovanie Oravská Polhora

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania Oravská Polhora >

Turistické trasy Babia hora

turistické trasy Babia hora

túra na Babiu horu zo Slovenska

Slaná voda – Babia hora

Štandardný okruh cez Hviezdoslavovu horáreň po blank značke z lokality Slaná voda pri Oravskej Polhore. Okruh cca 19 km s prevýšením, 1119 m. Čas 6-7 hod.

Oravská Polhora – Babia hora

Hlavná červená trasa vedie s pred Jednoty Oravská Polhora po  blank značke cez lokalitu Slaná voda, prevedie vás cez Malú Babiu horu (1 515 m n. m.) a sedlo Brána na Babiu horu. (cca 10 km hore) Výlet si môžte zokruhovať cez Poľsko po zelenej blank a blank modrej značke. Tento okruh je však kondične dosť náročný. Zvážte výstup s deťmi alebo začiatočníkmi.

Babia hora
Babia hora chodník z Poľska

túra na Babiu horu z Poľska

Przywarovka – Babia hora

po  blank značke z lokality Przywarovka pri rovnomennej poľskej obci. Je to najkratšia necelých (6 km hore), ale asi najstrmšia trasa.

Markowa – Babia hora

po blank zelenej alebo blank modrej značke z lokality z centra národného parku Markowa z Poľskej strany. Táto trasa je odporúčaná najmä pre tých, ktorí chcú zároveň otestovať bikepark Babia Gora trails.

Babia hora patrí medzi kondične náročnejšie ciele. Zvážte preto kondičnú výpravu, počasie i vybavenie. Odporúčame ísť v skupine.

Babia hora
V pozadí Mala Babia hora a niekde za ňou je najsevernejší bod Slovenska.

Videopozvánka

Cyklotrasy Babia hora

Vrchol Babej hory je ochranné pásmo 5. stupňa. Vstup z bicyklom nie je umožnený. Obe strany parku (SK u PL) však ponúkajú skvelé MTB traily. Zo strany Oravskej Polhory je k dispozícii popod horu 80 km terénnych trailov, buduje sa single trail bikepark Babia hora trails a na Poľskej strane zas ponúkajú skvelý technický bikepark Babia Gora trails s množstvom technických trás.

Babia hora- turistické trasy/ cyklotrasy
Singletraily Babia Hora (nutno povedať že nestoja za veľa) foto restartnisa

Babia hora trails

Práve budovaný bikepark technických singletrailov pod Babou horou v oblasti Modralová – Slaná Voda – Oravská Polhora s celkovou dĺžkou 9,3 km a vyznačenými jestvujúcimi cyklotrasami s celkovou dĺžkou 30 km. Cyklotrasa bude priamo nadväzovať na trasy na druhej strane hranice – na území gminy Zawoja. Viac tu >

Babia Góra trails

Poľská strana ponúka čistú cyklistickú MTB nirvánu. Vyskúšajte si traily Sokolica, Zimna Dziura alebo Dlabak, ale pozor sú technicky náročné. Nič pre začiatočníka cykloturistu. Mapa tu.

Ukážka singletrailov:

 1. trail1: Sokolica
 2. trail2: Dlabak

Okolo Babej hory

Môžte si tiež vyskúšať pretekárske cyklookruhy pod Babou horou organizované v Rabči 

okruh okolo Babej hory z Oravskej Polhory 41 km 1150 m UP GPS track tu

Kam v okolí Námestova

foto: bigstokphoto, restartnisa

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Babia hora patrí k vyšším a kondične náročnejším horám, dá kondične zabrať. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) napriek tomu, že ste v národných parkoch, nespoliehajte sa na civilizáciu. 🙂 Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

Babia Gora trails
Babia hora

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

5 komentárov na “Babia hora turistické trasy cyklotrasy

 1. Dobry den,
  tie GPS tracky okruhov sa nedaju stiahnut, na danej stranke uz nie su dostupne.
  Viete ich prosim opat zverejnit?
  Dakujem
  Jozef

 2. Zdravim vas,

  “veľký okruh okolo Babej hory 50 km 1140 UP: GPS” – tato trasa ide po vrchole, zda sa mi to v rozpore s “Vrchol Babej hory je ochranné pásmo 5. stupňa. Vstup z bicyklom nie je umožnený. ”
  Vie mi to prosim niekto objasnit?

  Dakujem

  Miro

  1. Vrchol Babej hory je ochranné pásmo 5. stupňa. Vstup z bicyklom nie je umožnený. Toto úplne platí, trasu nám odporučili chalani z Námestova. Mažeme ju. Vďaka za upozornenie.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok