Malinô Brdo turistické trasy cyklotrasy

Národný park Veľká Fatra je náš najmladší národný park a v 7 kopcov 3 jazerá ho navštevujeme pravidelne. Po vrchochu Krížna a Ploská sa premiestnime na severovýchod pohoria a predstavíme si kopec Malinné. Hrabovo Malinô Brdo turistické trasy cyklotrasy. Ktorý MTB biker nepozná Bikepark Malinô Brdo?

Malinô Brdo

Už samotný názov a jeho rôzne variácie spôsobujú problémy. Dvojslovná podoba Málinô Brdo vznikla omylom kartografov pri tvorbe mapy v roku 1913 podľa názvu susedného objektu (vrchu) Brdo a takto sa dostala aj do ďalších máp. Úradná štandardizovaná podoba názvu vrchu pri Ružomberku je Malinné. V súčasnosti sa stretávame s rozličnými variantmi názvu – Málinô/Malinô/Malino/Malinné Brdo. Podoby Málinô Brdo a Malinô Brdo sú nárečové a používajú sa v miestnom prostredí ako neoficiálny variant názvu Malinné a podľa dokladov z internetu sa častejšie používajú na pomenovanie lyžiarskeho strediska či turistickej lokality, nie vrchu. Po jazykovom okienku sa teda pozrime priamo na vrch Malinné.

Malinô Brdo
Na Malinnom Brde

Malinné

Malinné je vskutku mierumilovne vyzerajúci oblý kopec týčiaci sa nad Ružomberkom do výšky 1209 m n.m. Zo samotného vrchu nie je síce kruhový výhľad, no otvára sa tu panoráma na veľkú časť malebného liptova- masív Choč, Čebrať, Mních strážiaci Ružomberok, Liptovská kotlina, pri dobrej viditeľnosti dovidíte aj na Nízke Tatry. Na severovýchodných svahoch Malinného je vybudované obľúbené rekreačné stredisko Malinô Brdo so skvelými podmienkami na lyžovanie, snowboarding a bajk. Pre nadšených bajkerov tu nechýba jeden z najlepších slovenských bike parkov so skvelými andrenalínovými zjazdami. Turistika na Malinné a okolité vŕšky je veľmi príjemná a obľubujú ju aj rodiny s deťmi a predstavuje skvelý tip na víkendové výlety.

Doprava

Východzím bodom pre aktivity v stredisku Malinô Brdo je Ružomberok.

Vlakom ZSSK

Ružomberok leží na hlavnom železničnom ťahu Bratislava – Žilina – Poprad – Košice. Z väčších miest sem chodia pravidelné vlakové spojenia ZSSK (EC, IC, R). Pre vyhľadanie spojenia klikni sem: http://cp.atlas.sk/vlak/spojenie/

Autom: Okrem mesta Ružomberok možete zaparkovať auto bezplatne na záchytnom parkovisku strediska Malinô Brdo. V Ružomberku (pri čerpacej stanici SHELL) odbočíte na Hrabovskú cestu, ktorou sa dostanete do Hrabovskej doliny / stredisko Hrabovo/. Po ceste sú 3 záchytné parkoviská s kapacitou 100, 200 a 300 parkovacích miest. Cez zimnú sezónu medzi jednotlivými parkoviskami premáva skibus.

Pre bližšie informácie, ako sa dostať na Malinô Brdo klikni sem >>>

Ubytovanie

 

Okrem ubytovacích kapacít Ružomberku je možné ubytovať sa priamo na svahoch Malinného pri lyžiarskom stredisku.

Snáď kultovým je Hotel Malina, či útulná Májekova chata s rozumnými turistickými cenami. Hotel Malina sa nachádza v centre rekreačného strediska v nadmorskej výške 960 m.  Okrem toho, že na Maline čapujú skvelý Zlatý Bažant „73“ tu nájdete veľmi slušný a komfortný hotel s výbornou stravou a ubytovaním, rozumnými cenami, so saunou a wellness. Náš tip.

Ak sa chystáte spojiť príjemné s užitočným a prejsť hrebeň Veľkej Fatry od Malinného po Krížnu (a tým splniť rovno 2 cieľe challengu), odporúčame Vám prespať po ceste v Útulni Limba pod Rakytovom, alebo na Chate pod Borišovom.

Turistické trasy

Východzím bodom pre väčšinu túr na Malinô Brdo je Ružomberok. K stredisku Malinô Brdo vedie /okrem lanovky:) / viacero turistických trás. Odkiaľ môžete pokračovať ešte vo výstupe na samotný vrch Malinné. Ako sa dostať k stredisku Malinô Brdo po vlastných?

