Brdárka, za rozkvitnutými čerešňovými sadmi na Gemer

Pozývam vás objaviť malebné miesto blízko Rožňavy. Brdárka, za rozkvitnutými čerešňovými sadmi na Gemer.

Brdárka pohľad z Radzima
Brdárka pohľad z Radzima

História Brdárky

Je to malá horská dedinka, nachádzajúca sa v hornej časti Gemera v okrese Rožňava. Nachádza sa vo výške 555 m n.m. na južnom úbočí pohoria Veľký Radzim.

Foklór Brdárky
Foklór Brdárky

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1556.

Svoj rozkvet Brdárka prežívala na prelome 19. – 20.storočia, kedy mala vyše dvesto obyvateľov. Zaoberali sa pastierstvom a chovom dobytka a ovocinárstvom. A práve vychýrené brdárske čerešne, ktorých sady obklopujú obec, preslávili túto lokalitu.

V minulosti sa tu organizovalo podujatie Leto v Brdárke zamerané na skrášľovanie obce a rozvoj tradičných ľudových remesiel. Vyvrcholením každého ročníka Leta v Brdárke bol Folklórny večer s ľudovou zábavou a prezentáciou folklórnych súborov tunajšieho regiónu.

Brdárske čerešne

Čerešne ľudia pestujú už tisíce rokov. Výsadba prvých sadov sa datuje až do stredoveku.

Nachádza sa tu približne 4000 čerešňových stromov. Rozkvitnutá biela krása poteší romantické duše a oko nejedného fotografa. Začiatkom mája sa sem chodí pokochať a odfotiť pod rozkvitnutými čerešňami množstvo turistov. 

Brdárka čerešňové sady
Čerešňové sady v Brdárke

Tradícia pobozkať partnerku v máji pod rozkvitnutou čerešňou funguje tiež odpradávna. A nielen na Slovensku. 🙂 Dodržujete tradície?

Veľký Radzim

Najobľúbenejším turistickým cieľom je popri čerešňových sadoch dominanta okolia: Malý a Veľký Radzim (991 m n.m.) Môžte z neho vidieť úžasné panoramatické výhľady na tento čerešňový raj. Ale tiež okolité obce a pohoria. Na vrchole sa nachádza  vápencový trón – Vdovčíkové kreslo.

Panoramatické výhľady na hory z Veľkého Radzima
Panoramatické výhľady na hory z Veľkého Radzima

Výhľady z Radzima

Zo severnej strany Radzima môžeme za dobrej viditeľnosti pozorovať vrcholy Vysokých Tatier a Kráľovu hoľu. Najkrajšia je obec na jar. Brdárka, za rozkvitnutými čerešňovými sadmi sa oplatí vybrať koncom apríla a začiatkom mája.

Najkrajšia je Brdárka na jar
Pod rozkvitnutou čerešňou…
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
René Sirota
René Sirota

volám sa René Sirota a žijem v mestečku Tisovec v severnej časti Gemera v území Muránskej planiny. Vo svojom voľnom čase veľmi rád chodievam do prírody na turistiku a popri tejto záľube sa rozvinula ďalšia vášeň - fotografovanie prírody a krajiny. Rád spoznávam nové miesta a regiony Slovenska a zachytávam ich cez svoj objektív.

Articles: 7