Čachtický hrad turistické trasy cyklotrasy výlety

Čachtický hrad je prvý z hradov, ktoré sme navštívili v turistickej výzve 7 kopcov 3 jazerá. Nenáročný cieľ určený skôr ako výlet pre rodiny s deťmi si môžte sťažiť objavením Myjavy a jej kopaníc. Čachtický hrad turistické trasy cyklotrasy tipy na výlety.

Čachtický hrad

Nad obcou Čachtice na západnom Slovensku sa vypína novo zrekonštruovaná zrúcanina známeho Čachtického hradu. Je to bývalé sídlo krvavej grófky Alžbety Báthoryovej, ktorý ho smutne preslávila na prelome 16. a 17. storočia svojimi sadistickými sklonmi. Nazývali ju „krvavá grófka“. Údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna. Na získanie krvi jej slúžila železná panna, ktorá mala v hrudi zabudované dlhé nože. Keď sa k nej dievča pritislo, nože vyrazili z pŕs a krv stekala do pripraveného kúpeľa. Na všeobecný nátlak grófku v roku 1611 v Bytči palatín Thurzo odsúdil na doživotné väzenie. Príbeh „krvavej grófky“, ktorá zomrela v roku 1614, bol viackrát knižne, filmovo a divadelne spracovaný.

Hrad patril do sústavy pohraničných kráľovských hradov chrániacich západné hranice Uhorska. Vznikol v prvej polovici 13. storočia a v 15. storočí ho rozšírili.

Počas stavovských povstaní Čachtický hrad v roku 1708 vypálili vojská Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je malebnou zrúcaninou, ktorá poskytuje nádherný kruhový výhľad.

Hrad Čachtice

foto: Elizabeth Abinka Fraštacká, Zuzana Muráriková

Doprava

Autom po diaľnici D1 Bratislava – Žilina, výjazd Nové Mesto nad Váhom / Rakoľuby – Beckov – cca 10 min. do centra obce Čachtice. Z centra obce pešo cca 45 min. po upravenej ceste (časť asfalt, časť štrkový podklad) až po vstupnú bránu do hradu, prípadne motorovým vozidlom na parkovisko pod hradom /obmedzené množstvo parkovacích miest/, odtiaľ cca 20 min. pešo (časť asfalt, časť štrkový podklad).

Čachtice turistické trasy cyklotrasy
Vlakom cez Nové mesto nad Váhom do Čachtíc

Vlakom do Čachtíc

železničnou traťou Bratislava – Žilina do stanice Nové Mesto nad Váhom. Odtiaľ vlakom ZSSK do Čachtíc po trati spájajúcu Nové Mesto nad Váhom – Stará Turá – Veselí nad Moravou.  Z vlakovej stanice vystúpite buď v Čachticiach alebo vo Višňovom.

ZSSK vychytávka

Na trať medzi Novým Mestom nad Váhom a Višňovým určite nezabudnete. Lokálka s plnou nostalgiou. Žiadne auto za to nestojí. Práve Višňové s jeho poetickou romantikou považujeme za jeden z najkrajších výstupov na Čachtický hrad. Priamo na stanici si dajte v miestnom penzióne pred výstupom pifko. 🙂

Ubytovanie v okolí Čachtíc

Pre turistov medzi Bratislavou a Žilinou považujeme výstup na Čachtice za jednodenný, nie veľmi náročný výlet, vhodný pre rodiny s deťmi. Dva ciele Čachtice a Tematín však neboli vybrané náhodou. Návšteva týchto dvoch cieľov je ideálnym programom pre rodinu na celý víkend.

Turistické trasy Čachtice

Čachtice – Čachtický hrad

Základná trasa pre rodiny s deťmi vedie z námestia Čachtíc kúsok od Draškovického kaštieľa. Podľa informačných tabúľ, ktoré sú v centre obce, ľahko nájdete cestu na hrad a k historickým pamiatkam obce. Z centra obce cesta trvá pešo cca 45 min. po upravenej ceste (časť asfalt, časť štrkový podklad) až po vstupnú bránu do hradu. Táto trasa uspokojí najmä rodiny s malými deťmi, ktorí poňali zdolanie cieľa ako rodinný výlet plný zážitkov. Určite si nenechajte ujsť Čachtické podzemie.

Ak však máte výkonnostnejšie ambície odporúčame nasledovné trasy: Mapa

Šípkové cez Ošmek po hrebeni na Čachtice

Táto trasa je reverzne posledným 24 km úsekom povestného ultratrailu Lazová stovka s ktorou majú viacerí z nás svoje skúsenosti. Trasa vedie modrá turistická značka po modrej značke z Vrbového, cez zastrčenú dedinku Šípkové, osadu Ošmek, vrch Plešivec po hrebeni až na Čachtický hrad. Späť môžete pokračovať po tej istej trase, alebo sa spustíte do Čachtíc alebo Višňového a odtiaľ vlakom do Nového mesta.

Nové mesto nad Váhom – Čachtický hrad – Višňové

Priamo z Nového mesta nad Váhom vedie tiež medzinárodná diaľková turistická trasa žltá turistická značka 8114 E8. Prechádza cez vedľajší vrch Pod Drapliakom popri trati do Višňového a odtiaľ žltá turistická značka strmším výšľapom priamo hore na hrad. Málokto vie, že sa tu nachádza aj menej známa Čachtická jaskyňa.