Z Vlkolínca

Najkratšia, a zároveň snáď najkrajšia trasa vedie po žltej značke z Bieleho Potoka cez Vlkolínec. Trasa je jednouchá a vhodná pre rodiny s deťmi: Biely Potok- Vlkolínske lúky- Malina, hotel (nastúpate 500m, čas chôdze 1h 45min, dĺžka 4,2km)

Z Ružomberka

Dlhšia trasa vedie z centra Ružomberka (námestie A. Hlinku) po červenej značke cez Kalváriu a vrch Sidorovo: Ružomberok (námestie A. Hlinku)- Kalvária- Sidorovo- Vlkolínske lúky- Malina, hotel (nastúpate 760m, čas chôdze cca 3h 10min, dĺžka 7,3 km). Ak ste autom, môžete si trasu skrátiť a odparkovať v blízkosti Kalvárie. Na tejto trase odporúčame dobre sledovať značenie, prípadne GPS.

Malinô Brdo - turistické trasy/ cyklotrasy
Pohľad z hornej stanice lanovky

Z Hrabova

Príjemná jednoduchá trasa je po modrej značke zo strediska Hrabovo. Vedie tu aj asfaltová cesta. V Hrabove ľahko odparkujete auto na záchytných parkoviskách, zídete chvíľu po žltej, ktorá sa napája na modrú značku- smer Vlkolínske lúky: Hrabovo- Pod Kalváriou- Vlkolínske lúky- Malina, hotel (nastúpate 440m, čas chôdze cca 1h 40min, dĺžka 4,8km).

Cez vodopády

O trochu dlhšia trasa vedie z mestskej časti Ružomberka- Černová cez Čutkovskú dolinu. Pekný okruh po modrej značke vás zavedie popri drevenej kaplnke, cez sedlo pod Vtáčnikom priamo cez vrchol Malinného, z ktorého zídete popri zjazdovke rovno k stredisku Malinô Brdo. Po ceste si môžete odbočiť k Jeleniemu či Nižnému Jamišnému vodopádu: Černová- Ch. pod Kozím- Sedlo pod Vtáčnikom- Malinné- Malina, hotel. (nastúpate 690m, čas chôdze cca 3h 10min, dĺžka 9,5km).

Keď sme sa už dostali k stredisku Malinô Brdo, vrchol Malinné už je len na skok hore zjazdovkou. Veríme že sa na výstup odhodláte a nenecháte sa zlákať pohodlnou štvorsedačkou, ktorá Vás vyvezie na vrchol:) V každom prípade, pre prípad núdze je tu. Občerstviť sa môžete v reštauráciách napr. v Hoteli Malina alebo na Májekovej chate.

V rezorte sa môžete ubytovať a podnikať výlety do okolia, alebo po jednej z vyššie uvedených trás sa vrátiť späť do Ružomberka. Krásny jednodňový výlet. Trasy si môžete predĺžit a prispôsobiť, pri plánovaní odporúčame online hikeplanner >>>

Posledný, náročnejší tip na túru Vás prevedie rovno dvoma cieľmi nášho Challengu:

Liptovská Mara
Vlkolinské lúky

Krížna a Malinô Brdo

Samotná vzdialenosť medzi nimi je cca 31km, nastúpate cca 2060m, čas chôdze okolo 10h 30min. Borci zvládnu túru aj za deň, terén nie je náročný, no túra vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu. Pre väčšiu pohodu Vám odporúčame rozdeliť ju na dva- tri dni s prespaním v Útulni Limba alebo na Chate pod Borišovom (viď sekcia Kde sa ubytovať):  Malinô Brdo- S. pod Vtáčnikom- Nižné Šiprúnske sedlo- Smrekovica- Rakytovské sedlo sever (tu odbočka Útulni Limba)- Rakytovské sedlo juh- S. pod Čiernym Kameňom- Ploská (tu odbočka na Chatu pod Borišovom)- Chyžky- Koniarky- Ostredok- Krížna. 

Uvedená trasa predstavuje len vzdialenosť medzi dvoma cieľmi (cca 31km), rátajte s tým, že na Malinô Brdo sa treba ešte nejak dostať (autom/ pešou túrou/ lanovkou). Takisto rátajte s časom potrebným na zostup z Krížnej do civilizácie (najkratšia trasa do Starých Hôr cca 2h 30min). Pekný popis celej túry (ktorá sa dá ísť obojsmerne), nájdete tu. Pre ubytovanie v okolí Krížnej odporúčame hotel Kráľova Studňa.

Cyklotrasy Malinô Brdo

Z Hrabova sa na Malinô Brdo dostanete bicyklom, asfaltovou, alebo paralelnou šotolinovou cyklocestou. Čaká vás jeden z najlepších bike parkov na Slovensku s celkovou dĺžkou trás viac ako 10 km.

Bikepark Malinô Brdo

Viac o bikeparku Malinô Brdo

Ak si trúfate až na vrchol Malinného, zo zadnej strany Vlkolinských lúk vedie cesta až na vrchol. Odtiaľ vedie dole niekoľko single trailov rozličných stupňov obtiažnosti. Verte, že to je iba pre skúseného MTB cyklistu.

Cyklotrasy v okolí

 • Podsuchá – Smrekovica (32 km – stredne náročná)
 • Černová – Ľubochnianska dolina (40 km – stredne náročná)
 • okolo Liptovskej Mary (75 km – stredne náročná)
 • Liptovská Osada – Železné – Bešeňová (65 km – stredne náročná)
 • Kvačianska (60 km – stredne náročná)
Malinô Brdo - turistické trasy/ cyklotrasy
Výšľap na vrchol lanovky Malinné zo zadnej strany Vlkolinských lúk

Ostatné aktivity

 • Bežky: V oblasti Vlkolínske lúky z Malina Brda smer Vlkolínec sú upravené dva bežecké okruhy 1,8km a 0,8m na FT. Najlepší prístup je kabínovou lanovkou z Hrabova na Malinô Brdo, odtiaľ cca 600m zjazdovkou na bežkách na Vlkolínske lúky. Viac info tu: https://www.nabezky.sk/node/1203
  V okolí Ružomberka nájdete desiatky kilometrov bežkárskych trás, inšpirovať sa môžete tu >
 • Lyže: Ski Park Malinô Brdo: s 8-miestnou lanovkou z Hrabova. Viac info tu >
 • Lanový park a ZIP LINE Tarzania: so svojou dĺžkou 1110m je Tarzania najväčším lanovým parkom na Slovensku s trasami rôznym obtiažností.
Hrad Likava Likavka
Hrad Likava pod Chočom

Kam v okolí Ružomberka

 • Likavský hrad – majestátna zrúcanina kráľovského strážneho hradu zo 14. stor. vzdialená cca 4 km od centra Ružomberka. Informácie o otváracích hodinách a cenník na strákach.
 • Vlkolínec – Malebná podhorská osada zaradená do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
 • Mesto Ružomberok a jeho historické centrum
 • Múzeum Liptovská Mara Havránok – Archeologické múzeum v prírode Liptovská Mara–Havránok sa nachádza iba 17 km od lyžiarskeho strediska Malinô Brdo. Nájdete tu zaujímavú expozíciu objektov keltskej kultúry a stredoveku.

Okolie je bohaté na aquaparky a termálne kúpaliská:

 • Aquapark Ginoparadise Bešeňová: cca 13 km od Ružomberku, viac info tu > 
 • Aquapark Tatralandia: Liptovský Mikuláš,cca 28 km od Ružomberka. Viac info tu >
 • Aqua-Vital Parky Lúčky: cca 13 km od Ružomberku, priamo pod Veľkým Chočom. Viac info tu >

Užitočné info

Upozornenia a bezpečnosť:

Na horách neexistuje zlé počasie, iba zle pripravený turista. Túry v okolí Malinô Brda sú poväčšine jednoduché až mierne obtiažne. Vždy však dbajte na opatrnosť, najmä na predpoveď počasie. Pri zimných túrach sa vopred informujte o stave snehovej pokrývky a prispôsobte mu horskú výbavu (mačky, trekové paličky etc.). Info o aktuálnych podmienkach na horách nájdete tu: www.hzs.sk. Nezabudnite na vhodnú pevnú obuv, pončo/ pršiplásť pri náhlych výkyvoch počasia a dostatok tekutín. S dopĺňaním vody a občerstvením v stredisku Malinô Brdo nie je problém. Taktiež, vo Veľkej Fatre sem tam možno uvidieť chlpatého strážcu našich hôr. Stretnúť medveďa hnedého je síce vzácne, no naživo nemusí byť veľmi príjemné:). Držte sa vyznačených chodníkov.

Horská záchranná služba:

OS HZS Veľká Fatra – Donovaly
Mišúty č.504, 976 39 Donovaly
tel.: 048/4199724, fax: 043/4222662
e-mail: [email protected]
Tiesňové volania: 18 300

Ochrana prírody:

Pre pohyb v národnom parku platia pre návštevníkov určité obmedzenia súvisiace s ochranou prírody (zákaz pohybu mimo značených trás a chodníkov, vstup so psom na vodítku, zákaz bivakovania a stanovania, zákaz zakladania ohňov mimo vyznačených miest etc.). Pre bližšie informácie o návštevnom poriadku nájdete tu >

Bikeparky na Slovensku

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114