Lechnické singletraily: cyklonirvána Severného Spiša

Malá obec v srdci Severného Spiša začala bicyklovať

Lechnické singletraily

Iba kúsok od Červeného Kláštora s nádhernými pohľadmi na Tri koruny Pienin. Príbeh začína aktivitami cyklonadšencov ale najmä miestneho starostu Jozefa Musalu, ktorý sa rozhodli vdýchnuť dušu Lechnici cyklotrailami. Singletraily Griftof a Špica si získali veľmi rýchlo skvelú reputáciu u väčšiny MT bajkerov. Rozhodli sme sa ich preto osobne vyskúšať a následne zaradiť medzi ciele 7 kopcov 3 jazerá.

Singletrail Griftof

Vyrážame skoro ráno z Litmanovej. Chcem byť na trailoch ešte z rána. Je jeseň a riziko zavretia trailov kvôli údržbe dosť veľké. Pred deviatou sme v Lechnici. Zvažujeme kde zaparkovať. Evidentne tu už zopár áut s cyklonosičmi už stojí. Máme sa trepať ešte vyššie? Odparkujeme pri kostole a vysadáme.

Jesenné rána v Lechnici ponúkajú divotvornú atmosféru. Oblaky hmly a inverzie sa striedajú so slnkom. Meteorológovia sľúbili skvelé počko.

Míňame rampu s parkoviskom, ktorá naznačuje že ideme správne. Len stále hore. Stúpame ešte asi kilometer, kým sa dostaneme na križovatku, ktorá oddeľuje Griftof a Špicu. Volíme Griftof.

blank

Griftof

Už prvé metre ma presvedčujú, že reputácia je na mieste. Na lepšom stúpavom traily som snáď ešte nešiel. Neskutočný adrenalín ale pritom pohoda. Zábavné a hravé. Asi sme to hore nedali najväčšou rýchlosťou, rozhodne však s najväčšou pasiou. Ľudia z Lechnice by si zaslúžili vyznamenanie.

Klesavý trail nie sme schopný prejsť na jeden šup. Dôvod je prostý. Tie výhľady a panorámy na všetky strany Pienin sú fakt úchvatné. Zhruba v polovici padania sa trail postupne mení a vsedle okolo šajby aj trochu dupneme do pedálov. Z lesného chodníka sa Griftof mení na lúčny trail s výhľadom na srdce Pienin, Tri koruny.

Ako ho popísať, skvelý, hravý a vhodný aj pre menej technicky zdatných cyklistov. S nádhernými výhľadmi. A určite si ho treba dať ešte raz. A znova, znova. Aj takto sa Griftof zapísal do našich hláv. Padáme do stredu dediny.

Pltníci na Dunajci

Prielom Dunajca

Chceme trošku skľudniť hormón, tak sa zvezieme k prielomu Dunajca a potiahneme to až k Poľskej Sczawnici. Ale úprimne, po Lechnici je celý prielom Dunajca čistá výletná nuda preplnená turistami a suvenírmi. Oživujú to pltníci. Odchádzame s pocitom, že toto je pre iných.

Singletrail Špica

Navečer sa do Lechnice vraciame. Čaká nás Špica.

Špica je iná

Výstup je kratší ale o poznanie jedovitejší. Občas aj zosadneme a potlačíme. Temer na kopci je stopka. Vrátka. Chvíľku mi trvá pochopiť že si mám otvoriť bránku a pokračovať cez lesnú škôlku ďalej. Za kopcom sa terén otvorí a potom je to už len čistá cyklistická Nirvána.

Viac technických prvkov

Cestou stretávame zopár výkonnostne ladených rodín aj skupinku s deťmi a trénerom. Špica je skvelý tréningový trail.

Pre zdatných bajkerov je tu aj spojovací singláč Gvizd. Ten sme ale nedali.

Záverom 

musím pogratulovať Lechničanom a ich starostovi. Bol som už pozvaný na viacero novobudovaných cyklotrás. Mnohé mi však pripadali skôr ako práčka na Eurofondy pre lesákov a poľovníkov, než ako skutočná zážitková vec pre turistov a MTB nadšencov. Je rozdiel ak to robia bajkeri z nadšenia.

Takto to treba robiť. Skvelá práca so skvelým výsledkom. Gratulujem a verím že sa sem znovu čoskoro vrátime.

blank

MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok