Rodinný výstup na Tematín

Náš tretí cieľ v rámci výzvy 7 kopcov 3 jazerá bol Tematín – zrúcanina hradu v horách Považského Inovca.

Keďže všetky ciele zdolávame aj s deťmi, pri výbere trasy sa snažíme nájsť tú, pre ne najvhodnejšiu (čiže tú najnenáročnejšiu). Nebolo to inak ani pri výbere trasy na hrad Tematín, a preto sme sa rozhodli pre cestu z Bezovca.

Rodinný výstup na Tematín

Bezovec na dvakrát

Aj keď cesta z Bezovca na Tematín patrí naozaj k tým jednoduchším, nám sa ju podarilo celú zdolať až na druhýkrát. Pri prvom pokuse o jej zdolanie sme totiž najprv netrafili na Bezovec. Cesta z Bratislavy smerom na Nové mesto nad Váhom po diaľnici bola úplne v pohode. Problém nastal až v momente, keď sme zišli z diaľnice na výjazde „Lúka“. Naše múdre GPS nás poslalo doľava…..

Tak sme si trocha poblúdili po cestách necestách, ktoré síce viedli popri turistických značkách na Tematín, ale, ako som už napísala, tieto značky nás nevedeli usmerniť autom na Bezovec.

Po takmer polhodinovom blúdení sme usúdili, že tadiaľto cesta nevedie, vrátili sme sa späť na križovatku ku zjazdu z diaľnice a konečne sme nabehli na správnu cestu, ktorou sme sa dostali až na Bezovec.

Rodinný výstup na Tematín

Takže ako to malo byť správne?

Po diaľnici ku zjazdu „Lúka“, na križovatke za zjazdom doprava smer Lúka, cez Modrovku, Modrovú a Starú Lehotu, za ktorou je odbočka doľava priamo na Bezovec. Cesta za odbočkou sa niekoľkorát rozdvojuje. Prvé rozdvojenie sme prešli bez povšimnutia, ale to druhé nám už dalo na vedomie, že asi sme na mieste. Tabule označujú pomerne veľké parkoviská pri rekreačnom stredisku Bezovec, na ktorých sa dá bez problémov a aj bez poplatku zaparkovať. My sme sa vyviezli doľava, čo najvyššie a zaparkovali sme hneď pri turistickom chodníku, ktorý nás mal doviesť až na Tematín.

Z Bezovca na Tematín

Vyrazili sme po modrej značke. Prešli sme okolo Šport chaty a dostali sme sa na lúku, na ktorej sa nám po prvýkrát otvoril úžasný výhľad na kopce Považského Inovca. Ten pohľad bol vskutku fascinujúci a len ťažko sa mi opisuje. Skrátka, treba to vidieť na vlastné oči, ja som správne slová nenašla. Cesta na Tematín je úžasná práve tým, že výhľad, ktorý sa nám naskytol na začiatku nášho výletu, nebol jediný a viac menej sa v pravidelných intervaloch krásne výhľady opakovali.

Na lúke za Šport chatou sme sa vybrali chodníkom vľavo, prešli sme lúkou a vošli sme do lesa, opätovne sme vyšli na lúke a zasa sme vošli do lesa… Lúky, na ktorých mi chýbal už iba domček pre siedmich trpaslíkov, striedal les. Cesta mierne klesala a zasa stúpala…. Napokon sme vstúpili do lesíka, v ktorom nás čakalo jediné prudké stúpanie tohto výletu. Vystúpili sme na kopec, z ktorého sme konečne uvideli hrad Tematín. A práve v tomto bode sa ukončil náš prvý pokus o „výstup“ na Tematín. Iba kúsok od nás začali šibať blesky, ktoré nás prinútili otočiť sa a čo najrýchlejšie sa vrátiť k autu. Zmokli sme úplne do nitky, ale domov sme sa vrátili s dobrým pocitom, že Tematín sme aspoň z diaľky videli a nám sa nič nestalo.

Rodinný výstup na Tematín

Pri našom druhom pokuse o zdolanie Tematínu nám pekné počasie vydržalo po celý deň. Takže po tom, ako sme vystúpili na spomínaný kopček s výhľadom na hrad, sme pokračovali ďalej. Cesta viedla viac menej už len lesom a po hrebeni, takže aj stúpanie a klesanie sa zmiernilo. Záverečný výstup priamo do hradu už bol krátky. Pri samotnom vstupe do hradu nás zaujala tabuľa venovaná poslednému hradnému pánovi Mikulášovi Berčénimu. A potom už len …..šup, obdivovať krásy mohutného hradu, resp. jeho ruín. Cieľom väčšiny návštevníkov ja terasa pod najvyššou vežou, z ktorej je ďalší úžasný výhľad, tentokrát na Považie, kde máte možnosť zahliadnuť nielen Nové mesto nad Váhom, ale aj Piešťany a v diaľke aj atómovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

Na hrade Tematín

V čase našej návštevy (sobota v krásnom slnečnom počasí), hrad bol doslova obsadený turistami. Preto nás ani nelákalo zložiť sa tu a ihneď po tom, ako sme si celý hrad obišli a pokochali sa nádhernými výhľadmi, sme sa vybrali na cestu späť. Keďže na Bezovci sme mali auto, vrátili sme sa tou istou cestou do miesta nášho štartu.

Cesta na Tematín nám trvala cca jednu hodinu a rovnako aj späť. Na hrade sme strávili asi 20 minút, takže tento výlet nás vyšiel približne na 2,5 hodiny. Do tohto času však už nezarátavam čas, ktorý sme strávili na Šport chate, kde sme sa po našej turistickej aktivite rozhodli doplniť energiu. Príjemné posedenie na terase so slovenským mekáčom nám naozaj dobre padlo  A mohli sme sa vybrať na cestu domov. Pred tým však sme sa ešte zastavili v (pre nás už známej) Hornej Dolnej a na ZOO farme Nový Zéland.

Rodinný výstup na Tematín

Záverečné hodnotenie:

Trasa z Bezovca na Tematín je nenáročná a v pohode ju zvládnu aj menšie deti, pričom tieto majú dobrý pocit z poriadnej turistiky (keďže trasa prechádza aj lesmi aj lúkami, stúpaním, klesaním). Neodporúčame však na cestu vyrážať veľmi neskoro. Na nete som si totiž vygooglila nasledovné: „Podľa povesti chodí posledný hradný pán so svojím verným psom po zbytkoch hradu a hľadá svoje stratené poklady. Tak sa tam radšej okolo polnoci nikto netúlajte.“ A načo zbytočne pokúšať šťastie? Po tme na Tematín radšej nie 🙂

Ďalší ročník turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá práve štartuje. Opäť poskytuje 10 skvelých tipov na rodinné výlety a spoločné zážitky s deťmi. Využite rodinné štartovné.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 61