MTB výjazd z Turčianskych Teplíc na Čremošné lazy

Nech sa balím ako sa balím, vždy prídem neskôr ako som predpokladal. Ani tento piatok nebola výnimka. Jeseň sľubovala nádherné farby a inverzie, tak sme sa rozhodli prevetrať bicykle vo Veľkej Fatre. Našim každoročným prístavom sa stali Turčianske Teplice, odkiaľ je na skok na Žiar, Skalku, Kremnické vrchy a najmä do dolín Veľkej Fatry. Plánovaný doobedný príchod sa posunul na druhú hodinu. Na jeseň sa už po štvrtej stmieva. Kam na bajku nakrátko z Turčianskych Teplíc?

MTB výjazd Z Turčianskych Teplíc na Čremošné lazy
Krátky ale intenzívny výstup

Čremošné

Voľba padla na Čremošné lazy, ktoré ponúkajú krátky ale intenzívny výšľap a nádherný okruh, ktorý nemôžeme ukončiť inak, ako v miestnej pizzerii a cukrárni Mimóza. Dedina Čremošné je vzdialená od Turčianskych Teplíc cez Háj iba 5 km. Až pod ňu je to taká asfaltová nuda. Potom sa cesta zdvihne a vy sa nestačíte čudovať. Výškové metre pribúdajú rýchlejšie ako by človek čakal. Po zadýchanom kilometri sa konečne nachádzame na turistickom smerovníku za dedinou. O viac ako 150 metrov vyššie. Stále do pohody.

MTB výjazd Z Turčianskych Teplíc na Čremošné lazy
Čremošné dedina

Čremošné Lazy

Nie, neurobte tú chybu a nespustite sa dole. Výlet práve začína. Šotolinová cesta do neba, na konci ktorej váš čaká bývalý lyžiarsky areál, nádherné svahy a hore novučičko vybudovaná chata s veľkým parkoviskom a tenisovým kurtom. Neďaleko pobehujú geodeti. „Tu sa ešte bude investovať“, myslím si.

Sme úplne sami na najvyššom mieste, ktoré umožňuje nádherné výhľady na celý Turiec. Teda umožňoval by, keby sme cez mraky niekam dovideli. Cestu nám prekrížilo iba veľké stádo oviec. S dvoma psami a neštandardne- s bačkou. (ženský rod od slova bača)

Na Čremošnianske lazy sa každoročne usporadúva aj bežecký pretek. Ak budete pokračovať po žltej, cyklotrasa vás dovedie okolo Lopušnej, cez Suchý Rakytov až na Košarisko. Iba kúsok od Kráľovej studne, výstupového miesta na Krížnu.

Pôvodne sme plánovali výlet zokruhovať po zelenej trase cez Čiernu vodu a pohodlné lesné zvážnice naspäť do Turčianskych Teplíc. Kto mal vedieť, že zelené trasy tu sú dve. Samozrejme sme vybrali tú nesprávnu. Po asi 300 metrovom padáku, ktorý bol strmší ako cesta do pekla sme sa ocitli opäť v dedine, za humnami.

Čremošné, Turčianske Teplice
1.10 hod, 15,1 km, 380 m
GPX trasa

Ak ste v Turčianskych Tepliciach na horáku, nemáte veľa času, chcete byť v krásnom prostredí a tiež si dať trochu do tela, Čremošné lazy sú ideálna voľba.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 57