Jarné výlety po slovenských hradoch: Kam sa oplatí vydať a na čo myslieť pred cestou?

​​Zima nám pomaly, ale isto dáva posledné zbohom. Dni sa predlžujú a slnko nás svojimi čoraz silnejšími lúčmi láka na čerstvý vzduch. Výber prvých jarných výletov nemusí byť vždy najjednoduchší. Na turistických chodníkoch sú sezónne uzávery a celoročne prístupné trasy sú ešte premočené a plné blata. Potulky po slovenských hradoch by tak mohli byť ideálnym začiatkom turistickej sezóny.

Tatry a Zamagurie z neba
Stará Ľubovňa Ľubovniansky hrad

Čo si netreba zabudnúť?

Výbavu potrebnú na prechádzku na hrad síce nemôžeme porovnávať s tou na výstup na končiare, no ani takýto výlet netreba podceniť. Zabudnúť by ste si určite nemali pevnú obuv, slnečné okuliare alebo šiltovku a fľašu vody. Ak plánujete zostať vonku dlhšie, pribaľte aj opaľovací krém a batoh. 

Ak si radi počas výletov robíte fotky na pamiatku, myslite na to, že mnohé hrady, najmä tie zrúcané, sú postavené v skalnatom teréne. Ten je hlavne v jarnom období klzký. Dbajte preto nielen na ochranu vášho zdravia, ale aj vášho smartfónu. Obzvlášť, ak patríte k majiteľom tých najnovších modelov. Obaly na mobil Samsung, Apple či Huawei? V prípade nešťastného pošmyknutia sa práve tie môžu stať „hrdinami“ vášho výletu a ochrániť vaše obrázkové spomienky.

Na aké hrady sa počas jari vydať?

Čachtický hrad

Slovenské hrady boli odpradávna opradené legendami, mýtmi a historkami. Práve vďaka nim sú tieto historické miesta dnes ešte viac vyhľadávané turistami z rôznych kútov sveta. Azda najpútavejší príbeh z našich končín ponúka zrúcanina Čachtického hradu, na ktorom sídlila čachtická krvavá pani, grófka Báthory.

Čachtice - odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy
hrad Čachtice foto Petere restartnisa

Legenda o jej živote sa stala námetom mnohých filmov a divadelných inscenácii. Návšteva tohto miesta má v sebe nezameniteľnú energiu, ktorá tkvie v jej krvavej histórii. Ak ste doteraz tento hrad nenavštívili, mal by sa zaradiť na váš jarný zoznam.

Bratislavský hrad

Ak máte v pláne spojiť návštevu hradu s iným kultúrnym zážitkom, najideálnejšou voľbou bude hrad, ktorý sa nachádza v niektorom z našich nádherných miest. A čo tak vydať sa priamo do toho najväčšieho?

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad foto Bigstockphoto

Dominantou nášho hlavného mesta je bezpochyby Bratislavský hrad, ktorý tvorí súbor niekoľkých stavieb. Najstaršia písomná zmienka sa vznikla v roku 907, keď sa hrad tešil veľkej sláve a obľube. Ani dnes tomu však nie je inak. Voľne prístupný areál spolu s Historickým múzeom Slovenského národného múzea ponúka ideálne podmienky na jarný výlet za históriou.

Hrad Šomoška

Jedným z ďalších svetových unikátov, ktorý rozhodne stojí za návštevu, je hrad Šomoška. Leží na slovensko-maďarských hraniciach a pýši sa unikátnym kamenným vodopádom a kamennými moriami, ktoré vznikli sopečnou činnosťou. 

Roadtrip Slovakia: deň 4. hrad Šomoška a skalné obydlia v Brhlovciach
hrad Šomoška foto restartnisa

Turistický chodník končí na nádvorí zrúcaniny a je lemovaný náučnými tabuľami. Tie ešte viac obohacujú zážitok z výletu. Jednoduchú trasu zvládnu ako deti, tak aj dospelí. Za odmenu vás budú na samom vrchu čakať neopakovateľné výhľady.

Trenčiansky a Nitriansky hrad

Ak vás, naopak, lákajú uličky menších miest, máte na výber hneď z niekoľkých možností. Za zmienku určite stojí Trenčiansky hrad. Bol postavený v 11. storočí a slúžil na ochranu západného pohraničia.

Trenčín a okolie z neba
Trenčiansky hrad foto CBS studio

V súčasnosti je vyhľadávaným miestom, na ktorom sa môžete vydať po stopách známych panovníkov, akými boli Matúš Čák Trenčiansky, Alexej Thurzo alebo Imrich Forgách. Dominantou je Matúšova veža i Omarova studňa, ktorá je opradená rôznymi povesťami. Či sú pravdivé, to sa dozviete pri návšteve hradu.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Nataša Danečková
Nataša Danečková

Nadšená teoretička pohybu a zdravej výživy, občasná blogerka a mama tímu Reštartnisa, ktoré každého nadchne, ale nič nedokončí.

Articles: 25