Sobrance a okolie z neba

Morské oko turistické trasy cyklotrasy

Morské oko je atraktívnym a častým turistickým cieľom, vedú sem turistické chodníky a cyklotrasy od Remetských a Zemplínskych Hámrov alebo náučný chodník zo Sniny cez Sninský kameň.

Turistické trasy

Z Morského oka je neďaleko na obľúbený Sninský kameň (1 006,0 m n. m.), po modrá turistická značka modrej turistickej značke je možné dostať sa naň za hodinu a 35 minút pešej chôdze. Neďaleko sa nachádza i menšie jazero Malé Morské oko, k nemu turistov zavedie žltá turistická značka žltá turistická značka, začínajúca pri turistickom smerovníku Morské oko, kaštielik (618 m n. m.), výstup trvá cca 30 minút, ale tým potulky po Vihorlate iba začínajú.

Morské oko

je pre väčšinu z nás ten najzapadnutejší cieľ vo Vihorlate, na samom východe Slovenska. A práve preto bol zvolený ako cieľ v 7 kopcov 3 jazerá. Práve miesta ako Vihorlat, Poloniny, Krupinské vrchy, či Latorica sľubujú ticho, čistú prírodu a možno posledné nekomerčné, turisticky nepokazené miesta na Slovensku.

Ako prvá v rámci výzvy 7 kopcov, 3 jazerá zdolala Morské oko Mária: … od parkoviska (Krivec) sa k morskemu oku dostane clovek intuitivne – je tam aj nejaka znacka, ale hlavne je to asfaltka…. na Sninsky kamen sa da dostat viacerymi vyznacenymi trasami, my sme sli najkratsou (okolo laveho brehu morskeho oka) a zo sninskeho kamena sme sli po cervenej trase, ktora kopiruje hranicu medzi kosickym a presovskym krajom a z tej sme odbocili na zelenu smerom na Krivec (parkovisko)… trasa vyzera byt málo vyuzivana, su tam aj popadane stromy z burok, ktore treba obchadzat a chvilku sme sli po potociku…. navyse my sme po cely ten cas nestretli ani cloveka 🙂 ale nie sme ziadni velki turisti a zvladli sme to bez problemov a bola to naozaj pekna prechadzka… ak sa uz clovek dostane na morske oko, bola by skoda sa pri nom len odfotit, otocit sa na pate a ist domov.

Ukážka celkom krásneho 16 km výšľapu, ale ak ste zo západu neponáhľajte sa. Kľudne si užite čistú prírodu Vihorlatských vrchov aspoň na víkend.

13325441_10207039952652440_236347433657689527_n
Pozrite si možné trasy priamo na mape >>>

Sninský kameň

Sninský kameň je najvýraznejšou dominantou okolia Sniny. Mohutne sa vypína juhovýchodne od obce Zemplínske Hámre nad jazerom Morské oko. Aj keď má v názve prívlastok sninský, jeho vrchol sa nachádza v okrese Humenné, na území Vojenského obvodu Valaškovce.

Sninský kameň
Sninský kameň Morské Oko

Vrchol je vzdialený približne 7 kilometrov juho-juhovýchodne od mesta Snina. Ak štartujete na Morské Oko zo Sniny, pôjdete cezeň. Sninský kameň je vyhľadávanou turistickou atrakciou. Vrcholové plošiny oboch častí Sninského kameňa sú prístupné turistom pomocou železných rebríkov.

Ubytovanie

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania Morské oko >

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Jeden komentár na “Morské oko turistické trasy cyklotrasy

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok