Mystický Marhát

Rozhľadňa na Marháte (780 m n.m. pri Radošine) je už veľa rokov našou tradičnou predvianočnou destináciou. A tradície si cením.

Lejdy už o 9,00 ráno vedela, že sa niečo deje. Pes vie vycítiť, kedy ide do tuhého. Štyri maškrty pre ňu, foťák a mobil v jednom Huawei P40 Pro pre mňa a ideme. Nič viac netreba. Najlepší čas na objavovanie mystických scenérií je ráno, keď je inverzne, pod mrakom.

Keď sa ostatní iba budia a šomrú, že vonku je hnusne, klzko, zle, ani psa nevyhnať, a v posteli je lepšie a kam to chcem vlastne ísť, veď Netflix, facebook, kávička …

Vtedy je čas na zaujímavé zábery.

Obuj sa a vyraz

Lejdy pod Marhátom 🙂

Prekonať predvianočné a lockdown nástrahy

Ak odoláte nástrahám lenivosti, idete. Práve odhodlanie je najdôležitejšou fázou výkonu. Nekecať, obliecť sa a vypadnúť von. Ak už ste vonku, všetko ide samo.

Mystický marhát
Mystika námrazy

Hodina pohybu denne

Totálnu inverziu som zažil viackrát. A viackrát som ľutoval, že nemám pri sebe foťák. Teraz tú chybu nerobím, foták mám v mobile. Dole hmla, na meter nevidno, hore slnko, modrá obloha, jasno. Občas sa ocitneš v oblaku a to si zrazu v inom svete.

Treba si to však zaslúžiť – vyšľapať. Hlboký les prežiarený slnečným jasom v ukrutnej hmle, keď sa slnečný jas derie cez opary a v zlomku sekundy sa mení na totálnu tmu. Fotografická a vizuálna nirvána. Keď už pre nič iné, pre toto sa oplatí privstať.

Pôvodne to bol hodinový výlet na Jurka. Z Jurka sme vystúpali k Rotunde sv. Štefana, odtiaľ cez Blatwitchský les až do sedla Marhátu a stade na rozhľadňu. Mystické pohľady. Stále nestačí. Ideš ďalej, Jelenie jamy, odbočka na Havran, kašleš na značené cesty, hľadáš scenérie, necháš sa opájať tým slnečným divadlom prírody. Cirque de Soleil naživo. 🙂

Mystický Marhát
Kaplnka Sv Juraja, zase jeseň

pozn. Blatwitch je les nad Nitrianskou Blatnicou. Keď boli deti malé a fascinované hororom Blairwitch premenovali sme les na Blatwitch. To bol jediný spôsob, ako ich primäť k turistike. 🙂 Neskôr sme skúšali aj krokodíly. Znalci vedia.

Domov sme prišli o 5 hodín. Nevadí. Kam sa ponáhľať. Najkrajšia časť dňa už je za nami. Ostáva len gaučovať, socializovať sa, kecať, kŕmiť sa a popíjať. Práve sme dopiekli makovník a ten ja preveľmi rád. Napriek mojej ukrutne pevnej vôli padlo 5 kusov. Veď advent. Zajtra sa asi nepostavím na váhu.

A malé poučenie na záver

Ak si v lockdowne a ešte pred vianocami nevylihuj. Obuj sa a vypadni do hory.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Petere
Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 50