Richňavský tajch, Banská Štiavnica turistické trasy cyklotrasy

Už keď sme v prvom ročníku volili Sitno ako cieľ, vedel som, že sa budeme do Banskej Štiavnice znovu a znovu vracať. 🙂 Richňavský tajch, Banská Štiavnica turistické trasy cyklotrasy

Richňavský tajch

Pôvodne bola na ich mieste jedna veľká Richňavská nádrž, najväčšia v Banskej Štiavnici a okolí, neskôr však pre problémy s tesnosťou hrádze bola rozdelená na dve nádrže. Aj po ich rozdelení je naďalej Veľká Richňava najväčšou a najhlbšou nádržou v Štiavnických vrchoch. V roku 2017 prešla generálnou rekonštrukciou a už je temer zaplnená.

Mesto a jeho banská história, nádherné kopce ktoré dajú zabrať, tajchy aj mystické Genius loci banského podzemia a Sitna dávajú tomuto miestu jedinečné postavenie a neopakovateľnosť medzi krásami Slovenska.

Genius loci Banskej Štiavnice a okolia je pre mňa natoľko silné, že sa tam musíme znovu a znovu vracať.

Doprava

Autom Na Richňavský tajch sa dostanete z viacerých smerov. Od Zvolena a Žiaru nad Hronom z diaľnice cez Banskú Štiavnicu a Štiavnické bane. Od Žarnovice cez Hodrušu Hámre, a zo smeru Levíc cez Pukanec, Počúvadlo a jednu z najkrajších ciest aké na Slovensku poznám. Všade ste v civilizácii. Nie je problém zaparkovať priamo na Richňavskom tajchu. Parkovaniu v centre Štiavnice je lepšie sa vyhnúť. Kľudne zaparkujte pri Tescu a kúsok sa prejdite.

Vlakom ZSSK

Zvolen – Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica. Jedna z najkrajších tratí Slovenska, ktorá urputne bojovala za svoje prežitie. Ak máte aspoň trochu radi vlaky, trpíte sentimentom, alebo máte malé deti a chcete abz zažili niečo jedinečné, určite choďte vlakom. Užite si nostalgiu železnice z miesta vlakvedúceho.

Turistické trasy Richňavský tajch

Paradajs – geologický náučný chodník – Richňavský tajch

Ak bývate v Śtiavnici. Jedna z najkrajších turistických trás vedúca z centra Štiavnice s malými prestupmi až na Richňavský tajch. Vyštartujete z Trojičného námestia po zelenej   turistickej trase 5526 popri dvoch nádherných tajchoch až na Červenú studňu. Tu sa napojíte na  červenú trasu 0835 a pokračujete nádhernou trasou smerom na Tanád, Farárovú Hôrku až na S. pleso, kde sa napojíte na  modrú trasu a zídete k Richňavskému tajchu.

Richňavský tajch – jazero Klinger

Ak ste na Richňavskom tajchu. Okruhová trasa 2665 štartuje  modrou trasou od Richňavského tajchu. Pokračujete cez Pleso na Farárovú hôrku, Hornú Roveň na jazero Klinger. Tu sa napojíte na Rudnú magistrálu 0804d,  červenú trasu a okruhom sa okolo Štiavnických baní a Evičkinho jazera vrátite na Richňavský tajch.

MTB: Barborská cesta bicyklom za dva dni
Centrum Banskej Štiavnice

Richňavský tajch – Počúvadlo – Sitno

Ak sa chcete hecnúť a zároveň získať žolíka z prvého ročníka – Mystické Sitno. Z Richňavského tajchu po  červenej trase na Krížnu, kde máte na výber dlhšiu a menej strmú trasu na vrhol po  žltej značke na Vlčiu jamu, kde sa napojíte na asfaltku hore, alebo priamočiarejšiu  modrú trasu na Tatársku lúku, a cez schody a skaly priamo hore. Naozaj výnimočná trasa plná úžasných výhľadov.

A ak to chcete prepojiť aj s počúvadelským jazerom, choďte z Krížnej priamo na Počúvadlo, odkiaľ vedie naozaj strmá  zelená trasa cez Tatársku lúku priamo hore. Všetky tri voľby sú fantastické. 🙂

TIP na Sitno sa robia pravidelné polnočné výstupy. Je to mystické. Dá sa to aj s deťmi a verte, stojí to za to.

