lechnica_164626

Lechnické singletraily: cyklonirvána Severného Spiša

Malá obec v srdci Severného Spiša začala bicyklovať

Lechnické singletraily

Iba kúsok od Červeného Kláštora s nádhernými pohľadmi na Tri koruny Pienin. Príbeh začína aktivitami cyklonadšencov ale najmä miestneho starostu Jozefa Musalu, ktorý sa rozhodli vdýchnuť dušu Lechnici cyklotrailami. Singletraily Griftof a Špica si získali veľmi rýchlo skvelú reputáciu u väčšiny MT bajkerov. Rozhodli sme sa ich preto osobne vyskúšať a následne zaradiť medzi ciele 7 kopcov 3 jazerá.

Singletrail Griftof

Vyrážame skoro ráno z Litmanovej. Chcem byť na trailoch ešte z rána. Je jeseň a riziko zavretia trailov kvôli údržbe dosť veľké. Pred deviatou sme v Lechnici. Zvažujeme kde zaparkovať. Evidentne tu už zopár áut s cyklonosičmi už stojí. Máme sa trepať ešte vyššie? Odparkujeme pri kostole a vysadáme.

Jesenné rána v Lechnici ponúkajú divotvornú atmosféru. Oblaky hmly a inverzie sa striedajú so slnkom. Meteorológovia sľúbili skvelé počko.

Míňame rampu s parkoviskom, ktorá naznačuje že ideme správne. Len stále hore. Stúpame ešte asi kilometer, kým sa dostaneme na križovatku, ktorá oddeľuje Griftof a Špicu. Volíme Griftof.

Griftof

Už prvé metre ma presvedčujú, že reputácia je na mieste. Na lepšom stúpavom traily som snáď ešte nešiel. Neskutočný adrenalín ale pritom pohoda. Zábavné a hravé. Asi sme to hore nedali najväčšou rýchlosťou, rozhodne však s najväčšou pasiou. Ľudia z Lechnice by si zaslúžili vyznamenanie.

Klesavý trail nie sme schopný prejsť na jeden šup. Dôvod je prostý. Tie výhľady a panorámy na všetky strany Pienin sú fakt úchvatné. Zhruba v polovici padania sa trail postupne mení a vsedle okolo šajby aj trochu dupneme do pedálov. Z lesného chodníka sa Griftof mení na lúčny trail s výhľadom na srdce Pienin, Tri koruny.

Ako ho popísať, skvelý, hravý a vhodný aj pre menej technicky zdatných cyklistov. S nádhernými výhľadmi. A určite si ho treba dať ešte raz. A znova, znova. Aj takto sa Griftof zapísal do našich hláv. Padáme do stredu dediny.

Pltníci na Dunajci

Chceme trošku skľudniť hormón, tak sa zvezieme k prielomu Dunajca a potiahneme to až k Poľskej Sczawnici. Ale úprimne, po Lechnici je celý prielom Dunajca čistá výletná nuda preplnená turistami a suvenírmi. Oživujú to pltníci. Odchádzame s pocitom, že toto je pre iných.

7 kopcov 3 jazerá
2020 MTB

Vyber si trasu, zdolaj na bicykli 10 cieľov a vyhraj horský bicykel
Zapoj sa

LIBERTY & MAYO

Mestské, horské a elektrobicykle za dostupné ceny
SUPER CENA
mtb cross gravel
skvelé bicykle za super ceny

Singletrail Špica

Navečer sa do Lechnice vraciame. Čaká nás Špica.

Špica je iná

Výstup je kratší ale o poznanie jedovitejší. Občas aj zosadneme a potlačíme. Temer na kopci je stopka. Vrátka. Chvíľku mi trvá pochopiť že si mám otvoriť bránku a pokračovať cez lesnú škôlku ďalej. Za kopcom sa terén otvorí a potom je to už len čistá cyklistická Nirvána.

Viac technických prvkov

Cestou stretávame zopár výkonnostne ladených rodín aj skupinku s deťmi a trénerom. Špica je skvelý tréningový trail.

Pre zdatných bajkerov je tu aj spojovací singláč Gvizd. Ten sme ale nedali.

Záverom musím pogratulovať Lechničanom a ich starostovi. Bol som už pozvaný na viacero novobudovaných cyklotrás. Mnohé mi však pripadali skôr ako práčka na Eurofondy pre lesákov a poľovníkov, než ako skutočná zážitková vec pre turistov a MTB nadšencov. Je rozdiel ak to robia bajkeri z nadšenia.

Takto to treba robiť. Skvelá práca so skvelým výsledkom. Gratulujem a verím že sa sem znovu čoskoro vrátime.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov a mtb cyklistov.
Zapoj sa

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.