Babia hora- turistické trasy/ cyklotrasy

Babia hora- turistické trasy/ cyklotrasy

Babia hora (poľ. Babia Góra) je vrch na Orave na slovensko-poľských hraniciach dosahujúci výšku 1 725 m n. m.

Nachádza sa v CHKO Horná Orava a v Babiogorskom Parku Narodowom na poľskej strane. Je najvyšším vrchom Beskýd. Jej masív má tvar písmena „V“ a pozostáva z vrcholov Malej Babej hory, Babej hory (Diablak), ktorými prechádza poľsko-slovenská hranica a považuje sa za najsevernejší bod Slovenska. Na poľskej strane sa ešte nachádzajú vrcholy Glowniak, Kepa a Sokolica.

Babia hora je hranicou aj medzi dvoma rozvodiami. Zo severnej (poľskej) strany odvodňuje horu rieka Visla. Z južnej (slovenskej) strany zas Biela Orava.

V období komunizmu bola na vrchole Babej hory umiestnená pamätná tabuľa, ktorá mala pripomínať údajný výstup Vladimíra Lenina z roku 1912. V 90. rokoch bola tabuľa demontovaná a roku 1996 nahradená pamätnou tabuľou na viaceré výstupy pápeža Jána Pavla II., ktorý na vrch viackrát vyšiel ešte ako krakovský arcibiskup.

foto: reštartnisa, bigstock, wikipedia, oravska polhora

Doprava

Autom cez Oravský Podzámok na Námestovo a Oravskú Polhoru. Ak sa chcete dostať autom na poľskú stranu, odporúčame priamu trasu na Jablonku, kde pokračujete odbočkou cez Nižnú a Vyšnú Zubricu priamo k národnému parku.

Vlakom ZSSK

Vlakmi ZSSK sa dostanete s prestupom v Kraľovanoch do Tvrdošína. Odkiaľ pokračujete na bicykli alebo autobusom na Oravskú Polhoru alebo poľskú stranu – Jablonka Zubrica.

Ubytovanie, gastro, kam v okolí

Babia hora - turistické trasy/ cyklotrasy ubytovanie

V okolí Babej hory a Oravskej Polhory sa organizuje desiatky športových a kultúrnych eventov. Naše tipy na ubytovanie, wellness a gastro zážitky si pozrite tu.

Naše tipy

Pozrite si najčastejšie turistické trasy na vrchol:

Turistické trasy

turistické trasy Babia hora

Prístup zo Slovenskej strany

Slaná voda – Babia hora

Štandardný okruh cez Hviezdoslavovu horáreň po  značke z lokality Slaná voda pri Oravskej Polhore. Okruh cca 19 km s prevýšením, 1119 m. Čas 6-7 hod.

Oravská Polhora – Babia hora

Hlavná červená trasa vedie s pred Jednoty Oravská Polhora po   značke cez lokalitu Slaná voda, prevedie vás cez Malú Babiu horu (1 515 m n. m.) a sedlo Brána na Babiu horu. (cca 10 km hore) Výlet si môžte zokruhovať cez Poľsko po zelenej  a  modrej značke. Tento okruh je však kondične dosť náročný. Zvážte výstup s deťmi alebo začiatočníkmi.

Z poľskej strany

Przywarovka – Babia hora

po   značke z lokality Przywarovka pri rovnomennej poľskej obci. Je to najkratšia necelých (6 km hore), ale asi najstrmšia trasa.

Markowa – Babia hora

po  zelenej alebo  modrej značke z lokality z centra národného parku Markowa z Poľskej strany. Táto trasa je odporúčaná najmä pre tých, ktorí chcú zároveň otestovať bikepark Babia Gora trails.

Babia hora patrí medzi kondične náročnejšie ciele. Zvážte preto kondičnú výpravu, počasie i vybavenie. Odporúčame ísť v skupine.

Cyklotrasy

Vrchol Babej hory je ochranné pásmo 5. stupňa. Vstup z bicyklom nie je umožnený. Obe strany parku (SK u PL) však ponúkajú skvelé MTB traily. Zo strany Oravskej Polhory je k dispozícii popod horu 80 km terénnych trailov, buduje sa single trail bikepark Babia hora trails a na Poľskej strane zas ponúkajú skvelý technický bikepark Babia Gora trails s množstvom technických trás.

Babia hora trails

Práve budovaný bikepark technických singletrailov pod Babou horou v oblasti Modralová – Slaná Voda – Oravská Polhora s celkovou dĺžkou 9,3 km a vyznačenými jestvujúcimi cyklotrasami s celkovou dĺžkou 30 km. Cyklotrasa bude priamo nadväzovať na trasy na druhej strane hranice – na území gminy Zawoja. Viac tu >

Babia Góra trails

Poľská strana ponúka čistú cyklistickú MTB nirvánu. Vyskúšajte si traily Sokolica, Zimna Dziura alebo Dlabak, ale pozor sú technicky náročné. Nič pre začiatočníka cykloturistu. Mapa tu.

Ukážka singletrailov:

 1. trail1: Sokolica
 2. trail2: Dlabak

Okolo Babej hory

Môžte si tiež vyskúšať pretekárske cyklookruhy pod Babou horou organizované v Rabči 

okruh okolo Babej hory z Oravskej Polhory 41 km 1150 m UP GPS track tu

foto: bigstokphoto, restartnisa

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Babia hora patrí k vyšším a kondične náročnejším horám, dá kondične zabrať. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) napriek tomu, že ste v národných parkoch, nespoliehajte sa na civilizáciu. 🙂 Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

video: youtube embed

Mapy a značenie:

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Účastníci si môžu pri nákupe uplatniť 10% zľavu zadaním kódu RESTARTNISA. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať cez online hikeplanner.

Odporúčané trasy sú dobre značené. Križovatky označené. Na hrebeni sú kamenisté hlavné chodníky a orientácia je za dobrej viditeľnosti na hrebeni dobrá. Prevláda tu však sychravé a hmlisté počasie.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

5 komentárov na “Babia hora- turistické trasy/ cyklotrasy

 1. Dobry den,
  tie GPS tracky okruhov sa nedaju stiahnut, na danej stranke uz nie su dostupne.
  Viete ich prosim opat zverejnit?
  Dakujem
  Jozef

 2. Zdravim vas,

  “veľký okruh okolo Babej hory 50 km 1140 UP: GPS” – tato trasa ide po vrchole, zda sa mi to v rozpore s “Vrchol Babej hory je ochranné pásmo 5. stupňa. Vstup z bicyklom nie je umožnený. ”
  Vie mi to prosim niekto objasnit?

  Dakujem

  Miro

  1. Vrchol Babej hory je ochranné pásmo 5. stupňa. Vstup z bicyklom nie je umožnený. Toto úplne platí, trasu nám odporučili chalani z Námestova. Mažeme ju. Vďaka za upozornenie.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.