Cyklovýlet na hrady Strečno a Starhrad

V okolí Žiliny máme viacero hradov, zrúcanín, napríklad Lietavský hrad, hrad Strečno, hrad Súľov,… Tentokrát sme sa však vybrali na Starhrad, pretože je najlepšie prístupný aj na bicykli. Vlastne sem chodíme aj viackrát do roka, dokonca aj v zime. Na jeseň je okolie najkrajšie. Každé ročné obdobie je jedinečné. Na jar všetko kvitne a jeseň zas listy stromov krásne vymaľuje, čím je výhľad z hradu na Domašínsky meander ešte krajší .

Náš výlet bicyklom začína v Žiline. Popri Vodnom diele a rieky Váh prejdeme až do Strečna, kde nás privíta najskôr nový Hrad Strečno. Pre niekoho je možno krajší, ale nám sa viac páči zrúcanina Starhradu. Urobíme si aspoň fotku a ideme ďalej.

Starhrad

Starhrad, nazývaný aj Starý hrad, sa nachádza na opačnom brehu rieky Váh ako hrad Strečno nad Domašínskym meanderom vo výške 475 m.n.m.

Zo Strečna prejdeme mostíkom ponad rieku Váh do Nezbudskej Lúčky. Postupne dedinou a popri rieke prejdeme až do lesa a miernym stúpaním prídeme až k smerovníku Podhradské. Odtiaľ je to už len kúsok, avšak prudším kopcom. Keď nevládzeme, bicykle trošku do kopca aj potlačíme. Ten kopec je ozaj dosť prudký. Netrvá dlho a odhalí sa zrúcanina hradu v plnej svojej kráse.

Z hradu sa zachovali len niektoré časti, ako napríklad hradná veža, otvory okien a niekoľko múrov, avšak momentálne sa rekonštruuje. Teraz sú tam už aj drevené schodíky, ktorými sa dá ľahšie hrad preskúmať.

Keďže ide o zrúcaninu na vysokom kopci (z hlavnej cesty veru vyzerá poriadne vysoko), vstup na hrad je na vlastnú zodpovednosť, takže prechádzame len miesta, ktoré sa nám zdajú bezpečné. Nedostaneme sa síce všade, ale aj tak sem chodíme radi.

Strečno

Nový Hrad Strečno je trošku iného charakteru. Je pekne zrekonštruovaný a bývajú tam rôzne podujatia. Asi pred dvoma rokmi sme tam boli aj na nočnej prehliadke, ktorá veru bola zaujímavá.

Paseka

Pod hradom je stredoveká dedina Paseka. Pozostáva z malých drevených domčekov – dom pekára, rybára… Nechýba ani detské ihrisko. Neraz sme sa tam zastavili.

Ešte som zabudla … Cestou k Starhradu je na strome zavesená hojdačka, pri ktorej sa asi každé dieťa zastaví.

Cyklovýlet na hrady Strečno a Starhrad
na strome zavesená hojdačka

Ak to mám zhrnúť, každý výlet na akýkoľvek hrad má čosi do seba. Treba len ísť.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 22