Hrad Ostrý Kameň a Korlátko, na výlet s deťmi

Prázdniny skončili a ďaleké cesty sú už pre nás iba ťažko realizovateľné. O to viac sa tešíme aspoň z tých krátkych v blízkom okolí. Po minulotýždňových Zárubách sme si ako ďalší cieľ našich výletíkov zvolili Ostrý Kameň – zrúcaninu hradu, ktorá sa  nachádza iba 30 minút chôdze od Zárub. Tieto dva ciele si vyslovene pýtajú, aby sa spojili, my sme sa ich však rozhodli absolvovať každý samostatne. Hrad Ostrý Kameň a Korlátko. To je náš tip na výlet s deťmi v Malých Karpatoch.

Ostrý kameň

Na Ostrý Kameň sa dá vystúpiť z dvoch strán – od Smoleníc (táto cesta sa dá spojiť práve so spomínanými Zárubami) alebo od Bukovej. My sme si tentokrát vybrali jednoduchší variant, ten od Bukovej.

Z Bratislavy sme išli autom. Tak ako pred týždňom, aj teraz sme išli cestou popod Malé Karpaty po „záhoráckej“ strane. Neodviezli sme sa až do dediny Buková, ale auto sme odparkovali pri Bukovskej priehrade. Evidentne nás bolo viac, čo sa rozhodli túto slnečnú nedeľu stráviť pobytom v prírode, či už iba prechádzkou okolo priehrady alebo aj nejakým výletíkom do hôr. Parkovisko bolo do posledného miestečka plné. Mali sme obrovské šťastie, že sa nám podarilo zaparkovať.

Z parkoviska sme vyrazili popri chatkách doprava a začali sme po žltej turistickej značke obchádzať nádrž. Cez hrádzu sme prešli na druhú stranu. Prešli sme okolo bufetu. Za ním nás žltá šípka nasmerovala do poľa s repkou olejnou. Cestička obchádzala žiarivo žltú repku a po chvíli sme sa dostali na asfaltku. Malinký kúsok sme po nej prešli doprava a tam sme natrafili na rozcestník. Informoval nás, že na Ostrý Kameň sa dostaneme cca o 40 minút po červenej. Tak sme vyrazili.

Cesta v lese bola zo začiatku veľmi príjemná (bola jar a ešte stále kvitol medvedí cesnak, takže cesta bola aj voňavá), ale potom sme zbadali prvé prudké stúpanie. Cesta bola dosť prašná a sem tam ju križoval aj spadnutý strom. Našťastie toto trápenie netrvalo dlho. O chvíľu sme sa dostali na lepšie spevnenú cestu. Tá už nebola tak prudká a po jedinej ostrej zákrute sme v pohode po nej vystúpili až k hradu. A tam len bolo ľudí!!! Ľudia konečne začali spoznávať čaro a krásy svojej krajiny.

Hrad Ostrý Kameň a Korlátko, na výlet s deťmi

Hrad Ostrý Kameň

je najvyššie položeným hradom v Malých Karpatoch (576 m.n.m.). Ruiny hradu sú už však značne rozpadnuté a ich mohutnosť zaniká v hustom lesnom poraste. Napriek tomu niektoré múry sú ešte dobre zachované a po cestičkách vyšliapaných pomedzi ne sme sa prešli takmer celým hradom. Z jednej strany sa nám naskytol fantastický pohľad na Malé Karpaty, najmä na hrebeň Zárub, z druhej strany sme vystúpili na najvyššie miesto hradu a odtiaľ sme sa už nevedeli odtrhnúť….. Nádherná scenéria tvorená vodnou plochou Bukovskej priehrady, žltými poliami a zelenými lúkami a horami v pozadí nás doslova prikovala. Ale keďže aj ostatní turisti čakali na tento vysoko estetický zážitok, uvoľnili sme im priestor, aby sa mohli kochať aj oni.

Cesta naspäť bolo veľmi rýchla. Dolu kopcom sme zbehli raz dva. Síce som sa trochu obávala toho vysokého prevýšenia na pomerne krátkom úseku, ale napokon sa ukázalo, že ani prevýšenie smerom dole nebola nebezpečné a náročné.

A keďže výletík to bol síce krásny, ale krátky, rozhodli sme sa ho aspoň trochu predĺžiť. Aj keď o turistike sa už hovoriť nedalo. Môžeme to však nazvať spoznávanie ďalších atrakcií Záhoria.

Korlátko

Nasadli sme do auta, vrátili sme sa na „záhorácku“ stranu a hneď na prvej križovatke sme odbočili doprava, vzďaľujúc sa od Bratislavy. Prešli sme až do dediny Cerová, v ktorej sme nasledujúc hnedé tabule dorazili na parkovisko v časti Rozbehy a odkiaľ bol už len kúsok na zrúcaninu Korlátko. Korlátko, Korlátka, stále neviem, ako sa správne tento hrad volá, pretože jeho označenie určite nie je jednotné.

Prechádzka od parkoviska k hradu cez lúky netrvala ani 10 minút. Aj keď sme k hradu takmer nemuseli stúpať peši, výhľady boli zasa raz fantastické, keďže hrad stojí na kopci. Ruiny hradu prezrádzajú, že pravdepodobne bol jeden z tých menších a to, čo z neho zostalo, sa dá prejsť za pár minút, jeho návšteva však určite stojí za to.

Po ceste späť k autu sme sa na moment zastavili pod vrtuľami turbín veternej elektrárne. Nachádzajú sa v bezprostrednej blízkosti Korlátka a deti úplne fascinovali. A tiež sme vybehli na malú, ale za to veľmi milú, rozhľadňu, ktorá sa týčila priamo nad parkoviskom a výhľad z nej nám ukončil náš krásny výletný deň. Potom už nasledovala len cesta domov.

Záverečné hodnotenie:

Hrad Ostrý Kameň a Korlátko postavili na ochranu tzv. Českej cesty. Keďže od určitého času prestali plniť svoj význam, hrady spustli a napokon sa z nich stali len zrúcaniny. Napriek tomu ich návšteva určite stojí za to. Výstup na Ostrý Kameň je časovo nenáročný a popri tom sa dá zvládnuť aj návšteva Korlátka. Korlátko je ideálny cieľ napr., ak máte málo času, príp. ak Vám nejaký zvýšil pri iných potulkách touto oblasťou. Oba ciele sú úplne ideálne aj pre deti (Korlátko aj pre tie úplne najmenšie).

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 61