Ľadové medvede v Richňavskom tajchu

Nie je to len o turistike a bicykloch. Máme radi výzvy a nové veci. Posúvame svoje hranice ďalej. Reštartnite sa s nami. 🙂

Cyklotrasy Banská Štiavnica

Cyklotrasy pre cestný bicykel

Štiavnický okruh okolo Sitna

BŠ – Svätý Anton – Prenčov – Baďan – Počúvadlo – Richňavský tajch – Štiavnické bane – BŠ

 • Dĺžka trasy 44 km zákl okruh + 6 km navyše Richňavský tajch
 • Prevýšenie 770 m
 • trasa GPX

Štiavnicko Krupinská vychutnávka

Žibritov – cestný bicykel:  Svätý Anton – Źibritov – Krupina – Bzovík – Senohrad – Sebechleby – Prenčov – Badaň – Počúvadlo – Richňavský tajch – BŠ

 • Dĺžka trasy 99,8 km + + 6 km navyše Richňavský tajch
 • Prevýšenie 1780 m
 • trasa GPX
 • skrátená verzia bez Lešti 89 km 1480 m prevýšenia GPX trasa tu

Žarnovica – Hodruša – Kopanice – Richňavský tajch

pre účastníkov trasy prirodzene platí aj možnosť prísť a odísť na bicykli. Jednou z takých trás je určite cesta zo Žarnovice cez Hodrušské Kopanice. Návrat cez Pukanec a Vráble na Nitru tiež poteší.

Richňavský tajch - Banská Štiavnica - turistické trasy/ cyklotrasy
Pri Počúvadle

MTB cyklotrasy

Salamandra tour

Dĺžka 25 km s prevýšením 620 m. Okruh okolo Hodrušských Hámrov a Banskej Štiavnice síce míňa Richňavský tajch, ale akceptujeme ho ako trasu. Tiež je vhodný ako doplnkový okruh na víkend. Trasa sa dá upraviť tak, že vynecháte spodnú stanicu salamandry a okruh napojíte na Richňavské jazero. Popis trasy GPX

Štiavnické bane – Richňavský tajch – Cez Salamander na Štiavnicu a späť

Trasa s dĺžkou 30 km s prevýšením 500 m sľubuje pekné výhľady a menej stúpaní. Popis GPX trasy tu.

MTB: Štiavnický maratón

 • Dĺžka trasy 27 km
 • Prevýšenie 730 m
 • trasa GPX

Trasa vedie okolo Štiavnice, Štiavnických baní a míňa niekoľko tajchov.

Veľký Hodrušský okruh – trasa 041

 • Dĺžka trasy 40 km + 6 km zachádzka na tajch
 • Prevýšenie cca 800 m
 • kompletný popis trasy

Okruh Richňavský tajch, Červená studňa, Teplý p., Salamander a späť

Vyštartujete na Richňavskom tajchu. Po zelenej trase sa napojíte v Plese na červenú trasu, smer červená skala. Trasu môžete zokruhovať paralelným zeleným okruhom trasa 5574 ktorá sa asi kilemeter pod Plesom spája s červenou trasou.

Richňavský tajch - Banská Štiavnica - turistické trasy/ cyklotrasy
Ranný pohľad na kalváriu

Kam v okolí Richňavského tajchu

Richňavský tajch - Banská Štiavnica - turistické trasy/ cyklotrasy
Kalvária Banská Štiavnica

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

V CHKO Štiavnické vrchy ste v civilizácii. Prebiehajú tu síce lesné práce a je tu i poľovný revír, avšak väčšina trás je vychádzková, technicky nenáročná, hoci kondične môže dať zabrať. To neplatí o MTB trasách. 🙂 Prispôsobte preto okruhy svojim možnostiam a neschádzajte z oficiálnych trás.

Extra tip

Richňavský tajch je iba zámienka spoznať Štiavnické okolie. Ísť tam len splniť cieľ je strata času. Toto je destinácia na víkend alebo týždennú dovolenku. Nebudete sa nudiť. Neobíďte Banskú Štiavnicu.

foto: cover Peter Stariňák, Eva Wolfová, Peter Ertl, Jozef Šimončič, bigstockphoto

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114