Pustý hrad Teplica v Štiavnických vrchoch

Ako je veľa Minčolov a Kečiek, je aj veľa Pustých hradov. Ten náš (Teplica) leží v Štiavnickych vrchoch. Aj pri Hliníku nad Hronom sa dá loziť po rebríkoch a reťaziach. Predstavujeme jeden z cieľov 7 kopcov 3 jazerá Pustý hrad Teplica. Rozprávali sme sa o ňom s Žofiou Buganovou, našim turistickým sprievodcom po Regióne Gron:

Váš cieľ Pustý hrad bude tento rok ašpirovať na ocenenie objav roka. Naozaj stojí za to?

„Podľa mňa tu na strednom Pohroní určite stojí za to. Sama som bola prekvapená, keď sme si trasu vybrali s partiou. Tento cieľ môže prekvapiť viacerých. Jednak si pod názvom Pustý hrad mnohí vybavia v prvom rade úplne inú lokalitu, takže pozor na to! A v druhom rade prekvapí terén, v prípade, že si vyberiete trasu okolo Panskej hory cez Kečku. Pozor tiež na rovnaké názvy Kečky nad Sklenými Teplicami smerom na Ladomerskú Viesku a Bralcov pri Repišti. No proste, otvorte si predtým mapu .

Hrad Teplica

Pustý hrad si mnoho ľudí spája s hradom nad Zvolenom, predstavte ten váš, v Štiavnických vrchoch.

„Pustý hrad nad Zvolenom je omnoho známejší. My pozývame na turistiku tiež na strednom Pohroní, avšak pár kilometrov nižšie dole popri Hrone. Oba hrady sú súčasťou Pohronskej hradnej cesty, čo nám naznačuje, že tu je hradov alebo ich pozostatkov o niečo viac.

Zaniknutý hrad Teplica

Vznikol pravdepodobne v 13. storočí, no prvá písomná zmienka sa datuje do 15. storočia. Jeho úlohou bolo chrániť cestu do Banskej Štiavnice. Vizuálne mohol byť prepojený s hradmi Revište a Žakýl. Z dochovaných zvyškov v teréne možno usudzovať, že v najvyššie položenom južnom nároží hradného jadra lichobežníkového pôdorysu stála hlavná vežová stavba. Z ďalšej zástavby možno dedukovať do skaly zahĺbený objekt (5,1 x 3,9 m) v susedstve veže, ktorý je pravdepodobne pozostatkom cisterny. Na severe chránili jadro asi parkán a priekopa, pred ktorou sa rozkladalo menšie predhradie. Príjazdová cesta stúpala pozdĺž západného boku jadra, vstúpila do predhradia a po obrate vchádzala do jadra od severu.

Výstup na hrad Teplica foto M. Berák

Z histórie hradu

Hrad sa počas svojho fungovania dostal do rúk Jiskrových žoldnierov. Neskôr ho Ján Huňady opravil a vrátil naspäť ostrihomskému arcibiskupovi Jánovi Vitézovi.

Veľmi skoro však došlo k opätovnému poškodeniu objektu počas bojov o uhorský trón s poľským kráľom Kazimírom. Hrad, ktorý po prímerí (1472) pripadol jágerskému biskupovi Jánovi, bol zrejme silne poškodený. Podľa listín bol až v roku 1489 ako majetok kráľovnej Beatrix (manželky Mateja Korvína) obnovený a zároveň vybavený delami a pušným prachom.

Postupne však strácal pôvodný význam a zrejme poslednú úlohu zohral v období tureckej invázie, keď fungoval ako signalizačné stanovište – vartovka. Zrejme na začiatku 17. storočia úplne spustol a jeho stavebný materiál poslúžil v rokoch 1807 až 1811 obyvateľom Sklených Teplíc na stavbu miestneho kostola.“

Pustý hrad (Teplica) v Štiavnických vrchoch
prechod na Bralce a Kečku

Človek by nejaké skaly a lezenie v Hliníku nad Hronom nečakal. Sľúbili ste rebríky i reťaze. Kde ich nájsť?

„Ak chce turista vyskúšať reťaze, treba si zvoliť zelenú turistickú trasu, ktorá začína na okraji obcí Lehôtka pod Brehmi a Hliník nad Hronom pri autobusovej zastávke. Odtiaľ sa vyberte smerom na Kečku a zakrátko sa dostanete na prvú skalnú vyhliadku, kde je skvelý výhľad na Žiarsku kotlinu.

Rebríky a reťaze

No a potom začína úsek, kde opakovane stúpate, klesáte, prechádzate skalným oknom, míňate jaskyňu a štveráte sa po rebríku, istí vás zábradlie atď.

Bralce a Kečka

Tu sme stretli okrem dospelých len jednu rodinku s deťmi a to sme si vraveli, že decká teda idú riadne. Na Janovskej lúke by ste sa mohli otočiť späť a urobiť si tak malý okruh, ale ak chcete cieľ splniť poriadne, pokračujte do Janovského sedla a odtiaľ na Pustý hrad Teplica.

Z hradu môžete zísť do Sklených Teplíc alebo do Repišťa, ak si predtým nájdete autobusový spoj späť do Hliníka nad Hronom.

Prechod cez Bralce a Kečku

Aké iné výletné a turistické trasy by si odporučila, aby toho človek zažil čo najviac?

Šášovský hrad

Zaujímavou, avšak trochu dlhšou trasou je trasa od hradu Šášov zo Šášovského Podhradia. Tu sa vyberte modrou značkou po lesnej asfaltke popri Istebnom potoku. Sledujte tiež značku Barborskej cesty, pretože je potrebné nájsť jej odbočku z modrej trasy a odbočiť tak na Sklené Teplice.

Popri strmšom jarku sa dostanete do blízkosti odľahlej osady Konice, kde sa Vám naskytnú v jedno mieste pekné pohľady na Nízke Tatry (ak sa nemýlim). Osadu obchádzajte okrajom lesa a za ňou sa napojíte stále po trase Barborskej cesty na žltú značku.

Barborskou cestou

Odtiaľ miniete pozostatky staršieho salaša, oddýchnete si na lúkach a zídete do Sklených Teplíc. Ak ste zdatný a máte čas, vybehnite na Pustý hrad. Ale pozor, ak chcete prísť späť do Šášovského Podhradia, treba myslieť ešte na rezervu. V Sklených Tepliciach skočte na autobus do Žiaru nad Hronom (zastávky „Regionálne správa ciest“ alebo „Nadjazd“ sa nachádzajú v dolnej časti – ak sa chcete vrátiť do Šášova cez Viesku) alebo sa nasmerujte opäť na žltú (prípadne na červenú značku), ktorá vás cez Maselno dovedie do Ladomerskej Viesky a odtiaľ to je už len kúsok (lepšia polhodina) pod hrad Šášov.

Hrad Šášov foto P. Čákovský

Táto trasa v sebe ponúka 2 hrady, návštevu kúpeľnej obce, kde sa môžete občerstviť, môžete si spraviť odbočku k rybníku v Tepliciach, míňate pekné miesta pri osade, občas sa Vám ukáže výhľad a podobne.

Horné Opatovce

Ako lokálnu zaujímavosť by som spomenula aj zaniknutú obec Horné Opatovce, kde sme túto našu trasu ukončili práve my s partiou, avšak tá sa nachádza v priemyselnej časti mesta pri skládke a odtiaľ je príjemnejšie vziať si nejaký odvoz (bus, taxi, druhé auto). Horné Opatovce boli postihnuté vplyvmi hlinikárne a kvalita životného prostredia sa tu zhoršila natoľko, že obyvatelia sa museli vysťahovať. Dnes túto udalosť pripomína kostol a pamätník. Je to pekné, ale kontrastné miesto. Pre mňa veľmi zaujímavá vlastivedná odbočka.

Horné Opatovce, foto Region Gron

Celá táto trasa (bez odbočky do Horných Opatoviec) predstavuje celodenný výlet v trvaní okolo 8 hodín chôdze a v dĺžke okolo 25 km, s prevýšením takmer 1200 metrov. V Šášovskom Podhradí sa nachádzajú malé potraviny, občerstviť sa môžete v Sklených Tepliciach aj v Ladomerskej Vieske.

Túto trasu si viete s rôznymi úpravami prispôsobiť, napríklad aj na príchod a odchod vlakom zo železničnej stanice Žiar nad Hronom (to je vlastne už na okraji Ladomerskej Viesky).

A kam ísť aby si dal človek riadne do tela?

Náročná je aj trasa zo Šášovského Podhradia cez Sklené Teplice a Ladomerskú Viesku, ak ju plánujete v plnom rozsahu. Netreba podceniť ani náročnosť pešej trasy okolo Panskej hory z Bralcov cez Kečku, ale tam sa skôr jedná o dodržiavanie pravidiel bezpečnosti, keďže niekde sa pohybujeme okrajom skalných zrázov a vyhliadok.

MTB na strednom Pohroní

Náročné sú určite cyklotrasy, lebo aj keď to človek tu v okolí Hrona možno nečaká, sú to kopce a ďalšie kopce.

Čiže bicykel určite treba horský, aj nejakú kondičku a techniku. V okolí Pustého hradu Teplica sa naskytá viacero cyklotrás Bajkom k Tajchom z Vyhnianskej oblasti, jedna spojka vedie priamo na hrad, druhá vedie okolo zámku Marcus.

Čo všetko je možné v okolí ešte objaviť

Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice ponúknu relax po akokoľvek náročnej turistike, pretože jednou z oblastí, na ktorú sa špecializujú, je práve pohybový aparát. Ak aj nebudete mať čas na procedúry, v kúpeľnom parku si môžete posedieť v kaviarni, ochutnať miestnu minerálku, nájsť travertínové pareničky alebo nazrieť na dedinku od miestneho kostolíka, ktorý je priamo nad parkom.

MTB: Barborská cesta bicyklom za dva dni
Kúpele Sklené Teplice

Repište a hrad Marcus

Druhým zaujímavým miestom v blízkosti zaniknutého hradu Teplica je dedinka Repište, ktorá ukrýva novodobý hrad Marcus, populárny fotopoint vzdialený z centra obce asi 2 kilometre nenáročnou vychádzkou. Po ceste môžete vystúpiť na miestu vyhliadku Bimbíz, kde stojí kríž zasvätený našim zlatým hokejistom a je odtiaľ super výhľad na Žiarsko, Vtáčnik, Kamenné more vo Vyhniach a ďalšie okolie.

Hrad Marcus, foto P. Ćákovský

Hrad Šášov

Pekným tipom na veľmi nenáročnú turistiku je aj hrad Šášov pri Žiari nad Hronom alebo Šibeničný vrch, ktorý je obľúbenou vychádzkovou trasou domácich priamo z mesta so širokým výhľadom naň. Rodiny s menšími deťmi ocenia Mestský park pri Biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom, kde nájdete minizoo, preliezky, v lete plážové kúpalisko, jazierko a podobne. V rámci prehliadok Zaži hrady inak! sa na Pohronskej hradnej ceste konajú aj komentované prehliadky hradu Šášov a žiarskeho kaštieľa.

Hrad Šášov, foto P. Albert

Hrady Šášov a novodobý Marcus ako aj „Šibák“ sú nenáročné ciele aj pre menších turistov. Decká určite zvládnu aj vychádzky na zrúcaninu Teplica zo Sklených Teplíc či z Repišťa (tu smerujte nakoniec obce v časti, kde je futbalové ihrisko).

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110