Panský diel turistické trasy cyklotrasy

Len čo sa objavila výzva na portáli Reštartnisa.sk ku zdolaniu 7 kopcov a 3 jazier v jednom roku rozhodol som sa vzdať hold a priblížiť tak jeden z kopcov, ktorý sa nachádza vo výzve – Panský diel. Pre mňa je “prvý” a verím, že pre ostatných tiež zaujímavý cieľ turistických výletov v okolí Banskej Bystrice. Panský diel turistické trasy cyklotrasy

Tento kopec pravidelne zdolávam už po desaťročia a je zdrojom mojej dobrej fyzickej kondície. Patrí sa mi poďakovať mu aj za psychický relax a pravidelné dobíjanie vnútornej energie.

Panský diel

Čím je tento kopec tak výnimočný? Nech už ste odkiaľkoľvek zo Slovenska, prijmite pozvanie a spoznajte tento majestátny kopec.

Prv než si obujete turistické topánky, povedzme si o ňom základné informácie. Leží v Starohorských vrchoch severne nad Banskou  Bystricou a vypína sa aj nad legendárnou baníckou osadou Špania Dolina. Svojou výškou 1 100 m n.m. nepatrí medzi velikány, no svojim hôľnatým vrcholom dotvára notoricky známu scenériu Banskej Bystrice. Takmer väčšina (aj historických) obrázkov mesta je zachytená práve s Panským dielom v pozadí. Na severnom úpätí  Panského dielu sa nachádza aj známe športové centrum Šachtičky.

Východzí bod

Na kopec vedie modro  značený turistický chodník, ktorý začína na konečnej zastávke autobusovej linky č. 22 na ulici Pieninská. Dĺžka trasy až na vrchol je cca 5,5 km pri celkovom stúpaní asi 700m. Trasa teda patrí medzi menej náročné a je ju možné prejsť asi za 3,5 hodiny tam i späť.

Ešte je vhodné doplniť, že výstup na Panský diel je možný aj zo strediska Šachtičky, ku ktorému sa možno vyviezť autom. Ďalšími možnosťami sú chodníky vedúce zo Španej Doliny (zelená a modrá značka), či z osady Bully pri Donovaloch (zelená značka).

foto_)^
foto: Milan Tichý, na trase

Náučný chodník

Terén, ktorým prechádza chodník je nenáročný a striedajú sa tu lesné cesty s lúkami. Celá trasa je koncipovaná ako náučný chodník a je osadená informačnými tabuľami, ktoré približujú prírodné zaujímavosti a bohatú históriu lokality. Pozornému turistovi isto neuniknú dodnes viditeľné stopy po banskej činnosti, ktorou sa preslávila táto lokalita. V stredoveku išlo o najvýznamnejšie medeno rudné nálezisko v Európe. Zánik banskej činnosti na prelome 18. a 19. storočia je spojený so zahraničnou konkurenciou (medené bane v Čile) a tiež aj s postupným vyťažením danej lokality.

bike-1682
Hromady nad Špaňou dolinou

Baníctvo významne poznačilo charakter krajiny  v okolí Španej Doliny a zaslúžilo sa aj o rozvoj Banskej Bystrice. Dodnes sa tu nachádzajú pozostatky banských diel. Medzi unikát možno zaradiť špaňodolinský vodovod s dĺžkou cca 35 km, ktorý privádzal vodu do baní až  spod vrchola Prašivej. Ak vás zaujíma história tejto lokality, zaujímavé podrobnosti je možné nájsť na webe baníckeho bratstva Herrengrund (www.herrengrund.sk).

