Martinské hole -turistické trasy/ cyklotrasy

Martinské hole – turistické trasy/ cyklotrasy

Martinské hole (tiež často nazývané ako Martinky) poznajú temer všetci ako lyžiarske stredisko s pravidelnou nádielkou snehu. Kopec tiež patrí medzi itinerár slovenských cyklovrchárov. Martinské hole sa nachádzajú na vrcholkoch Malej Fatry, prístupné z Vrútok, Martina aj Rajeckých Teplíc.  Nachádzajú sa vo výške 1 150 (parkovisko)  až 1456 (vysielač) m n. m. Sú tiež známe prekrásnym výhľadom na okolie.

Prvá zmienka o Martinských holiach v súvislosti s využívaním miesta na lyžiarske a turistické aktivity je z roku 1921, keď bol založený Klub československých turistov Sokol. Počas druhej svetovej vojny boli všetky chaty a objekty vypálené. Prvý lyžiarsky vlek bol postavený v roku 1957 a sedačková lanovka v roku 1974. Jej prevádzka bola ukončená v roku 2005.

Po hrebeni  sa môžete dostať na Ďalší z cieľov 7 Kopcov 3 jazerá vrchol Kľak.

Doprava

Autom Ideálne východzie body na túru sú Martin (od lanovky), Vrútky alebo Rajecké Teplice. Z vrútok vedie až na spodné parkoviská a hotely asfaltová cesta, verejne prístupná autom. V zime je však doprava regulovaná a podmienené 4×4 alebo snehovými reťazami.

Vlakom ZSSK – rýchlikmi ZSSK sa dostanete na hlavnom koridore Bratislava Košice do Vrútok, kde sa môžte rovno napojiť na turistickú alebo cyklotrasu.

K východiskám túr v Lúčanskej časti Malej Fatry sa dá pohodlne dostať martinskou MHD (autobusy č. 23 a 33 na kolóniu Hviezda, autobus č. 24 ku pamätníku Karvaša-Bláhovca, autobusy č. 40 a 41 na Podstráne a autobus č. 62 na Bystričku).

ZSSK vychytávka

Ak máte radi železničnú nostalgiu. vyskúšajte Rajeckú Anču. Lokálku na smere Žilina – Rajec. Vystúpite v Rajeckých Tepliciach, kde sa popri termálnych kúpeľoch rovno napojíte na turistickú trasu na Martinské hole.

Kde sa ubytovať

Ideálnym riešením je ubytovať sa priamo na Martinských holiach. Možnosti ubytovanie nájdete tu ubytovanie.

Ak chcete zažiť wellness a turistický ruch neváhajte a ubytujte sa v Rajeckých tepliciach.

Turistické trasy

Martinské hole – horný okruh na vysielač

Chata Martinské hole(1250 m n.m.) po žltej značke  na Krížavu, vysielač (1457 m n.m.) po červenej značke  na Veľkú lúku (1476 m n.m.) a späť, od vysielača dole po žltej značke  späť na Chatu Martinské hole(1250 m n.m.) Celkový čas: 01:40.

Jdnoduchá trasa s minimálnym prevýšením vhodá pre rodiny s deťmi a nenáročných turistov. Až hore sa vyveziete. 🙂

Martin – Martinské hole – Vrútky

Podstráne (MHD Martin, autobusy č. 40 a 41) po žltej trase    8634 okolo lanovky na Hodinovku k delu, a na Chatu na Martinských holiach, odtiaľ na rázcestie pri vysielači Krížava na Martinských holiach – odkiaľ po červenej magistrále  pokračujete na Minčol, môžete tiež využiť modrú značku (Chodník Vlada Cikora), ktorá vedie súbežne s červenou až do sedla Okopy, ďalej na sedlo Diaľna a Vrútky, mestská časť Piatrová (MHD Martin, autobus č. 24)

Vrútky – Minčol – Martinské hole

Vrútky – Piatrová, od hotela sa vydáte po modrej trase  2728a až na Minčol, kde pokračujete po červenej magistrále hrdinov Dukly  na sedlo Prašivé a vysielač pod Krížavou.

Martin, ATC Turiec – Martinské hole

Priamo z Martina sa môžete vybrať po žltej trase   cez Ráztoky na sedlo Prašivé, kde pokračujete po červenej magistrále hrdinov Dukly  na vysielač pod Krížavou.

ZSSK okruh Rajecké Teplice – Krížava – Vrútky

Ak si to chcete zokruhovať vlakom (obojsmerne). Vyrazíte z Rajeckých Teplíc po žltej trase   8656a, ktorá vás dovedie cez sedlo Prašivé až do Martina. Ak na magistrále  odbočíte po hrebeni, obojsmerne, dostanete sa na alternatívne trasy, ktoré vás dovedú buď na Krížavu a Martin, alebo Minčol, odkiaľ sa môžete spustiť po modrej trase  do Vrútok.

Trasy si môžete ľubovolne vykombinovať na mape tu.

Nenáročný terén na hrebeňoch Martinských holí ponúka veľa možností na nenáročné a pritom krajinársky veľmi zaujímavé túry a to pre všetky vekové kategórie. Výhľady za priaznivého počasia sú úžasné. Veľkým plusom pre turistov je aj vynikajúca dopravná dostupnosť linkami martinskej MHD.

Extra tip: Skúste ferratu na Martinské hole

foto: Peter Ertl

Cyklotrasy

Martinské hole je veľmi vďačná téma pre bajk. Ale ísť striktne hlavný hrebeň je skôr záležitosť pešej turistiky.

Vrútky – Martinské hole – Krížava

Cestný bicykel/cross. Základná asfaltová cesta začína vo Vrútkach a pokračuje 15 km dlhým stúpaním k hotelom na Martinských holiach. Akože asfaltka vedie až k vysielaču Krížava – ale na galuskách by som to rozhodne neriskoval. Tak rozbitú cestu treba zažiť. GPX trasa tu.

Okruh hole a cesta SNP

Martin – Martinské hole – Stráne – magistrála SNP – Necpaly – Martin. Náročnejší okruh pre cestné bicykle so solídnym prevýšením 2000 m a dĺžkou 87 km. GPX trasa tu

Martin Stráne – Martinské hole

Spod lanovky MTB. Cez sídlisko Podháj sa dostanete až pod lanovku na Martin Stráne. Po žltej cyklotrase  plnej serpentín sa dostanete až na asfaltovú spojnicu, ktorá vás vyvezie až na Martinské hole a vysielač Krížavu.

Martinské hole – Turie

MTB, kros. Klasický zjazd po zelenej  do Turia. Zo začiatku po červenej vedľa plotu vysielača a potom trochu technicky na odbočku zelenej. Zjazdové úpravy! Dlhý a krásny zjazd prerušený jedným krátkym, ale strmým výšľapom. Dôsledne držať zelenú, lebo inak sa dostaneme na asfaltku.

Tanková cyklocesta Martin – Trnovo

kros: Martin – Bystrička – Lázky – Trnovo – Trebostovo – Turčiansky Peter – Košťany nad Turcom – Martin. Tanková cyklocesta vedie po starej vojenskej ceste, ktorá mala spájať tankovú strelnicu pri Martine s muničnými skladmi.

Strečno – Martinské hole

MTB Zelená trasa 5430 vás dovedie krásnym prostredím až do Vrútok, kde sa napojíte na modrú trasu  2420, ktorá vás dovedie až na  Kalužné a ďalej na Martinské hole. Z Martinský hôľ môžete pokračovať ľubovolným smerom.

Veľký MTB okruh na Bystričku

Vyrazíte zo Strání popod lanovku po žltej značke  a serpentínach na Martinské hole a Krížavu, kde sa po hrebeni zveziete na Veľkú a Hornú lúku a okruhom cez Bystričku späť. trasa nie je značená v celom proile. GPS trasy nájdete tu.

ďalšie cyklotrasy v okrese Martin

MTB trasy odporúčané MTbikerom: Martin I, Spod lanovky,

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť: 

Časy a obtiažnosť vybraných túr sú kalkulované na letné podmienky. V zimných mesiacoch rátajte so zvýšenou obtiažnosťou a nezabudnite na nevyhnutné zimné turistické vybavenie (vhodná zimná obuv, trekové palice, mačky, neprefúkavá bunda, dobré rukavice etc). Pred zimnou turistikou sa informujte o stave snehovej pokrývky a prispôsobte mu voľbu výbavy (turistické mačky, snežnice, etc.) Terén na vybraných túrach nie je náročný, ani exponovaný. Hrebeň je dostatočne široký, má trávnatý hôľny charakter a za dobrého počasia je vhodný aj na výlety pre rodiny s deťmi a menej skúsených turistov.

video: youtube embed autori Vlado Vričan, 1Miror1
cover foto: Peter Ertl

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.