Jarný výstup na Dobrovodský hrad a zrúcaninu kláštora Katarínka

Ponúkame vám pekný tip na nenáročný rodinný celodenný výlet v Malých Karpatoch. Dobrá voda alebo jeho staršie názvy Dobrovodský hrad či Dobrý Kameň. Pod tým všetkým nájdete zrúcaninu hradu v Malých Karpatoch neďaleko Jablonice.

Juuj … nechcelo sa nám tento deň vybrať na ťažkú túru a tak sme sa rozhodli pre zrúcaniny. Kráčať sme začali pohodovým stúpaním do lesa od parkoviska pri kúpalisku v Dobrej vode. Perfektné značenie od KST nedovolí zablúdiť, tak hurá k cieľu.

Dobrá voda, Dobrý kameň alebo jarný výstup na Dobrovodský hrad
Značenie cesty k hradu

Vstup lesnou cestou do kopca prírodnej rezervácie SLOPY – Brezovské Karpaty (jeden z podcelkov Malých Karpát) ohraničujú chalupy a hustý, väčšinou listnatý les. No našim pohľadom neušli ani parádne ihličnaté stromy vyskytujúce sa v hojnom počte so svojou typickou vôňou. Aspoň na začiatku výstupu.

Slopy

Čaro na spestrenie ponúkne asi v strede cesty vápencové rozdrvené podložie. Táto časť je jedna z najstrmších. Ponúka zaprieť sa a vystúpiť touto časťou svižnejšie. Po zdolaní krátkeho úseku je už len voľne vinúca sa cesta nádherným lesom. Trochu vľavo, trochu vpravo a zrazu smer dole a to sa medzi stromami v diaľke začína rysovať silueta skalnatého objektu. Napovedá, že námaha nebola márna.

Dobrá voda

Už prvá informačná tabuľa prezradí aká majestátna zrúcanina je Dobrá voda. Hrad v nadmorskej výške 320 m n. m. Pár informácii z jej minulosti a rekonštrukcii nájdete na početných informačných tabuliach po celom areáli. Hneď ako sme dorazili k hlavnému vstupu slniečko nám svojimi lúčmi osvetlilo skalnaté časti hradu.

Dobrá voda, Dobrý kameň alebo jarný výstup na Dobrovodský hrad
Pod hradom Dobrá voda

Ráno boli na oblohe samé mraky a to sme ani nedúfali, že sa cez ne prederie. Toto čarovanie prírody bolo odmenou za výstup a veľmi príjemne prekvapilo. Po terénnych úrovniach sme spoznávali zákutia: Hradnú kaplnku, časti predhradia, či západnú vežu. Nenájdete na tejto zrúcanine miesta, kde sa Vám široko ďaleko otvorí krajina na výhľady.

No na preskúmanie a obdivovanie  jej priestrannej polohy si nechajte viac času.

Obednú prestávku sme strávili na jednom z mnohých príjemných vybudovaných posedení. Po malom odpočinku a doplnení energie naše kroky viedli späť, tam kde náš výstup začínal.

Dobrá voda, Dobrý kameň alebo jarný výstup na Dobrovodský hrad
hrad Dobrá Voda

Na naše ďalšie objavovania inej zrúcaniny sa dá dostať cca 8 km cestou cez lesy a hory pešo, či na bicykli, ako napovedajú smerovníky a s istotou vás nasmeruje i trasa z „mapy.cz“. Na základe časového obmedzenia podľa nariadenia vlády (pandémia roku 2021) a presného povoleného času na výlet sme využili na presun auto. To nám umožnilo v pokoji si vychutnávať obe miesta bez stresu.

Kostol a kláštor svätej Kataríny

Kláštor Svätej kataríny
Kláštor Svätej Kataríny

Medzi dedinkami Dechtice a Naháč sa nachádza odbočka k zrúcanine Katarínka (Kostol a Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej). Nachádza sa v strednej časti Malých Karpát v prírodnej rezervácii Katarína – nadmorská výška 324 m n. m. Necelý 1 km kamenistá cesta nás naviedla na prírodne parkovisko, kde je dosť miesta pre návštevníkov. Po cca 1,4 km chôdze lesnou cestou sme prišli k ľavotočivej klesajúcej odbočke ku kláštoru sv. Katarína.

Už len pár krokov a boli sme tam … Svojou ohromnou zachovalou časťou nás vítala zrúcanina kláštora. Lešenie so zábradlím upozorňovalo na čiastočnú rekonštrukciu.

Tak a ideme objavovať čo toto miesto ponúka. Celá krása kláštora sa vám ukáže až prejdete ku kostolu. Nádherne upravené okolie pozýva na odpočinok a kochanie okolitou prírodou. Opäť nám slniečko doprialo to najkrajšie osvetlenie. Dominantnosť kostola vyrazí dych svojím čarom, aj keď je to už len ruina. Pre mňa sú takéto miesta dobrým zdrojom na rozvíjanie fantázie. Nebolo tomu inak ani na tomto mieste…

Dobrá voda, Dobrý kameň alebo jarný výstup na Dobrovodský hrad

Jemné mrholenie upozorňovalo, že návrat domov sa blíži. A tak sme sa ešte cestou nadýchali čerstvého vzduchu z nádhery, ktorá nám bolo dopriata. Je viac prístupov na tieto miesta a na presun je možné využiť aj vlakovú dopravu. Tak neváhajte a vyberte sa na malú túru, ktorá vám prinesie neopakovateľné zážitky.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46