Mystický Marhát

Rozhľadňa na Marháte (780 m n.m. pri Radošine) je už veľa rokov našou tradičnou vianočnou destináciou. A tradície si cením.

Lady už o 9,00 ráno vedela, že sa niečo deje. Pes vie vycítiť, kedy ide do tuhého. Štyri maškrty pre ňu, Canon 110 SX pre mňa a ideme. Nič viac netreba. Najlepší čas na objavovanie mystických scenérií je ráno, keď je inverzne, pod mrakom. Keď sa ostatní iba budia a šomrú, že vonku je hnusne, klzko, zle, ani psa nevyhnať, a v posteli je lepšie a kam to chcem vlastne ísť, veď Asterix, Pyšná princezná …

Prekonať vianočné nástrahy

Ak odoláte týmto nástrahám, idete. Práve odhodlanie je najdôležitejšou fázou výkonu. Nekecať, obliecť sa a vypadnúť von. Ak už ste vonku, všetko ide samo.

Hodina pohybu denne

Totálnu inverziu som zažil viackrát. A viackrát som ľutoval, že nemám pri sebe foťák. Dole hmla, na meter nevidno, hore slnko, modrá obloha, jasno. Občas sa ocitneš v oblaku a to si zrazu v inom svete. Treba si to však zaslúžiť – vyšľapať. Hlboký les prežiarený slnečným jasom v ukrutnej hmle, keď sa slnečný jas derie cez opary a v zlomku sekundy sa mení na totálnu tmu. Fotografická a vizuálna nirvána. Keď už pre nič iné, pre toto sa oplatí privstať.

Pôvodne to bol hodinový výlet na Jurka. Z Jurka sme vystúpali k Rotunde sv. Štefana, odtiaľ cez Blatwitschký les až do sedla Marhátu a stade na rozhľadňu. Mystické pohľady. Stále nestačí. Ideš ďalej, Jelenie jamy, odbočka na Havran, kašleš na značené cesty, hľadáš scenérie, miesta necháš sa opájať tým slnečným divadlom prírody. Cirque de Soleil naživo. 🙂

pozn. Blatwitch je les nad Nitrianskou Blatnicou. Keď boli deti malé a fascinované hororom Blairwitch premenovali sme les na Blatwitch. To bol jediný spôsob, ako ich primäť k turistike. 🙂 Neskôr sme skúšali aj krokodíly. Znalci vedia.

Domov sme prišli o 5 hodín. Nevadí. Kam sa ponáhľať. Najkrajšia časť dňa už je za nami. Ostáva len gaučovať, socializovať sa, kecať, kŕmiť sa a popíjať. Veď Vianoce.

Babka práve doniesla makovník a ten ja preveľmi rád. Napriek mojej ukrutne pevnej vôli padlo 5 kusov. Veď Vianoce. Večer punč. Veď Vianoce.

Ach, zajtra sa asi nepostavím na váhu.

 

blank

Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok