Hornonitrianske stopy ako sa jazdí na singláčoch pod Prievidzou

Bojnice pozná asi každý, sú známe vďaka Bojnickému zámku, ZOO, kúpeľom. Ale my sme tentokrát navštívili toto mestečko za iným účelom, a to užiť si pekný deň s bajkom na trailoch nad mestom.

Ako východiskový bod sme si vybrali parkovisko pri ihrisku v mestskej časti  Dubnica, kde je aj prvá informačná tabuľa s mapou. Odtiaľto pokračujeme na bajkoch lesnou cestou smer Šútovské sedlo.  Dostávame sa na čistinku s ďalšou informačnou tabuľou s mapou a popisom trailov. Sú tu štyri traily rôznych náročností: Turzov flow, Korvínov, Pálfyho a Gilethov trail. Turzov flow trail je uzavretý, takže vyskúšame ostatné tri.  Prístup k trailom je značený malými ceduľkami.

Ako prvý vyskúšame Korvínov.

Korvínov trail

Korvínov je najkratší z nich. Trail začína miernym sklonom. Točí sa zo strany na stranu, spestruje ho pár menších skokov,, ale tí čo nemajú odvahu poskočiť  sa nemusia zľaknúť, všetky sa dajú obísť.  Zákruty sú v niektorých miestach dosť utiahnuté. Trail končí na lesnej ceste, ktorou opäť stúpame do Šútovského sedla. Po krátkom oddychu sa vyberáme smer Pálfyho trail.

Pálfy trail

Na začiatku Pálfyho trailu sa treba oprieť do pedálov, krátke stúpania striedajú klesavé úseky – hore – dole. Tu sa môžete rozhodnúť, či budete pokračovať ďalej alebo sa napojíte na Gilethov trail. Všetky traily sú viditeľne značené drevenými ceduľami. My sme sa rozhodli pre Pálfyho, a tak pokračujeme rovno za nosom. Tu na nás čakajú cestičky motajúce sa pomedzi stromy s občasnými skokmi, ktoré zvládnu aj menej zdatní bajkeri. Aj tu sa dajú skoky obísť. V niektorých náročnejších sekciách sú na výber dve možnosti: ťažší alebo ľahší variant. My sme sa vždy vybrali ťažším 😊.

Pálfy končí na asfaltke, odkiaľ stúpame hore. Cesta nás zavedie až k vyhliadkovej veži Čajka v oblakoch. Tu sa zvezieme na žltú značku a potom sa napojíme na červenú, ktorá nás v krátkom čase dovedie ku začiatku Gilethovho trailu.

Video

Gilethov trail

Gilethov trail je označený ako čierny, čiže najnáročnejší a má už viac endurový charakter. Tu nás čaká pár skokov a je tu viac kamenných častí, ktoré sú ale  pekne zjazdné. Po pár desiatkach metrov od vstupu sa dostávame na otvorený úsek na rúbanisku, kde sa v malom koryte hojdáme zo strany na stranu. Za rúbaniskom vstupujeme opäť do lesa. Zo začiatku to vyzerá na rovinku, ale po chvíli trail opäť začína klesať s my sa vlníme pomedzi stromy. Rockgardeny striedajú koreňové pasáže a pár skokov.

Tento trail tiež ponúka možnosť rozhodnúť sa v niektorej sekcii pre ľahší a ťažší variant. Záverečná časť vedie hustým lesíkom, kde kľučkujeme pomedzi stromy. Trail končí kúsok nad miestom kde parkujeme.

Video

Vyskúšali sme si tri pekné traily, ktoré ponúkajú Hornonitrianske stopy. Otočili sme to hore-dole štyrikrát s tým, že Gilethov sme si dali dvakrát. Nastúpaných okolo 1100 výškových m, 28km a pekná prebajkovaná sobota za nami… 😊

Ešte malý dúšok výletnej časti Bojníc Čajka

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Monika Popluhárová
Monika Popluhárová

Žilinčanka, nadšená MTB bajkerka a turistka nám predstavuje skvelé singláče a MTB traily okolo Slovenska. Sleduj náš instagram.

Articles: 3