Prosiecka dolina v Chočských vrchoch

Počasie super. Veľa vody. Nádherné vodopády a riadny adrenalín. Taká je jarná Prosiecka dolina v Chočských vrchoch.

Prosiecka dolina

Dolina je kaňonovitá, krasová. Je tu viacero ponorov a vyvieračiek riečky Prosiečanka. Prosiecka dolina je vytvorená v masívoch Lomno a Prosečné. Hneď na začiatku vás ohúria krásne skalné bralá Vráta. Sú tu drevené mostíky, lávky i reťaze.

Je tu viacero vyvieračiek, kde sa voda jaskynným systémom prediera na povrch. Prosiečanka tu vyviera aj z diery v brale.

Dolina sa rozširuje až na Poľane. Tu je už dolina suchá. Voda tu tečie iba po veľkých dažďoch. Tá, ktorá je, sa prediera skôr v podzemí. Je tu veľké množstvo jaskynných úzkych chodieb.

Pokračujeme dolinou, kde v jeseni riadila kalamita. Je tu veľa suchých popadanych stromov. preliezame i podliezame popod stromy. Ale prešli sme. Dolina sa začína znova zužovať. V týchto miestach sa voda stráca do podzemia. Po povrchu tečie iba potôčik.

Rázcestie pod Sokolom

Blížime sa k Rozcestiu pod Sokolom. Je tu drevený prístrešok. Odbočujeme k vodopádu Červené Piesky. Padá z výšky 15 m cez bralo Lomno. V okolí veľké množstvo zákonom chránených rastlín.

Pokračujeme rebríkmi a tiesňavou Prosečné.

Vystupujeme na Svorad. Vrchol Svoradu je krásny, lúčnatý. Modrá značka chodníka nás ďalej vedie cez Borovianske lúky na Veľké Borové.

Prichádzame do dedinky Veľké Borové. Je tu veľa dreveníc a dve rozhľadne.

Zastavíme sa v drevenici Borovec. Vonku si dáme krátku prestávku a pokračujeme dolinou Borovianky. Sú tu veľké skalné útvary, (Hutský) vodopád Ráztoka, bol nádherný. Toľko vody som tu ešte nezažila. Blížime sa k starému kamennému mostu, kde sa zlievajú vody Borovianky, Hutianky a Rástočianky v jednu veľkú Kvačianku. Tá poháňa mlyn Oblazy.

Oblazy

Prosiecka dolina v Chočských vrchoch
Mlyn Oblazy

Mlyn Oblazy je starý drevený mlyn s pílou, poháňaný mlynským kolesom. Už začali opravovať aj horný, menší mlyn. Nad mlynom pokračuje chodník Kvačianskou dolinou, ktorá je oveľa prístupnejšia.

Kvačianska dolina

V 19. a 20.storočí tu viedla len vozová cesta, ktorá spájala Veľké Borové a Huty s Liptovom. Cestu na Huty vybudovali až v 60. rokoch 20. storočia, ako hlavný horský prechod z Liptova na Oravu. Do Kvačianskej doliny sa tak dá ísť z Oravy aj zo Zuberca.

Pokračujeme chodníkom na vyhliadku Roháč. Ponúka nádherné výhľady do rokliny Kvačianky. Ďalej chodnikom ku krížu, postavenému v r. 1860. Čaká nás vyhliadka do 80 m priepasti Kobyliny. Zaujímavé skalné útvary pomenovali Jánošíkova hlava. Vodopád Sokol vnímaš len vďaka hučaniu vody. Škoda, že tento krásny vodopád nie je vidieť kvôli hustým stromom.

Pomaly sa blížime k ústiu doliny. Čaká nás ešte 1,5 hod žltým turistickým chodníkom popod les z Kvačian do Prosieka. Takzvanou dolinkou Kamenistou.

Prosiecka a Kvačianska dolina patria medzi najkrajšie okruhy liptovskými dolinami.

Prosiecka dolina v Chočských vrchoch
Liptov

Upozornenie

Prosiecka dolina je ťažšia, nevhodná pre psy a ľudí s obmedzeným pohybom. Kvačianska je naopak vhodná aj pre rodičov s malými deťmi.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Estel Samolejová
Estel Samolejová

Turistika je to, čo milujem? Rada spoznávam krásy Slovenska.

Articles: 4