Pleš, Krížnica, Prostredný vrch a Hradisko v Malých Karpatoch

Pred nedávnom som si položila otázku: Prečo chodiť len na známe vrcholy Malých Karpát, keď sú pekné výhľady aj z neznámych vrcholov tohto pohoria. A tak som začala hľadať na mape tieto vrcholy v mojom okolí. Tentokrát, keď som pozerala do mapy, vybrala som si okruh – mám rada, keď výlet tvorí okruh – Pleš, Krížnica, Prostredný vrch, Hradisko.

Pernek

Trasu som začínala pri detskom ihrisku na konci Perneka po žltej turistickej značke, kde je aj malé parkovisko – Parkovisko pre ženy – ktoré ma zaujalo. Keby som vedela, zaparkujem tam svoju metlu.

Pleš, Krížnica, Prostredný vrch, Hradisko
Parkovisko pre ženy

Pleš

Pokračovala som po žltej turistickej značke, kde v súčasnosti nadšenci skupiny „Pernecké ONÉ“ finalizujú projekt náučného cykloturistického chodníka okolím Perneka. Keď som chcela vystúpiť na vrchol Pleš, musela som zísť z chodníka a ísť priamo cez les, kde sa onedlho opäť objavil úzky chodník až na vrchol kopca Pleš – 471,4m. Stadiaľto sú naozaj veľmi pekné výhľady na obe strany.

Na vrchole je zaujímavý les, tvorený stromami „ako z rozprávky“. Les tu hore naozaj pripomína živé stromy z rozprávkových príbehov. Sú to jedinečné výtvory prírody, rovnako ako na mnohých iných vrcholoch Malých Karpát.

Krížnica v Malých Karpatoch
Krížnica

Z vrcholu som pokračovala ďalej po úzkom chodníku,  kde sa nachádzajú krásne stromy. Hrebeň pokračuje najskôr zostupom z Pleša a následne dlhším,  trocha strmším stúpaním na Krížnicu 604,2m.

Prostredný vrch

Z Krížnice som zostúpila pomedzi stromy okolo štôlne Ján na žltú turistickú značku a pokračovala na Prostredný vrch 601,6m.   

Tento kopec tvorí niekoľko desiatok metrov dlhý hrebeň nad dolinou Kostolného potoka a sú z neho pekné, ďaleké výhľady. Pokračovala som ďalej popri Kostolnom potoku, až som sa opäť napojila na náučný cykloturistický chodník. Prešla som Pod Krížnicou, kde je možné si oddýchnuť.

Hradisko

Poslednou mojou zastávkou bol vrchol Hradisko 445 m.  Tu som mala dilemu, pretože na Mapy.cz sa uvádza výška 445 m , avšak na ceduli je 418 m. Asi majú rozdielne miery…

Odtiaľ už len chodníčkom späť do Perneka, kde začínala a aj končila moja turistika. Celkovo okruh bol o dĺžke cca 10 km.

Túry v Malých Karpatoch

V súčasnej dobe sa objavujú označenia na vrcholov v Malých Karpatoch. Mnohí ľudia toto odsudzujú – vraj klince ubližujú stromom – avšak mne, ako turistke, sa tieto označenia páčia, aspoň viem, na aký vrchol som vystúpila. Myslím, že toto menej ubližuje, ako rôzne vyrezávanie do stromov, ktoré ľudia zanechávajú v lese.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Dana Reichvalderova Pribilova
Dana Reichvalderova Pribilova

Nordic walkerka a členka slávneho záhoráckeho klubu Borovičiek rada píše o nordic walking a prírode nielen v Malých Karpatoch.

Articles: 1