Ako si vybrať skladací bicykel: Hyperion do mesta

Nie. Nie je to cesťák, ani horák. Nie je to ani hipsterské retro. Ani rýchle. Ale v meste asi najpraktickejšie a najrýchlejšie. Mnohí sa ma pýtate, ako si vybrať skladací bicykel. Tak sem dávam krátke zamyslenie.

Presuny v meste

Bratislava, podobne ako iné mestá, sa za posledné desaťročia riadne prehustila. Stala sa mestom, v ktorom vlastníctvo auta je skôr záťažou ako prínosom. Pravidelné zápchy, parkovacia politika a ceny pohonných hmôt nedávajú nádej, že by sa to v najbližšom čase zmenilo. Nehovoriac o uhlíkovej stope.

Auto je v meste pomalé

Najmä v špičkách, keď chodia ľudia do práce. Bývam v Rači a nie je výnimkou, ak ranná 6 km cesta z Rače do centra mesta trvá autom hodinu. Parkovanie v Bratislave je ďalšia adrenalínová disciplína. Počas pandémie sa síce ulice vyľudnili, ale nemám ilúzie. Hneď ako pandémia pominie, mesto sa vráti do svojich zabehaných koľají.

Ešte viac ľutujem ľudí z priľahlých mestských zón: Jur, Pezinok, Lozorno, Ivanka, Rovinka, Miloslavov, Zálesie,… Niekoľkohodinový presun do práce a z práce sa stáva pekelnou dennou realitou.

Hyperion ultimátna skladačka do mesta
Ideálne presuny v meste

Do práce na bicykli

Každé ráno, keď vidím tie stovky vynervovaných šoférov, stojacich v zápche s rýchlou nohou na plyne a penou na ústach hovorím si: „Máte toto zapotreby?“

Jedno auto, jeden pasažier. Neverím tomu, že tento stav je dlhodobo udržateľný. Mesto by malo vytvárať priestor pre ľudí a nie pre železný šrot.

Hyperion s pásovým prevodom

Desať rokov naspäť bolo auto výsadou, luxusom a dôkazom sociálnej prestíže. Ale dnes?

Nie. Ďakujem. Každú hodinu svojho života si chcem užívať. A dve tri hodiny denne tráviť v strese a za volantom je sakra veľa.

Na bicykli do mesta

Už roky využívam na všetky cesty po meste bicykel. Viem. Nie sú cyklotrasy, chýbajú koridory, nie je to dokonalé. Ale je to jednoznačne najrýchlejšia a najzábavnejšia forma dopravy. Nehovoriac o tom, že každé ráno i večer si prevetrám hlavu. Práve bicykel považujem totiž za ideálny dopravný prostriedok v meste.

dynamické tvary

Najprv o skladačkách

Viac ako rok sme sa venovali výberu ideálneho bicykla do mesta. Sedel som snáď na všetkých typoch bicyklov. Skúsil som kadečo. Z mestských bajkov sa mi v Bratislave však najviac osvedčila skladačka. Prečo?

Zložíš a odvezieš

Nemáš chuť bicyklovať, prší, fučí, zlé počasie? Žiaden problém. Zlož a nalož do najbližšej električky. Vlaku. Autobusu. Bezplatne. Bez rizika že je cyklomiesto obsadené. Je to batožina. Navyše po pandémii prichádza MHD s výraznou zľavou na celoročný cestovný lístok.

Odložíš kde treba

Ideš na poschodie? Nemáš zámok? Si v reštike a chceš mať bajk pod dohľadom? Práve skladačka je riešenie…

Veľké kolesá vyhrávajú

Nič proti ostatným typom mestských bicyklov. Situácia v menších mestách a prímestskom bývaní rozhodovanie zásadne mení. Ak máte garáž, stánie pod dohľadom s možnosťou uzamknutia, nepoužívate MHD, veľké kolesá to vyhrávajú. Ak ale nie, skladačka je ideálne riešenie. Ak je pohodlná a kvalitná.

Hyperion ultimátna skladačka do mesta

Skladací bicykel do mesta

O výhodách skladačky hovoriť nemusíme. Je skladná a mobilná:

 • aj keď ju potrebujete dostať na balkón na druhom poschodí
 • aj keď ju potrebujete previezť v aute
 • a aj keď ju preveziete (zatiaľ stále bezplatne) vo vlaku i v MHD

Odskúšali sme 3 tipy

Pegas, Phoenix, Hyperion, vyber si podľa chuti. Každý z nich má svoje prednosti. Do užšieho kola sa dostali Pegas a Hyperion. Dôvod?

 • Pegas má pohodlné nasadanie bez stredového rámu a dizajn s posedom za ktorým sa každý otočí.
 • Hyperion má supermoderný vzhľad a technologické vychytávky s pevnou kostrou. A má remenicu.

Základná výhoda Hyperionu

Človek by povedal, že skladačka ako ostatné, Pegas, alebo Phoenix. Na 80% podobná výbava, podobné skladanie, podobné pedále, kormán, všetko, ale poznáte cyklovýrok „Každý dobrý závodník, má na nohe prevodník.“ Hlavnou výhodou Hyperionu je, že nemá reťaz.

Etna 2019 Sicílska bajkovačka
každý dobrý závodník, má na nohe prevodník

Bicykel s remeňovým prevodom

 • Remeňový prevod
  zabezpečí, že nikdy v aute, na taškách ani na nohaviciach nenájdete olejový odtlačok reťaze. A to je významné. Najmä pri prevoze v aute, vlaku a MHD.
 • Bezúdržbový stroj
  Celkom asi nie, ale to základné – mazanie, odpadá.
 • Tichosť
  Oproti reťazovým prevodom je stroj výnimočne tichý. Jazdu v lese som si s ním doslova užíval.
 • Prešmykovač v zadnom kolese 
  7 rýchlostí integrovaných v náboji kolesa poteší. Žiadne výčnelky, zamastená prehadzovačka. Nič netrčí, o nič nezadriete nohou, nič sa nenastavuje. Hyperion je skladný a praktický.

Naša voľba a odporučenie pre mestský bicykel preto znie:

elektrická skladačka Hyperion s remeňovým 7 speed prevodom

ale… či už zvolíte model Pegas s veľmi pohodlným nastupovaním alebo cenovo najpríjemnejší Phoenix, chybu neurobíte.

Každý môže byť aj v elektroverzii

 • nezapotíte sa,
 • kdekoľvek bicykel uskladníte,
 • dostane vás v ultra krátkom čase tam, kam žiaden iný dopravný prostriedok nie,
 • a navyše urobíte pre svoje zdravie a túto planétu čosi navyše.

Skladačkou na výlet

Naložiť tri skladačky je menší problém, ako dohodnúť sa so ženou kam naložíte jej kufre.

Hyperion ultimátna skladačka do mesta
Skladnosť skladačky v aute (ja viem, povysávať…)

Denne do roboty?

Cesta do práce a z práce sa pe mńa stala vďaka elektrickej skladačke najkrajšou časťou pracovného dňa. Úplne som opustil auto i MHD. Bicykel mi prečistí hlavu, ráno ma dobre naladí a podvečer cestou z práce mi dodá množstvo nových impulzov. Môžem zodpovedne povedať, že bicykel mi v meste zmenil život. Aj vďaka zadnému nosiču ktorý unesie veru dosť. Najmä ak nakupujete zeleninu na Miletičke.

Doporučil by som v meste dokúpiť veľký zvonček a gumičky na zadný nosič. Urobia pri jazde neoceniteľnú službu.

Liberty

D’fam, že som vám trochu pomohol v téme Ako si vybrať skladací bicykel. Tak niekde na križovatke, na bicykli (a možno na skladačke) priatelia.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Liberty for Town
Liberty for Town

Bajkom po meste. Články oslavujúce slobodný pohyb a vietor vo vlasoch v meste. Bez všadeprítomných plechových škatúľ, nervov v zápchach a vyvážania si zadku v aute pomaly aj na toaletu.

Articles: 14