Vrchol

Ako už bolo povedané, vrchol kopca sa nachádza vo výške 1 100 m n.m. Množstvo telekomunikačných stožiarov, ktorými sa ježí jeho vrchol, dáva tušiť, že je z neho krásny výhľad do celého okolia. A skutočne. Na severe je to masív Veľkej Fatry. Na východe hrebeň Nízkych Tatier (Prašivá, Chopok, Ďumbier a Kráľová hoľa) a Horehronie. Na juhovýchode sa týči Slovenské rudohorie s majestátnym masívom Poľany. Na juhu sa otvára  Zvolenská kotlina a v jej závere je vidno Zvolen. Samozrejme je vidno i veľkú časť Banskej Bystrice. Na juhozápade pri dobrej viditeľnosti je možné vidieť Štiavnické vrchy s bájnym Sitnom. Západ je lemovaný Kremnickým pohorím, ktoré spoznáte podľa dominantnej televíznej veže na Skalke.

pd_16
foto: Milan Tichý, Panorámy z Panského dielu

Ak sme sa už pokochali krásnym výhľadom  a dostatočne si oddýchli, môžeme sa buď vydať na spiatočnú cestu tou istou trasou, alebo pokračovať ďalej smerom na Španiu dolinu, Staré hory či Donovaly. Tam všade nás zavedú značkované turistické chodníky.

Špania dolina
Rodinný výstup na Panský Diel zo Śachtičiek

Turistické trasy na Panský diel

Špania Dolina – Šachtička – Panský diel

Trasa vzchádza od spodu námestia v Španej doline strmým stúpaním po  modrej značke na Šachtičku. Zo Šachtičky rekreačného zariadenia pokračujete ďalej po modrej trase (dá sa ísť vľavo aj vpravo okolo zjazdovky) až navrch.
Tip Špania dolina je krásna sama osebe. Trasu si môžete predĺžiť okolo kostola cez Haldy, z ktorej sa vám vyskytnú nádherné výhľady.

B.B. Sásová – Panská diel

Štart turistickej trasy začína na okraji sídliska Sásová v Banskej Bystrici. Dlhšia, nie natoľko strmá trasa vás po  modrej značke privedie až na vrchol kopca.

Mapu trás nájdete tu

spaniadolina2
Relax v Španej Doline foto Lucia Vasilik

Cyklotrasy Panský Diel

Teraz aj niečo pre cyklistov – v celom okolí Panského dielu sa nachádza spleť udržiavaných trás a lesných chodníčkov. Viaceré z nich sú značené ako cyklotrasy. Sú ideálne pre cykloturistiku. Fotoreportáž z výstupu zo Španej Doliny na Panský diel tu.

Zo Španej doliny na Panský diel
MTB cyklotrasa Špania dolina Šachtičky Panský Diel

Špania Dolina – Šachtička – Panský diel

Odspodu Španej doliny je značená žltá cyklotrasa  8622, ktorá vás dovedie odzadu až na horský hotel Šachtička. Odtiaľ pokračujete po ľavej strane okolo zjazdovky popri rampe až na vrchol. Ak máte odvahu dole si tp môžte pustiť aj po zjazdovke. Ale odporúčam to iba pre zdatných cyklistov.

Nemce (Selce) – Šachtička – Panský diel

Zo smeru Banskej Bystrice vedie hore zelená cyklotrasa  5562 ktorá sa dá obojsmerne zokruhovať. V jej hornom obrate sa napája na žltú cyklotrasu  8565, ktorá vás dovedie až na hor.

Cesťákom BB – Šachtička

Cestný bicykel. Z Banskej Bystrice vedie asfaltová cesta až na horský hotel Šachtička. Iba kúsok povyše smerom Donovaly je ďalšie asfaltové stúpanie do Španej doliny. Odporúčame obe trasy naraz dá sa to zvládnuť.

pd_12
foto: Milan Tichý, Panský diel plný zakvitnutého šafránu

Ak vás zaujal Panský diel, pridajte si ho medzi vaše turistické ciele a spoznajte tak okolitú prírodu či históriu tejto lokality. Je dosť možné, že sa tam stretneme.

Ubytovanie v okolí Panského dielu

Užitočné info

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114