Stará Turá – Čachtice

Ak chcete trochu ochutnať aj myjavské lazy, vyvezte sa lokálkou až do Starej Turej a odtiaľ sa vráťte po modrej trase modrá turistická značka 2437 cez priehradu Dubník, Vaďovce, Višňové na Čachtický hrad. Náš tip: Ak sa chcete zapotiť viac, začnite v Starej Turej, prejdite cez Ćachtice a po hrebeni do Šípkového a Vrbového. Táto trasa už ale dá zabrať. Odporúčame skôr pre kondične zdatnejších turistov. Na trase nie sú žiadne nebezpečné úseky, ale je cez 40 km v kopcoch.

Lazová stovka (ultratrail)

A ak si fakt trúfate a chcete si siahnuť na dno síl, poďte na to. Anry by vedel rozprávať. Dal to behom. 113 km /3600M+ Toto už je o morálke a pre silné povahy. Ak si viete zabezpečiť logistiku môžte absolvovať iba časť trasy, ale verte že toto je len pre pripravených. Tohto roku bude lazovka posunutá a my tam určite budeme. Práve Lazová stovka a myjavské kopanice boli dôvod, prečo sa zjavili Čachtice medzi cieľmi 7 kopcov 3 jazerá.

Cyklotrasy Čachtice

Myjava je raj pre MTB bikerov a cykloturistiku. Najkrajšie MTB cyklotrasy v okolí Ćachtíc.

MTB cyklotrasy Čachtice
Výšľap na Plešivec

Čachtice – Čachtický hrad

Klasická nenáročná cyklotrasa vás dovedie až priamo na hrad. Do trištvrte cesty vedie asfaltka, posledný úsek poľná cesta. Poľahky krosákom aj s malými deťmi. Pod hradom sa môžete vyšantiť. Cesta vám nezaberie viac ako hodinku, dole sa spustíte. Ak sa rozhodnete nastúpať z Višňového, bude to skôr tlačenica.

Okruh Krajné Čachtice

Vrbové – Krnča – Janúškovci – Krajné – Podvrch -Višňové – Hrachovište – Višnové – Ćachtice – Podolie – Vrbové

Asfaltový myjavský štandard strednej náročnosti, ktorý zvládnete na akomkoľvek bycikli. Asfaltový povrch s minimálnym prevýšením a krásnymi výhľadmi. Okolo niečo cez 40 km bez veľkých stupaní okrem Vrbového. Ak si chcete okruh zatraktívniť, dávam do pozornosti krížnu trasu:

Podolie Kopanice – Ošmek – Krajné

prevedie vás krížom cez Kopanice a skúsite si Myjavské kopečky. Dá sa zvládnuť aj na cesťáku. A potom je to ako lego. Pridajte si ďalšie kilometríky a výškové metre:

Krajné – Matejovec – Jablonka – Polianka – Myjava

Kňazova kopanica, u Dugov, u Michalcov, … atď … Späť sa pustite akoukoľvek cestičkou a objavte samoty a myjavské kopanice. Sľubujem, že sa zapotíte.  Ak sa vydarí počasie, fotoaparát neodložíte. Myjavské kopanice nie sú vysoké, ale často jedovité. Nájsť stúpania cez 15% nie je žiaden problém. Užite si.

Stará turá – Holubyho chata – Javorina

a ak už fakt neviete čo od dobroty, dajte si výstup na Veľkú Javorinu. A z nej po hrebeni MTB dole. Občas bude problém cyklotrasu nájsť, ale stojí to za to. Hlavne sa nespustite do moravskej časti.

Čachtice – Krajné – Podkylava – Mohyla M.R.Š. – Brezová pod Bradlom

Častou cyklotrasou 2302 na Myjave je práve magistrála medzi Štefánikovou mohylou a Krajným v predĺžení na Ćachtice a Nové mesto nad Váhom.

Myjavské kopanice sú nadherné. Poskytujú kopec možností. Nie sú to síce hory, ktoré čneu do oblakov a vyžadujú mačky a lezeckú výbavu, ale poskytuju úžasné kopce, prírodu, výhľady a skvelé trasy pre MTB aj cestné bicykle. Ako si trasy skombinujete je iba na vás. Hlavné body sú v okruhu Vrbové, Myjava, Stará turá, Čachtice. Objavte krásu tohto kraja. 🙂 Kopanice máme zjazdené, v prípade, že chcete preplánovať nejakú kombináciu trás, kľudne sa v komente spýtajte, radi poradíme.

Tematín – Lúka – ramená Váhu – Čachtice

ak si trúfate, môžte spojiť tieto dva ciele do jedného. V strede medzi dvoma hradmi je neskutočne krásny priestor medzi ramenami Váhu s lanovým mostom.

MTB cyklotrasy Myjava Čachtice
cyklovýstup z Krajného na Ošmek

Kam v okolí Čachtíc

Terén a bezpečnosť:

Myjavské kopanice, Malé a Biele Karpaty nepatria k vysokým a nebezpečným pohoriam, dajú však kondične zabrať. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Ste v civilizácii. Každých niekoľko kilometrov nájdete krčmičku a ochotných ľudí. Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém. Aj keď sa to nezdá, viete sa na Myjave ľahko aj stratiť. A ak sa spýtate milých ľudí na cestu a oni vám odpovedia pohárikom kopaničiarskej slivky, môže to byť aj dlhá a nezabudnuteľná cesta :-).

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114