Poloniny, Kremenec a Sninský kameň po zemplínsky

…sobota…. draha na Vychod pre mňe draha domu… to ňé že daľeko… lem dakedy pomaly… všadzi daľeko dze nikoho nepoznaš… draha dobra.. idzeme.. Beckov. Strečno.. Liptov… Tatry.. Spišský hrad .. furt maš co patrec… šumné to máme… Draha do Sniny trimala pejc hodzin daco… keby sme znali žali by sme i Golonku… mali sme voľné mejsco… aspoň by sebe natrenoval… už sme na mejscu.. ubytovali sme še… obid.. nakup… a idzeme do Zemplinskych Hamroch… lom.. No ta po tej modrej… calkom ostro. Tu prestávka… tam diškurka.. a pijeme…. vodu…. cicho.. ole popať tam.. maľučka sareňka.. a sama.. no nič .. idzeme daľej… neda še nič robic… až banujem že som ku zbačil…

Ta už sme skoro na verchu… idzeme po schodoch a patrim, že jich nit… a ja sam…. patrim a vidzim, že burka nas nemine… ta to už mocno blizko… Už hrimi… už vidzec i čuc… paru fotky a idzeme dolu… Miloš idze perši… neška z toho nič… zaš hrimi… idzeme het.. ten burkovčak počeka… šicke me cale.. Jutre idzeme na Kremenec a daľej….

deň 1 na Kremenec

hutori še, že šicke drahy idu do Rima ta tota naša idze na Kremenec… ale tam nekončime… čeka nas hrebeň…

Kremenec… Šedlo pod Čierťažu…. Jaraba skala…. Pľaša… Ruské šedlo…

nedzeľa rano pejc hodzin… šidame do motora a idzeme do Novej Šedlici. Naš šofer še vola Miro… a to dobry chlop. Robíme prestavku… hlavne Miro na cigaretľu… no a my patrime na Starinu… ci pána!…. V Uliču patrime tote male koscelky…. mocno šumné… Po draže zastavujeme u Zboju u šandaroch. Neznam či to treba ale Miro… domaci.. vyzna še.

Konečná… vystupovac… lučime še… uvidzime še v pondzelok…. pul šedzmej idzeme do lesa… mojo parťáci a kolegove Jaro a Miloš su v predu a ja takoj za nima… štritame skupinu turistoch… dojsc su rozospate… špia len tak pod plachtu… robíme co možeme… les hraje svoju špivanku… no krasota… idzeme daľej… tu abo tam dajaka vodyčka… les mocno šumný… kuščičko adrenalinu na lavkoj cez jarok ale prešli me… Draha idze dobre… hutorime.. .cicho sme… sluchame… kračame… mordujeme še z blatom.

Kremenec nebudze zadarme… to dobry brižok… No a už my tu!Hurá!… prestavka… fotky.. diškurujeme… lučime še s poľakami a idzeme daľej… Chviľa še vyčerjala… asi daco budze… Parťak Miloš dajaky nesvuj… nebiruje burky.

Šedlo pod Čierťažu využijeme na prestávku… kolo nas hrimi… kruci še to kolo nas… pul hodziňky nam pomohlo… už po šickym… hore briškom dolu briškom a do toho išče blato… ale išče mi nespadnul… idzeme… odpočivame… dakedy patrime bo tu jest vyhľady jak na Jarabej skale… Zaš hrimi… pul hodzina v leše… bereme daco do diždža a idzeme na Pľašu.

Pada drobny diždžik a duje vitor. Ochladzilo še. Može tu nit teľo co patrec ale petriš take co indzej nit. Kľud a pokoj. Zateľ me na chodniku nikoho neštretli. No a už po burkoj i po diždžu. Ta sme dešli na Kruhliak. Ta teraz nas čeka už lem zejsc do Ruskoho šedla. Idzeme do šedla… a už mi na rici… no ta še stalo.. a tak mi merkoval žeby mi nespadnul. Podiškurovali me a idzeme do Cichej doliny… noclegi jest.. polivka… pirohy… i pivo… normálne chata… pul šedzmej sme v cieľu … peršoho dňa…🙂

Poloniny 2.dzeň…

išče maly zažitok zo včera… chatár nas ubytoval… predal nam polivku i pivo… žal peňeži a pošol… do rána sme buli na chace same… keby sme znali ta piva sebe kupime vecej… ta aspoň tri abo štyri a ňe dva jak še hutori u nas… ta že nazad do Ruskoho šedla a idzeme na Balnicu. Ta proci včerajšku čistá paráda. Dakedy jest mejsca kec vyjdzeme z lesa a už riadne peče. V leše dobre…. už paru kilometre patrime do blata a sledujeme stopu… ale nezname co to. Išče sme furt nikoho neštretli. Draha idze dobre a už sme skoro v Balnici… je tu kopa dzeciskoch z Humenoho… škoľare… vylet… opikajú… grilujú a gravča… sklep zavarty a vlačik neidze… ta idzeme daco žejsc do chladku… no a teraz už lem dolu brižkom… chodničok še volá že naučny..možeme popatrec … vysoke jedle.. buky… smreky… duby… smrekovce…

Každa dražka raz končí ta i tota naša… no a už sme z lesa von… ta slunočko dobre hreje… perša znamka o Osadnim… mineralny prameň… joj… pivko… by som sebe dal… ta še kuščiko rušame… štritame peršich domacich… ta dze tu mace karčmu?…. pri medvedzoj do doleva… a to živý?…. ňe dreveny… no a už sme tu… hurá… ta sme to zrobili… pred karčmu paru domacich…. keľo piva chlopi… a to me lem veci položili… pivo parádne… ta išče tri… no a to už hutorime z Borisom, že chto tu šicko u karčme už bul…. Miro už tu… Ta ne….

Zbohom… ale Dovidzeňa…. idzeme do Sniny… jutre Morské oko a Sninský kameň…

a že na Vychodze nič nemame…🙂

…vtorok ráno…

mušime še popratac… frištik, kavej, diškurujeme… co keby sme išli ma Morské oko a Sninský kameň? Ta dobre, idzeme… mocno sme blizko že bi me to obišli… Miloš nas budze podporovac z bufetu…. kušcičko ma problem… ta idzeme dvojo… zo začatku treba ijsc do brižka… ale vecka už fajne… drapeme še po drabiňkoj…. no a neveľo a už me na verchu… sláva… mocno dobre… šicko nam vyšlo… nebudzem opisovac co sme tu vidzeli… vyberce še a zrobce sebe svojo portrety… prežijce svojo zažitky… a majce svojo spominaňe… kušcičko boľa nohy… ale toto cicho a kľud še neda zaplacic… wifi tu nit… signal nehľedaj…. cheche… no ta co už… mušime ijsc het… verim tomu že še vracime… taky maly chrobačok u hlave už je 🙂

Ak by ste potrebovali preklad do slovenčiny 🙂 nájdete ho tu Poloniny po Slovensky

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Peter Kovaľ
Peter Kovaľ

Večne optimisticky naladený vyhodňar, ktorého keď stretneš, určite sa nudiť nebudeš, hoci sa k slovu nedostaneš. Rád píse zemplínsky o svojich zážitkoch v horách.

Articles: 1