Nenáročný výlet na gotický hrad Revište

Prechádzame okolo Žarnovice a už z diaľky vidíme rozľahlú zrúcaninu zasadenú do hustého lesného porastu. Leží v regióne Gron, na kopci v okrajovej časti pohoria Vtáčnik, nad Žiarskou kotlinou. Nezaváhame a odbočíme z hlavnej cesty. Nenáročný výlet na gotický hrad Revište si nemôžme nechať ujsť.

Revištské Podzámčie

Netrvá nám dlho a už sme na určenom parkovisku nad mestskou časťou Žarnovice, Revištské Podzámčie. Za cestou sa medzi korunami stromov objavuje časť malebnej zrúcaniny hradu na strmom andezitovom kopci.

Hneď vedľa informačnej tabuli a smerovníka vchádzame podľa označenie: Hrad Revište (287 m n.m.) po žltej turistickej značke do lesíka. Je to zvláštne, lebo cesta vedie miernym klesaním dole a stále dole.

Kráčam a premýšľam, aký nezvyčajný smer má tato trasa, veď hrady sú na kopcoch a nie pod kopcami. A naozaj za lávkou cez potôčik, ktorý je teraz bez vody, konečne začína stúpanie.

Dostávame sa až k vyrezávanej tabuli s názvom hradu. Za tabuľou prichádzame k neďalekej vstupnej bráne v kamennom hradnom múre a stále pokračujeme stúpaním až k valcovej bašte.

Hrad Revište

Viete podľa čoho dostal hrad meno? Bolo to podľa zeme Revišťka, o ktorej existuje prvá písomná správa z roku 1228.

Hrad Revište sa nachádza na strategickom mieste. Vypína sa nad riekou Hron. Na začiatku 14. storočia sa zaradil medzi pohronské strážne hrady (Hrad Breznica, Rudno nad Hronom, Teplický hrad, Žakýľ, Šášov),ktoré slúžili ako hlavní kontrolóri ciest vedúcich k bohatým baníckym mestám.

Pohľad na zrúcaninu s dolného nádvoria
Pohľad na zrúcaninu s dolného nádvoria

Tak a sme hore. Stojíme na okraji dolného nádvoria, kde máme výhľad na Revištské Podzámčie s rybníkom priamo pod nohami a na obzore vidieť, ako sa vinie rieka Hron a Štiavnické vrchy.

Výhľad z dolného nádvoria
Výhľad z dolného nádvoria

S hradom Revište sa spomína aj povesť silnej lásky o krásnej Selime a hradnom pánovi.

Vraví sa že láska je slepá

Selima bola dcéra hlavného tureckého kapitána, ktorý sídlil na Levickom hrade. Naplánovaný útek Selimi s jej milým, hradným pánom z Revišta, na jeho hrad rozhneval tureckého veliteľa. Hradného pána vyzval na súboj a dal ho pred bojom otráviť. Keď prišiel turecký kapitán na súboj stála pred ním zvláštna postava v rytierskej zbroji. Kapitán sa zľakol a vytasil svoj meč. Hneď ako rytier padol na zem mŕtvy. Kapitán priskočil k nemu a sňal mu prilbu. V rytierskom odeve bola jeho milovaná dcéra Selima. Svoj čin neuniesol a vzal život aj sebe.

Z dolného nádvoria pokračujeme drevenými schodmi do Delovej bašty, stupeň po stupni, odkiaľ pokračujeme cez horný hrad k hranolovej veži.

Práve prebieha rekonštrukcia, a tak si so záujmom obzeráme, ako pripravujú opravu oblúkového stropu v južnom paláci hradu.

Z horného hradu sa nám naskytol krásny výhľad na údolie Hrona a mesto Žiar nad Hronom.

Nakoniec horné nádvorie opúšťame a schádzame cestičkou, ktorou sme prišli opäť na dolné nádvorie. Slnečné počasie nám poskytlo úžasné výhľady na obzor.

Nenáročný rodinný výlet

Gotický hrad Revište. Pre nás bola návšteva zrúcaniny veľmi príjemným spestrením na potulkách Slovenskom. No to už prišiel čas vrátiť sa k autu a pokračovať ďalej. Naozaj nenáročný výstup dostupný pre všetky vekové kategórie, ktoré sa rozhodnú navštíviť toto miesto. Ja osobne odporúčam. 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46