Banská Štiavnica a okolie z neba

Richňavský tajch, Banská Štiavnica turistické trasy cyklotrasy

Už keď sme v prvom ročníku volili Sitno ako cieľ, vedel som, že sa budeme do Banskej Štiavnice znovu a znovu vracať. 🙂 Richňavský tajch, Banská Štiavnica turistické trasy cyklotrasy

Richňavský tajch

Pôvodne bola na ich mieste jedna veľká Richňavská nádrž, najväčšia v Banskej Štiavnici a okolí, neskôr však pre problémy s tesnosťou hrádze bola rozdelená na dve nádrže. Aj po ich rozdelení je naďalej Veľká Richňava najväčšou a najhlbšou nádržou v Štiavnických vrchoch. V roku 2017 prešla generálnou rekonštrukciou a už je temer zaplnená.

Mesto a jeho banská história, nádherné kopce ktoré dajú zabrať, tajchy aj mystické Genius loci banského podzemia a Sitna dávajú tomuto miestu jedinečné postavenie a neopakovateľnosť medzi krásami Slovenska.

Genius loci Banskej Štiavnice a okolia je pre mňa natoľko silné, že sa tam musíme znovu a znovu vracať.

Doprava

Autom Na Richňavský tajch sa dostanete z viacerých smerov. Od Zvolena a Žiaru nad Hronom z diaľnice cez Banskú Štiavnicu a Štiavnické bane. Od Žarnovice cez Hodrušu Hámre, a zo smeru Levíc cez Pukanec, Počúvadlo a jednu z najkrajších ciest aké na Slovensku poznám. Všade ste v civilizácii. Nie je problém zaparkovať priamo na Richňavskom tajchu. Parkovaniu v centre Štiavnice je lepšie sa vyhnúť. Kľudne zaparkujte pri Tescu a kúsok sa prejdite.

Vlakom ZSSK

Zvolen – Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica. Jedna z najkrajších tratí Slovenska, ktorá urputne bojovala za svoje prežitie. Ak máte aspoň trochu radi vlaky, trpíte sentimentom, alebo máte malé deti a chcete abz zažili niečo jedinečné, určite choďte vlakom. Užite si nostalgiu železnice z miesta vlakvedúceho.

WooW
Merond

Ubytovanie v okolí Richňavy

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania Richňava >

Turistické trasy Richňavský tajch

Paradajs – geologický náučný chodník – Richňavský tajch

Ak bývate v Śtiavnici. Jedna z najkrajších turistických trás vedúca z centra Štiavnice s malými prestupmi až na Richňavský tajch. Vyštartujete z Trojičného námestia po zelenej  blank turistickej trase 5526 popri dvoch nádherných tajchoch až na Červenú studňu. Tu sa napojíte na blank červenú trasu 0835 a pokračujete nádhernou trasou smerom na Tanád, Farárovú Hôrku až na S. pleso, kde sa napojíte na blank modrú trasu a zídete k Richňavskému tajchu.

Richňavský tajch – jazero Klinger

Ak ste na Richňavskom tajchu. Okruhová trasa 2665 štartuje blank modrou trasou od Richňavského tajchu. Pokračujete cez Pleso na Farárovú hôrku, Hornú Roveň na jazero Klinger. Tu sa napojíte na Rudnú magistrálu 0804d, blank červenú trasu a okruhom sa okolo Štiavnických baní a Evičkinho jazera vrátite na Richňavský tajch.

MTB: Barborská cesta bicyklom za dva dni
Centrum Banskej Štiavnice

Richňavský tajch – Počúvadlo – Sitno

Ak sa chcete hecnúť a zároveň získať žolíka z prvého ročníka – Mystické Sitno. Z Richňavského tajchu po blank červenej trase na Krížnu, kde máte na výber dlhšiu a menej strmú trasu na vrhol po blank žltej značke na Vlčiu jamu, kde sa napojíte na asfaltku hore, alebo priamočiarejšiu blank modrú trasu na Tatársku lúku, a cez schody a skaly priamo hore. Naozaj výnimočná trasa plná úžasných výhľadov.

A ak to chcete prepojiť aj s počúvadelským jazerom, choďte z Krížnej priamo na Počúvadlo, odkiaľ vedie naozaj strmá blank zelená trasa cez Tatársku lúku priamo hore. Všetky tri voľby sú fantastické. 🙂

TIP na Sitno sa robia pravidelné polnočné výstupy. Je to mystické. Dá sa to aj s deťmi a verte, stojí to za to.

