7 kopcov 3 jazerá 2020

Babia hora- turistické trasy/ cyklotrasy

Babia hora (poľ. Babia Góra) je vrch na Orave na slovensko-poľských hraniciach dosahujúci výšku 1 725 m n. m.

Nachádza sa v CHKO Horná Orava a v Babiogorskom Parku Narodowom na poľskej strane. Je najvyšším vrchom Beskýd. Jej masív má tvar písmena „V“ a pozostáva z vrcholov Malej Babej hory, Babej hory (Diablak), ktorými prechádza poľsko-slovenská hranica a považuje sa za najsevernejší bod Slovenska. Na poľskej strane sa ešte nachádzajú vrcholy Glowniak, Kepa a Sokolica.

Babia hora je hranicou aj medzi dvoma rozvodiami. Zo severnej (poľskej) strany odvodňuje horu rieka Visla. Z južnej (slovenskej) strany zas Biela Orava.

V období komunizmu bola na vrchole Babej hory umiestnená pamätná tabuľa, ktorá mala pripomínať údajný výstup Vladimíra Lenina z roku 1912. V 90. rokoch bola tabuľa demontovaná a roku 1996 nahradená pamätnou tabuľou na viaceré výstupy pápeža Jána Pavla II., ktorý na vrch viackrát vyšiel ešte ako krakovský arcibiskup.

Babia hora- turistické trasy/ cyklotrasy
Singletraily Babia Hora (nutno povedať že nestoja za veľa)

foto: reštartnisa, bigstock, wikipedia, oravska polhora

Doprava

Autom cez Oravský Podzámok na Námestovo a Oravskú Polhoru. Ak sa chcete dostať autom na poľskú stranu, odporúčame priamu trasu na Jablonku, kde pokračujete odbočkou cez Nižnú a Vyšnú Zubricu priamo k národnému parku.

Vlakom ZSSK

Vlakmi ZSSK sa dostanete s prestupom v Kraľovanoch do Tvrdošína. Odkiaľ pokračujete na bicykli alebo autobusom na Oravskú Polhoru alebo poľskú stranu – Jablonka Zubrica.

Ubytovanie

Naše tipy na ubytovanie v okolí podľa najlepších zákazníckych hodnotení z viac ako 4500 chát, chalúp, penziónov Hauzi I Ubytovanie na Slovensku.

Turistické trasy

turistické trasy Babia hora

Zo Slovenska

Slaná voda – Babia hora

Štandardný okruh cez Hviezdoslavovu horáreň po blank značke z lokality Slaná voda pri Oravskej Polhore. Okruh cca 19 km s prevýšením, 1119 m. Čas 6-7 hod.

Oravská Polhora – Babia hora

Hlavná červená trasa vedie s pred Jednoty Oravská Polhora po  blank značke cez lokalitu Slaná voda, prevedie vás cez Malú Babiu horu (1 515 m n. m.) a sedlo Brána na Babiu horu. (cca 10 km hore) Výlet si môžte zokruhovať cez Poľsko po zelenej blank a blank modrej značke. Tento okruh je však kondične dosť náročný. Zvážte výstup s deťmi alebo začiatočníkmi.

Babia hora
Babia hora chodník z Poľska

Z Poľska

Przywarovka – Babia hora

po  blank značke z lokality Przywarovka pri rovnomennej poľskej obci. Je to najkratšia necelých (6 km hore), ale asi najstrmšia trasa.

Markowa – Babia hora

po blank zelenej alebo blank modrej značke z lokality z centra národného parku Markowa z Poľskej strany. Táto trasa je odporúčaná najmä pre tých, ktorí chcú zároveň otestovať bikepark Babia Gora trails.

Babia hora patrí medzi kondične náročnejšie ciele. Zvážte preto kondičnú výpravu, počasie i vybavenie. Odporúčame ísť v skupine.

Cyklotrasy

Vrchol Babej hory je ochranné pásmo 5. stupňa. Vstup z bicyklom nie je umožnený. Obe strany parku (SK u PL) však ponúkajú skvelé MTB traily. Zo strany Oravskej Polhory je k dispozícii popod horu 80 km terénnych trailov, buduje sa single trail bikepark Babia hora trails a na Poľskej strane zas ponúkajú skvelý technický bikepark Babia Gora trails s množstvom technických trás.

Babia hora trails

Práve budovaný bikepark technických singletrailov pod Babou horou v oblasti Modralová – Slaná Voda – Oravská Polhora s celkovou dĺžkou 9,3 km a vyznačenými jestvujúcimi cyklotrasami s celkovou dĺžkou 30 km. Cyklotrasa bude priamo nadväzovať na trasy na druhej strane hranice – na území gminy Zawoja. Viac tu >

Babia Góra trails

Poľská strana ponúka čistú cyklistickú MTB nirvánu. Vyskúšajte si traily Sokolica, Zimna Dziura alebo Dlabak, ale pozor sú technicky náročné. Nič pre začiatočníka cykloturistu. Mapa tu.

Ukážka singletrailov:

 1. trail1: Sokolica
 2. trail2: Dlabak

Okolo Babej hory

Môžte si tiež vyskúšať pretekárske cyklookruhy pod Babou horou organizované v Rabči 

okruh okolo Babej hory z Oravskej Polhory 41 km 1150 m UP GPS track tu

Kam v okolí

foto: bigstokphoto, restartnisa

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Babia hora patrí k vyšším a kondične náročnejším horám, dá kondične zabrať. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) napriek tomu, že ste v národných parkoch, nespoliehajte sa na civilizáciu. 🙂 Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

Babia Gora trails
Babia hora

Mapy a značenie:

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Odporúčané trasy sú dobre značené. Križovatky označené. Na hrebeni sú kamenisté hlavné chodníky a orientácia je za dobrej viditeľnosti na hrebeni dobrá. Prevláda tu však sychravé a hmlisté počasie.

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie. Kliknutím na nadpis zobrazíte prehľad všetkých cieľov.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

5 komentárov na “Babia hora- turistické trasy/ cyklotrasy

 1. Dobry den,
  tie GPS tracky okruhov sa nedaju stiahnut, na danej stranke uz nie su dostupne.
  Viete ich prosim opat zverejnit?
  Dakujem
  Jozef

 2. Zdravim vas,

  “veľký okruh okolo Babej hory 50 km 1140 UP: GPS” – tato trasa ide po vrchole, zda sa mi to v rozpore s “Vrchol Babej hory je ochranné pásmo 5. stupňa. Vstup z bicyklom nie je umožnený. ”
  Vie mi to prosim niekto objasnit?

  Dakujem

  Miro

  1. Vrchol Babej hory je ochranné pásmo 5. stupňa. Vstup z bicyklom nie je umožnený. Toto úplne platí, trasu nám odporučili chalani z Námestova. Mažeme ju. Vďaka za upozornenie.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest