MTB po hradoch a hrebeni pohoria Tríbeč

Hrebeňom pohoria Tribeč sa vcelku dobre jazdí. 

Videoreportáž z trasy

Každý rok si na bike vyberáme trasy, ktoré sme ešte nikdy nejazdili. Tento rok sme naplánovali jazdu hrebeňom Tribeča a jedného pekného rána sme vyrazili. 

MTB po hrebeni pohoria Tríbeč
Kompanova lúka rozcestník

Vyrážame z Jelenca

Naša cyklotúra začína pri vodnej nádrži Jelenec. Tu je parkovisko kde sme nechali auto a vydali sme sa nato po cyklotrase Tribečská hrebeňovka, modré a červené Céčko.

MTB po hrebeni pohoria Tríbeč

V mieste kde sa križuje táto cyklo s červenou turistickou (48.4500333N, 18.2348294E) sme sa odpojili z cyklotrasy a vydali sme sa smerom hore po červenej turistickej. Nebol to veľmi dobrý nápad (neodporúčam), síce pekný výhľad ale dosť strmé stúpanie, ktoré sprevádzalo aj tlačenie bikov. Keď sme sa opäť stretli so značenou cyklo (v tomto bode 48.4644594N, 18.2367519E), tak sme sa potom už nepokúšali pokračovať po červenej turistickej a zvolili sme cestu po cykloceste.

MTB po hrebeni pohoria Tríbeč
Vrchol Veľký Tríbeč

Veľký Tríbeč

Obišli sme vrchol Veľkého Tribeča a vystúpili sme naň v smere od Sedla pod Veľkým Tribečom. Táto trasa bola oveľa jednoduchšia ako keby sme sa ďalej trmácali po červenej turistickej. Na vrchole sme sa veľmi nepokochali výhľadom, kedže tu zavadzajú stromy. Skôr nás postrašili tmavé mraky, ktoré sa pomaly prevaľovali nad našimi hlavami…

MTB po hrebeni pohoria Tríbeč
Tríbeč po hrebeni

Veľmi sme sa tu teda nezdržovali a radšej sme mazali vyskúšať tú hrebeňovú trasu smer Medvedí Vrch skôr než sa spustí lejak. Chodníček po hrebeni je to naozaj pekný, rýchly, miestami dosť kamenistý s pár výhľadmi. Určite odporúčam si ho prejsť aspoň v tej dĺžke ako sme šli my. ( info v mape nižšie ) Na dlhšie pokračovanie po hrebeni nám veľmi neoprialo počasie.

MTB po hrebeni pohoria Tríbeč
Cyklotrasy Tríbeč

Čierny hrad

MTB po hrebeni pohoria Tríbeč
Čierny hrad ruiny

Od Mišovho Vrchu sme ďalej pokračovali na Čierna Hrad, ktorý je len takou maličkou zrúcaninou. Niečo podobné ako Dračí Hrádok nad Borinkou pri Stupave. Tu sme teda pobudli krátko a šli sme ďalej spodonou cestou smerom späť k Jelencu na zrúcaninu hradu Gýmeš.

MTB po hrebeni pohoria Tríbeč
hrebeňová cyklotrasa Tríbeč

Gýmeš

Na hrade Gýmeš sme mali čas kochať sa jeho krásou kedže sa počasie medzi tým umúdrilo. Je to pekný a ľahko dostupný hrad, ktorý stojí za návštevu. Určite sa sme vrátim aj s deťmi. 

Moje video z hradu je tu

Tríbeč

Tribeč je pohorie, ktoré keď som sa pozrel na mapu, tak som videl množstvo cyklotrás. Trasy tu síce sú ale veľmi málo vyjazdené. Nedá sa to porovnať s trasami v Malých Karpatoch, hlavne pri Bratislave. Je to krajinný celok, ktorý sa nachádza v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske na západnom Slovensku. Má dĺžku 50 km a maximálnu šírku 18 km. Najvyšší vrch je Veľký Tribeč (829 m n. m.). V pohorí prevažujú listnaté bukové lesy. 

MTB po hrebeni pohoria Tríbeč
cyklotrasa okolo Tríbča

Tribeč je tiež už takmer 100 rokov opradený povesťami o miznúcich ľuďoch. Z historických (a súčasných) prameňov nie sú prípady zmiznutia dopodrobna vysvetlené. Miesto sa sem-tam prezýva Slovenský bermudský trojuholník. Pre niekoho môže táto časť územia vzbudzovať aj strach a nedôveru… Takže opatrne 🙂 

MTB po hrebeni pohoria Tríbeč
Hrebeňom Tríbča

Nachádzajú sa tu aj nejaké single, ktoré pôjdem určite raz preskúmať. Podľa trailforks tu sú: Trhlina, Pozerák, Zubatá, Sunset, Srnkáč, Smrečina. 

Výlet to bol pekný, vo videu nájdete zostrihaný celý priebeh trasy, aby ste mali prehľad o teréne a jednotlivých úsekoch na trase. 

Začiatok a koniec trasy sme mali pri vodnej nádrži Jelenec. 48.3973339N, 18.2061236E, dĺžka trasy 40 km. 

Trasa na stránke mapy.cz 

Viac od autora

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Adrián Kiripolský
Adrián Kiripolský

Cyklistika je pre mňa jednoducho šport, ktorý zbožňujem. Znamená pre mňa prežiť život plný zážitkov. Tipy na výlety. Zážitky a adrenalín. To je to, čomu dávam prednosť. Či už z dobrého singlu alebo peknej trasy plnej výhľadov. Sledujte môj youtube kanál.Ďalšie články Adriána Kiripolského >.

Articles: 26