Martinské hole turistické trasy cyklotrasy

Martinské hole turistické trasy cyklotrasy

Martinské hole (tiež často nazývané ako Martinky) poznajú temer všetci ako lyžiarske stredisko s pravidelnou nádielkou snehu. Kopec tiež patrí medzi itinerár slovenských cyklovrchárov. Martinské hole sa nachádzajú na vrcholkoch Malej Fatry, prístupné z Vrútok, Martina aj Rajeckých Teplíc. Martinské hole turistické trasy cyklotrasy. Nachádzajú sa vo výške 1150 (parkovisko)  až 1456 (vysielač) m n. m. Sú tiež známe prekrásnym výhľadom na okolie.

Martinské hole

Prvá zmienka o Martinských holiach v súvislosti s využívaním miesta na lyžiarske a turistické aktivity je z roku 1921, keď bol založený Klub československých turistov Sokol. Počas druhej svetovej vojny boli všetky chaty a objekty vypálené. Prvý lyžiarsky vlek bol postavený v roku 1957 a sedačková lanovka v roku 1974. Jej prevádzka bola ukončená v roku 2005.

Po hrebeni sa môžete dostať na ďalší z cieľov 7 kopcov 3 jazerá vrchol Kľak.

Kvíz: Poznáš Žilinu a jej okolie? Otestuj sa.
Vysielač Krížava, Martinské hole

Doprava

Autom Ideálne východzie body na túru sú Martin (od lanovky), Vrútky alebo Rajecké Teplice. Z vrútok vedie až na spodné parkoviská a hotely asfaltová cesta, verejne prístupná autom. V zime je však doprava regulovaná a podmienené 4×4 alebo snehovými reťazami.

Vlakom ZSSK – rýchlikmi ZSSK sa dostanete na hlavnom koridore Bratislava Košice do Vrútok, kde sa môžte rovno napojiť na turistickú alebo cyklotrasu.

K východiskám túr v Lúčanskej časti Malej Fatry sa dá pohodlne dostať martinskou MHD (autobusy č. 23 a 33 na kolóniu Hviezda, autobus č. 24 ku pamätníku Karvaša-Bláhovca, autobusy č. 40 a 41 na Podstráne a autobus č. 62 na Bystričku).

ZSSK vychytávka

Ak máte radi železničnú nostalgiu. vyskúšajte Rajeckú Anču. Lokálku na smere Žilina – Rajec. Vystúpite v Rajeckých Tepliciach, kde sa popri termálnych kúpeľoch rovno napojíte na turistickú trasu na Martinské hole.

Ubytovanie Martinky

Ideálnym riešením je ubytovať sa priamo na Martinských holiach. Najviac ponuky ubytovania v regióne HAUZI

Turistické trasy

túry na Martinské hole a Krížavy

Martinské hole – horný okruh na vysielač

Chata Martinské hole(1250 m n.m.) po žltej značke  na Krížavu, vysielač (1457 m n.m.) po červenej značke  na Veľkú lúku (1476 m n.m.) a späť, od vysielača dole po žltej značke  späť na Chatu Martinské hole(1250 m n.m.) Celkový čas: 01:40.

Jdnoduchá trasa s minimálnym prevýšením vhodá pre rodiny s deťmi a nenáročných turistov. Až hore sa vyveziete. 🙂

Martin – Martinské hole – Vrútky

Podstráne (MHD Martin, autobusy č. 40 a 41) po žltej trase    8634 okolo lanovky na Hodinovku k delu, a na Chatu na Martinských holiach, odtiaľ na rázcestie pri vysielači Krížava na Martinských holiach – odkiaľ po červenej magistrále  pokračujete na Minčol, môžete tiež využiť modrú značku (Chodník Vlada Cikora), ktorá vedie súbežne s červenou až do sedla Okopy, ďalej na sedlo Diaľna a Vrútky, mestská časť Piatrová (MHD Martin, autobus č. 24)

Vrútky – Minčol – Martinské hole

Vrútky – Piatrová, od hotela sa vydáte po modrej trase  2728a až na Minčol, kde pokračujete po červenej magistrále hrdinov Dukly  na sedlo Prašivé a vysielač pod Krížavou.

Martin, ATC Turiec – Martinské hole

Priamo z Martina sa môžete vybrať po žltej trase   cez Ráztoky na sedlo Prašivé, kde pokračujete po červenej magistrále hrdinov Dukly  na vysielač pod Krížavou.

ZSSK okruh Rajecké Teplice – Krížava – Vrútky

Ak si to chcete zokruhovať vlakom (obojsmerne). Vyrazíte z Rajeckých Teplíc po žltej trase   8656a, ktorá vás dovedie cez sedlo Prašivé až do Martina. Ak na magistrále  odbočíte po hrebeni, obojsmerne, dostanete sa na alternatívne trasy, ktoré vás dovedú buď na Krížavu a Martin, alebo Minčol, odkiaľ sa môžete spustiť po modrej trase  do Vrútok.

Trasy si môžete ľubovolne vykombinovať na mape tu.

Nenáročný terén na hrebeňoch Martinských holí ponúka veľa možností na nenáročné a pritom krajinársky veľmi zaujímavé túry a to pre všetky vekové kategórie. Výhľady za priaznivého počasia sú úžasné. Veľkým plusom pre turistov je aj vynikajúca dopravná dostupnosť linkami martinskej MHD.

Ferrata HZS Martinské hole

Ferrata HZS Martinské hole jerelatívne novou adrenalínovou lahôdkou. Prechádza kaňonom v okolí Pivovarského potoka v lokalite Martinské hole. Ferrata je dobre prístupná z mesta Martin z lokality Stráne. Chodník je jednosmerný, prechádza z dola na hor proti toku potoka. Vstup je možný len s ferratovým setom (prilba, sedák, tlmič pádov, rukavice).

Martinské hole turistické trasy cyklotrasy
Martinské hole Ferrata foto Marta Pernišová

Cyklotrasy

Martinské hole je veľmi vďačná téma pre bajk. Ale ísť striktne hlavný hrebeň je skôr záležitosť pešej turistiky.

Vrútky – Martinské hole – Krížava

Cestný bicykel/cross. Základná asfaltová cesta začína vo Vrútkach a pokračuje 15 km dlhým stúpaním k hotelom na Martinských holiach. Akože asfaltka vedie až k vysielaču Krížava – ale na galuskách by som to rozhodne neriskoval. Tak rozbitú cestu treba zažiť. GPX trasa tu.

Okruh hole a cesta SNP

Martin – Martinské hole – Stráne – magistrála SNP – Necpaly – Martin. Náročnejší okruh pre cestné bicykle so solídnym prevýšením 2000 m a dĺžkou 87 km. GPX trasa tu

Martin Stráne – Martinské hole

Spod lanovky MTB. Cez sídlisko Podháj sa dostanete až pod lanovku na Martin Stráne. Po žltej cyklotrase  plnej serpentín sa dostanete až na asfaltovú spojnicu, ktorá vás vyvezie až na Martinské hole a vysielač Krížavu.

Martinské hole – Turie

MTB, kros. Klasický zjazd po zelenej  do Turia. Zo začiatku po červenej vedľa plotu vysielača a potom trochu technicky na odbočku zelenej. Zjazdové úpravy! Dlhý a krásny zjazd prerušený jedným krátkym, ale strmým výšľapom. Dôsledne držať zelenú, lebo inak sa dostaneme na asfaltku.

Tanková cyklocesta Martin – Trnovo

kros: Martin – Bystrička – Lázky – Trnovo – Trebostovo – Turčiansky Peter – Košťany nad Turcom – Martin. Tanková cyklocesta vedie po starej vojenskej ceste, ktorá mala spájať tankovú strelnicu pri Martine s muničnými skladmi.

Strečno – Martinské hole

MTB Zelená trasa 5430 vás dovedie krásnym prostredím až do Vrútok, kde sa napojíte na modrú trasu  2420, ktorá vás dovedie až na  Kalužné a ďalej na Martinské hole. Z Martinský hôľ môžete pokračovať ľubovolným smerom.

Veľký MTB okruh na Bystričku

Vyrazíte zo Strání popod lanovku po žltej značke  a serpentínach na Martinské hole a Krížavu, kde sa po hrebeni zveziete na Veľkú a Hornú lúku a okruhom cez Bystričku späť. trasa nie je značená v celom proile. GPS trasy nájdete tu.

ďalšie cyklotrasy v okrese Martin

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť: 

Časy a obtiažnosť vybraných túr sú kalkulované na letné podmienky. V zimných mesiacoch rátajte so zvýšenou obtiažnosťou.

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Videopozvánka

Ferrata Martinky Vlado Vričan
MTB zjazd Martinské hole 1Miror1

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

Veľká Fatra túry

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok