Pod kríž Ďumbiera na skialpoch

Vyšliapať si pod kríž Ďumbiera na skialpoch je povinnou jazdou kazdého skialpinistu. Zažiť však azuro a šľahačkový Ďumbier sa nemusí podariť zakaždým.

Na Chopok či Čertovicu

Výstup z Trangošky na Ďumbier patrí medzi najčastejšie a najpopulárnejšie trasy skialpinistov na Slovensku. Z Ďumbiera sa po hrebeni dostanete nielen na hrebeň smerom k Čertovici ale i na lanovkami obkľúčený Chopok. Priamo od chaty Trangošky vedú totiž značené turistické chodníky na najvyšší vrchol Nízkych Tatier Dumbier (2043 m) a druhý najvyšší – Chopok (2024 m).

Ako vyzerá šľahačkový Ďumbier

Čaj, pivko, či polievku sa na trase neodmieta 🙂 Počasie ideálne, fúka málo, pásy držia, prichádzame do sedla. Tu pri peknom počasí obdivujeme nádherné výhľady na Vysoké Tatry. Na vrch Ďumbiera je to kúsok. Skladáme pásy, dobre si ich dať do vetrovky, aby sa dali nalepiť opäť.

Výstup na Ďumbier

Nízke Tatry v zime čarujú. Pozná to každý, kto vystúpa na hrebene v krásnom azúrovom mrazivom počasí. Počasie sa tu však rýchlo mení. Pohľad na Vysoké Tatry aj okolitý hrebeň Nízkych Tatier rozhodne patrí k tým najkrajším.

Ďumbier

Vyšliapať si pod kríž Ďumbiera na skialpoch je športový zážitok. Ďumbier je menej známy ako Chopok, je však najvyšší vrch Nízkych Tatier týčiaci sa do výšky 2.043 m n. m. Pohľad od vrcholového dvojkríža je priam poetický a uvidíte z neho väčšinu pohorí stredného a severného Slovenska. V roku 2018 bol cieľom 7 kopcov 3 jazerá.

Doporučenie

Dobrá kondícia, prijateĺné počasie. Prechod cez hrebeň musí mať dosť snehu, inak urobíte lepšie ak zlyžujete z Ďumbiera späť cez chatu na Trangošku. Výlet pod kríž Ďumbiera na skialpoch po hrebeni Nízkych Tatier sa vydaril.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Izabela Rafanidesová
Izabela Rafanidesová

Turista, skialpinista a cyklista po Slovenských horách.

Articles: 4