Hyperion ultimátna skladačka do mesta

HYPERION ultimátna skladačka do mesta

Nie. Nie je to cesťák, ani horák. Nie je to ani hipsterské retro. Ani rýchle ale v meste asi najpraktickejšie a najrýchlejšie.

Bratislava sa za posledné desaťročia stala frekventovaným hlavným mestom. Mestom, v ktorom vlastníctvo auta sa stáva skôr záťažou ako prínosom. Pravidelné zápchy, parkovacia politika a ceny pohonných hmôt nedávajú nádej, že by sa to v najbližšom čase zmenilo. Auto je v meste pomalé. Najmä v špičkách, keď chodia ľudia do práce. Bývam v Rači. Nie je výnimkou, ak ranná 6 km cesta z Rače do centra mesta trvá hodinu i viac.

Ešte viac ľutujem ľudí z priľahlých mestských zón Jur, Pezinok, Lozorno, Ivanka, Rovinka, Miloslavov, Zálesie,… Niekoľkohodinový presun do práce a z práce sa stáva peklom.

Každé ráno, keď vidím tie desiatky, stovky nervných, peniacich ľudí stojacich v zápche s nohou na plyne hovorím si: “Máte toto zapotreby?”

Desať rokov naspäť bolo auto výsadou, luxusom a dôkazom sociálnej prestíže. Ale dnes? Nie. Ďakujem. Každú hodinu svojho života si chcem užívať. A tri hodiny tráviť denne nudnou prepravou je sakra veľa.

Dá sa to aj inak?

Už roky využívam na všetky cesty po meste bicykel. Viem. Nie sú cyklotrasy, chýbajú koridory, nie je to dokonalé. Ale je to jednoznačne najrýchlejšia a najzábavnejšia forma dopravy. Nehovoriac o tom, že každé ráno i večer si prevetrám hlavu.

Najprv o skladačkách

Viac ako rok sme sa venovali výberu ideálneho bicykla do mesta. Práve bicykel považujem totiž za ideálny dopravný prostriedok v meste. Skúsili sme kadečo. Z mestských bajkov sa mi v Bratislave najviac osvedčila skladačka. Prečo?

 • Zložíš a odvezieš
  Nemáš chuť bicyklovať, prší, fučí, zlé počasie? Žiaden problém. Zlož a nalož do najbližšej električky. Vlaku. Autobusu. Bezplatne.
 • Odložíš kde treba
  Ideš na poschodie? Nemáš zámok? Si v reštike a chceš mať bajk pod dohľadom? Práve skladačka je riešenie…

Pozor. Nič proti ostatným typom mestských bajkov. Situácia v menších mestách a prímestskom bývaní rozhodovanie zásadne mení. Ak máte garáž, stánie pod dohľadom s možnosťou uzamknutia, veľké kolesá to vyhrávajú. Ak ale nie…. 🙂

Hyperion ultimátna skladačka do mesta

Skladačka

O výhodách skladačky hovoriť nemusíme. Je skladná a mobilná:

 • aj keď ju potrebujete dostať na balkón na druhom poschodí
 • aj keď ju potrebujete previezť v aute
 • a aj keď ju preveziete (zatiaľ stále bezplatne) vo vlaku i v MHD

Pegas, Phoenix, Hyperion, vyber si podľa chuti. Každý z nich má svoje prednosti. U nás vyhrali Pegas a Hyperion. Dôvod?

 • Pegas – pohodlné nasadanie bez stredového rámu a dizajn za ktorým sa každý otočí
 • Hyperion – supermoderný vzhľad a technologické vychytávky s pevnou kostrou. Ale najmä… BELT

Základné výhody Hyperionu?

Človek by povedal, že skladačka ako Pegas, Phoenix, na 80% podobná výbava, podobné skladanie, podobné pedále, kormán, všetko, ale….

“každý dobrý závodník, má na nohe prevodník”

Má remeň

 • Remeňový prevod
  zabezpečí, že nikdy v aute, na taškách ani na nohaviciach nenájdete olejový odtlačok reťaze. A to je významné. Najmä pri prevoze v aute, vlaku a MHD.
 • Bezúdržbový stroj
  Celkom asi nie, ale to základné – mazanie, odpadá.
 • Tichosť
  Oproti reťazovým prevodom je stroj výnimočne tichý. Jazdu v lese som si s ním doslova užíval.
 • Prešmykovač v zadnom kolese 
  7 rýchlostí integrovaných v náboji kolesa poteší. Źiadne výčnelky, zamastená prehadzovačka, nič netrčí, nič sa nenastavuje. Hyperion je skutočne skladný a praktický.

 

Naša voľba a odporučenie pre mestský bicykel teda znie:

elektrická skladačka Hyperion s remeňovým 7 speed prevodom

ale… či už zvolíte model Pegas s veľmi pohodlným nastupovaním alebo cenovo najpríjemnejší Phoenix, chybu neurobíte. Každý môže byť aj v elektroverzii.

 • nezapotíte sa
 • kdekoľvek bicykel uskladníte
 • dostane vás v ultra krátkom čase tam, kam žiaden iný dopravný prostriedok nie

Idete na výlet?

Naložiť tri skladačky je menší problém, ako dohodnúť sa so ženou kam naložíte jej kufre.

Denne do roboty?

Cesta do práce a z práce sa pe mńa stala vďaka elektrickej skladačke najkrajšou časťou pracovného dňa. Úplne som opustil auto a MHD. Bicykel mi prečistí hlavu, ráno ma dobre naladí a podvečer cestou z práce mi dodá množstvo nových impulzov pre život. Môžem zodpovedne povedať, že bicykel mi v meste zmenil život. Aj vďaka zadnému nosiču ktorý unesie veru dosť.

Doporučil by som v meste dokúpiť zvonček a gumičky na zadný nosič. Urobia pri jazde neoceniteľnú službu.

Tak niekde na križovatke, na bicykli (a možno na skladačke) priatelia.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ďalšie články autora