Mapa

Nie je to len o turistike a bicykloch. Máme radi výzvy a nové veci. Posúvame svoje hranice ďalej. Reštartnite sa s nami. 🙂

Cyklotrasy Banská Štiavnica

Cyklotrasy pre cestný bicykel

Štiavnický okruh okolo Sitna

BŠ – Svätý Anton – Prenčov – Baďan – Počúvadlo – Richňavský tajch – Štiavnické bane – BŠ

 • Dĺžka trasy 44 km zákl okruh + 6 km navyše Richňavský tajch
 • Prevýšenie 770 m
 • trasa GPX

Štiavnicko Krupinská vychutnávka

Žibritov – cestný bicykel:  Svätý Anton – Źibritov – Krupina – Bzovík – Senohrad – Sebechleby – Prenčov – Badaň – Počúvadlo – Richňavský tajch – BŠ

 • Dĺžka trasy 99,8 km + + 6 km navyše Richňavský tajch
 • Prevýšenie 1780 m
 • trasa GPX
 • skrátená verzia bez Lešti 89 km 1480 m prevýšenia GPX trasa tu

Žarnovica – Hodruša – Kopanice – Richňavský tajch

pre účastníkov trasy prirodzene platí aj možnosť prísť a odísť na bicykli. Jednou z takých trás je určite cesta zo Žarnovice cez Hodrušské Kopanice. Návrat cez Pukanec a Vráble na Nitru tiež poteší.

Richňavský tajch - Banská Štiavnica - turistické trasy/ cyklotrasy
Pri Počúvadle

MTB cyklotrasy

Salamandra tour

Dĺžka 25 km s prevýšením 620 m. Okruh okolo Hodrušských Hámrov a Banskej Štiavnice síce míňa Richňavský tajch, ale akceptujeme ho ako trasu. Tiež je vhodný ako doplnkový okruh na víkend. Trasa sa dá upraviť tak, že vynecháte spodnú stanicu salamandry a okruh napojíte na Richňavské jazero. Popis trasy GPX

Štiavnické bane – Richňavský tajch – Cez Salamander na Štiavnicu a späť

Trasa s dĺžkou 30 km s prevýšením 500 m sľubuje pekné výhľady a menej stúpaní. Popis GPX trasy tu.

MTB: Štiavnický maratón

 • Dĺžka trasy 27 km
 • Prevýšenie 730 m
 • trasa GPX

Trasa vedie okolo Štiavnice, Štiavnických baní a míňa niekoľko tajchov.

Veľký Hodrušský okruh – trasa 041

 • Dĺžka trasy 40 km + 6 km zachádzka na tajch
 • Prevýšenie cca 800 m
 • kompletný popis trasy

Okruh Richňavský tajch, Červená studňa, Teplý p., Salamander a späť

Vyštartujete na Richňavskom tajchu. Po zelenej trase sa napojíte v Plese na červenú trasu, smer červená skala. Trasu môžete zokruhovať paralelným zeleným okruhom trasa 5574 ktorá sa asi kilemeter pod Plesom spája s červenou trasou. Mapa trasy tu.

Richňavský tajch - Banská Štiavnica - turistické trasy/ cyklotrasy
Ranný pohľad na kalváriu

Kam v okolí Richňavského tajchu

Richňavský tajch - Banská Štiavnica - turistické trasy/ cyklotrasy
Kalvária Banská Štiavnica

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

V CHKO Štiavnické vrchy ste v civilizácii. Prebiehajú tu síce lesné práce a je tu i poľovný revír. Väčšina trás je vychádzková, technicky nenáročná, hoci kondične môže dať zabrať. To neplatí o MTB trasách. 🙂 Prispôsobte preto okruhy svojim možnostiam a neschádzajte z oficiálnych trás.

Extra tip

Richňavský tajch je iba zámienka spoznať Štiavnické okolie. Ísť tam len splniť cieľ je strata času. Toto je destinácia na víkend alebo týždennú dovolenku. Nebudete sa nudiť. Neobíďte Banskú Štiavnicu.

Banská Štiavnica
Marek Garai

foto: cover Peter Stariňák, Eva Wolfová, Peter Ertl, Jozef Šimončič, bigstockphoto

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Jeden komentár na “Richňavský tajch, Banská Štiavnica turistické trasy cyklotrasy

 1. Zo sedla Pleso odporúčam malú zachadzku do ZŠ M.Hella v Stiav.Baniach. Ako jediná škola na svete učí sokoliarstvo. Deti sa starajú o dravce a minizoo. otvorená je aj cez prázdniny od 9h do 17h. My sme mali možnosť zúčastniť sa praktického výcviku dravcov a je to silný zážitok hlavne pre deti.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok