Na Kečku a Kozí Chrbát. Staré hory s rodinou a deťmi.

Ďalší z cieľov výzvy 7 kopcov 3 jazerá pre rok 2019 sme sa rozhodli absolvovať v rámci nášho prázdninového pobytu na Starých Horách. Tentokrát sme nemali nad čím rozmýšľať, voľba bola úplne jednoznačná:

Kečka – Kozí chrbát

Počas nášho pobytu na Starých Horách tropické horúčavy vystriedalo príjemné ochladenie, čo nás ešte viac povzbudilo v našom rozhodnutí absolvovať naplánovanú túru.

Staré hory

Zo Starých Hôr sme vyrazili ihneď po raňajkách smerom na Donovaly. Auto sme zaparkovali na hlavom parkovisku (iba kúsok od Habakukov), parkovanie bolo bezplatné a aj uprostred letnej sezóny tu bolo parkovacieho miesta neúrekom. A mohli sme vyraziť…… Ale kam?

Kečka Donovaly turistika 7 kopcov 3 jazerá
Nájdi červenú

Luxusné lyžiarske stredisko nám ponúklo mnoho reklám, odporúčaní na rôzne cyklotúry, ale nikde sme nevedeli nájsť klasický turistický rozcestník, ktorý by nám určil správny smer. Našťastie zo stránky restartnisa.sk sme vedeli, že máme ísť po červenej značke a tú sme zbadali už aj na drevenom moste, ktorý vedie ponad cestu cez Donovaly. Takže sme sa jej „chytili“ a začali sme stúpať po asfaltovej ceste. Po pravej strane bolo ešte niekoľko hotelov, po ľavej krásne lúky, ktoré sa v zima zmenia na obľúbený lyžiarky svah.

Polianka

Po asfaltke sme sa dostali až do osady Polianka. Na jej konci sme natrafili na spustenú rampu a za ňou sme nastúpili konečne na lesnú cestu. Cesta lesom bola veľmi príjemná. Iba mierne stúpanie nás nevyčerpávalo, nemuseli sme lapať po dychu. Bez problémov sme si aj zaspievali, aby sme sa vyhli prípadnému stretu s huňatým domácim. Po viac ako pol hodine cesty lesom nás prekvapilo prvé intenzívnejšie stúpanie. Bolo však iba krátke a vzápätí prišlo opäť krátke, ale intenzívne klesanie, ktoré nás doviedlo až na lúku, na ktorej sa chodník rozdelil. Chodník vľavo zasa pomerne prudko stúpal, kratučký chodníček vpravo viedol po rovine k útulni.

Kečka Donovaly turistika 7 kopcov 3 jazerá
Na útulňu pod Kečkou

Vyhral chodník smerom doprava. Prišli sme k útulni, ktorá bola krásne upravená. Pred ňou už sedelo pár turistov a privítal nás nádherný vlčiak, o ktorom sme sa neskôr dozvedeli, že sa volá Tara. Jeden z prísediacich sa hneď postavil a opýtal sa, či si dáme niečo na pitie. Takýto luxus ma tu prekvapil. Neodolali sme a nechali sme si za pár drobných naliať kofolu a džús. Bolo to veľmi príjemné dobitie energie pre náš ďalší výstup. Vrátili sme sa späť na križovatku a pokračovali „ľavým“ prudkým chodníkom. Ten nás najprv znova voviedol do lesa, aby nás priviedol na ďalšiu lúku, ktorá už je súčasťou hole Kečka. Doviedol nás až k rozcestníku, ktorý nám potvrdil, že sme práve zdolali prvý cieľ našej cesty – Kečku.   

Kečka   

Naskytol sa nám nádherný výhľad na lúčnu krajinu. Lúky okolo nás zdobili farebné kvety – žlté, modré, fialové, ružové….. A cez ne sme už aj videli definitívny cieľ našej cesty – Kozí chrbát.

Cesta k nemu z Kečky už viedla len cez lúky a pasienky po úzkom chodníku pomedzi vlniacu sa trávu, a keďže sme mali pekné slnečné počasie, čakalo nás atraktívne putovanie do sedla Hadľanka. A odtiaľ už iba posledný prudký výstup až na Kozí chrbát. Pri tomto výstupe sme stretli nešťastného baču, ktorému sa kvôli „ohľaduplným“ jazdcom na štvorkolkách rozutekali ovce a on ich teraz musel hľadať a naháňať po okolitých holiach. S jednou sme mu pomohli a ihneď na to sme záverečný výstup dokončili.      

Kozí chrbát

Krása výhľadu, ktorý sme mali po výstupe na Kečku, sa teraz ešte umocnila. Stáli sme na kozom chrbáte, najvyššom vrchole Starohorských vrchov (1 330 m.n.m.) a z neho sme dovideli nielen na hrebeň Veľkej Fatry s masívom Zvolenu v popredí, ale aj na hrebeň Nízkych Tatier a vrcholky Západných Tatier, na opačnej strane bol vidieť Veľký Choč, ktorý sme všetci štyria spoločne zdolávali v rámci minuloročnej výzvy.

Kečka Donovaly turistika 7 kopcov 3 jazerá
Krásne výhľady

Deň, keď sme absolvovali náš výstup na Kozí chrbát, bol pre turistiku naozaj ideálny – necelých 20 stupňov, príjemný vetrík, ktorý na vrchole pofukoval a jasné slnko; táto kombinácia spôsobila, že sme sa hore zdržali trochu dlhšie a kochali sme sa.

Keďže aj na túto túru sme vyšli autom, museli sme ju naplánovať tak, aby sme sa vrátili do miesta nášho štartu, kde nás naše autíčko čakalo. A preto sme sa z Kozieho chrbta vracali tou istou cestou, ktorou sme naň vyšli. Späť do sedla Hadľanka, cez Kečku, k útulni v sedle pod Kečkou, do Polianky, až na Donovaly.

Aj keď sme išli cestou, ktorú sme už vlastne poznali, pre nás bola stále atraktívna. Najprv vďaka lesným jahodám, ktorých tu v tomto období rástlo naozaj požehnane. Cestu sme si nimi riadne osladili. A potom vďaka udalosti, ktorá sa stala presne 10 rokov pred absolvovaním tejto túry. 9. júla 2009 o 15.18 h sa totiž narodil náš Maťko.

A keďže presne v tom istom čase sme dorazili do spomínanej útulne, „domáci“ nám po tom, čo sme ho o tejto udalosti informovali, nalial po „domácej“ slivovici a my sme si pripili na Maťkove zdravie. Maťko, ako oslávenec, síce neochutnal, ale aspoň pričuchol. 🙂 Bola to naozaj príjemná narodeninová oslava. Takú ozajstnú aj s tortou, sme mu pripravili, keď sme boli späť na Starých Horách. 

Kečka Donovaly turistika 7 kopcov 3 jazerá
Starohorské vrchy

Záverečné hodnotenie:

Aj keď si myslím, že 17 kilometrov ktoré sme v tento deň zdolali je dosť, považujem túto túru za ideálnu aj pre deti. Ide o nenáročnú hrebeňovku po červenej turistickej značke, ktorá tvorí krátky úsek z Cesty hrdinov SNP. Iba niekoľko prudších stúpaní určite stojí za tie krásne výhľady, ktoré sa naskytnú každému, kto ich zdolá.

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2023

Pozri si ciele 8. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 54