Jarovská Bažantnica. Nenáročný výlet v Bratislave. Už ste ju objavili?

Konečne nastali dni s dlhším slnečným svitom. Po krátkych zimných dňoch môžme päť stráviť v prírode viac času. Tak hádam vás trochu navnadím týmto tipom na rozhýbanie sa: Jarovská Bažantnica je nenáročný výlet v Bratislave.

Jarovská bažantnica Bratislava
Štartujeme od Slnečníc

Štartujeme od Slnečníc

Náš štartovací bod je obchodné centrum Slnečnice Market s obytnou štvrťou v Bratislavskej Petržalke. Nie nejdeme “Tour the shops“ :-). Naše kroky vedú poza tento areál cez vyšliapanú cestičku.

Jarovská bažantnica Bratislava
Treba prejsť cez koľaje

Najprv máme pocit, že hádam ani nekráčame správne. Cesta rozrytá po veľkých kolesách kľukato vedie k vlakovému priecestiu. Na križovatke vlakovej koľaje s cestičkou zastavujeme. Nasleduje pohľad vpravo a vľavo. Vlak sa neblíži.

Jarovská bažantnica Bratislava
Po poľnej ceste

Smelo prechádzame priecestím a môžeme nerušene kráčať vpred asfaltovou cestou. Preriedené stromoradie po okrajoch cestičky ponúka pohľad na zaujímavú scenériu, ktorú len roviny môžu poskytnúť.

Jarovská bažantnica Bratislava
Sme rJarovská Bažantnica

Obrobené polia navôkol obkolesené sem tam stromami či náletovou drevinou. Ach ta príroda, v každom počasí a v každom kúte sveta má svoje čaro.

Jarovská bažantnica Bratislava
Treba prejsť ponad diaľnicu

Cesta nám ubieha pohodovo až sa dostávame na most cez diaľnicu. Zastavujeme a pozrieme sa opäť na ruch veľkomesta, ktorý nechávame v diaľke. Na konci mosta nezabúdame odbočiť hneď do lesa, ktorý sa predvádza v plnej kráse.

Jarovská bažantnica 

Sme pri dnešnom cieli: Areál Bažantnice sa nachádza v chránenej zóne 4. stupňa.

Jarovská Bažantnica bola založená v duchu barokových zverincov a je to jediná známa baroková zvernica zachovaná v pôvodnom riešení na Slovensku. Bola založená výlučne na špeciálny odchov bažantov. Bažantnica mala tvar nepravidelného šesťuholníka. História Bažantnice sa spája s rakúskou obcou Kittsee, kde sa nachádza kaštieľ Neues Schloss. Práve k nemu Bažantnica patrila. Podľa dostupných historických prameňov sem veľmi rád chodil poľovať syn Márie Terézie a neskorší cisár Jozef II. Predtým toto miesto navštívil a poľoval tu aj cisár Karol VI., otec Márie Terézie.

Vyberáme si jednu z lesných cestičiek a vchádzame do lesa. V jarnom období, keď sa príroda len prebúdza kráčame medzi stromami ešte bez svojich bohato zarastených korún.

Čaro dunajskej jari

Navôkol nás fascinujú koberce vytvorené prvými jarnými kvietkami. Prechádzame okolo posedu, zvieracích kŕmidiel a objavujeme aj lúku s včelími úľmi.

Vyberáme sa po miestach, kadiaľ kedysi viedlo dnes už vyschnuté rameno Dunaja Gerín. Naše túlanie bažantnicou nepotrebuje žiadnu špeciálnu kondičnú prípravu.Toto miesto vám skôr energiu dobije.

Jarovská bažantnica Bratislava
Jarovská bažantnica Bratislava

Óda na cesnak

Dostávame sa až na okraj lesa. Prejdeme krátko po jeho okraji a opäť sa vnoríme medzi stromy. Sprevádza nás čarovná vôňa medvedieho cesnaku. Parfém prírody, ktorý sa dá zažiť iba v jarných mesiacoch. Malá lúka plná vykukajúcich listov cesnaku je milým spestrením.

Ale pozor. Medvedí cesnak nepatrí k osobitne chráneným druhom a môžete ho zbierať takmer všade. Zákaz zberu sa týka iba oblastí s vyšším stupňom ochrany ako 2 (3-5), čiže v Jarovskej bažantnici je jeho zber zakázaný.

Jarovská bažantnica Bratislava
Barokový most

Už len pár zákrut a krátka cestička. Dostávame sme sa k očarujúcemu barokovému mostu.

Barokový most v bažantnici je zaklenutý dvomi polkruhovými valenými oblúkmi. Most už nie je v dobrom stave, jeho klenby sa pod náporom koreňov stromov rozpadávajú. Na úzkej cestičke cez most dnes rastie náletová zeleň.

Jarovská bažantnica Bratislava
Okolo mosta je množstvo náletových drevín

Toto neobyčajné miesto ešte zachytíme optikou na pamiatku a už sa poberáme ďalej.

Jarovská bažantnica

Ideme lesným chodníkom k vytvorenému kruhu v strede lesoparku Bažantnice. Vedú sem všetky prístupové cesty. Odtiaľto sa po už známej trase dostávame von k mostu cez diaľnicu. Asfaltová cesta nás neomylne dovedie tam, kde naše túlanie ráno začalo.

Na záver pohľad na krokomer. V Bratislave sa dá urobiť krásny výlet aj mimo Malých Karpát. Máme v nohách 8 km. Oplatilo sa ísť na vzduch.

Jarovská Bažantnica. Nenáročný výlet v Bratislave. Ak vás to ťahá do prírody, zoberte rodinu, pešo či na bicykli, do tohto nádherného kúta našej krajiny.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46