ROZHLIADNI SA nová užitočná appka

Rozhliadni sa, kričí babka, je tu nová super-appka! Neseď doma za compom, rozhliadni sa a poď von!!!

Ak nepočítame jaskynné príbytky, tak podľa archeologických nálezov si ľudia začali stavať svoje obydlia niekedy okolo 25 storočia pred Kristom. Spočiatku zrejme nemali iný účel ako ochranu pred živlami, predátormi a skladovanie jedla.

So združovaním spoločenstiev do väčších celkov vznikali národné identity a samozrejme konflikt. Ten dal vzniknúť vojenským stavbám ako sú valy a palisády. Túžba pozrieť sa čo robí sused, či sa na nás nechystá a nebyť odkázaný len na prírodné rozhľadne, viedla k vzniku vojenských rozhľadní. Najstarší archeologický nález rozhľadne je z biblických čias (8 storočie pred Kristom) z územia Júdskeho kráľovstva.

Rozhľadňa 8. storočie Júdske kráľovstvo

Okrem túžby rozbiť niekomu hlavu má človek v génoch zakódovanú aj túžbu nezhorieť. A druhým typom rozhľadne, ktorý človek stavia sú protipožiarne rozhľadne, alebo ak chceme byť presný Protipožiarne Monitorovacie Veže, takzvané „péemvéčka“. Okrem toho akákoľvek veža môže spájať funkciu rozhľadne s inou funkciou, napríklad vodáreň, reštauráciu, stanicu lanovky, pamätník alebo útulňu. Niektoré rozhľadne sú architektonickými skvostami hraničiacimi s umeleckým dielom.

Rozhľadne Tokaj, Dubeň a Salaš

My turisti milujeme rozhľadne. Koniec-koncov vždy, keď niekam prídeme, tak okrem „Dal by som si pivo.“ nás napadne „Ten výhľad by bol lepší, keby som bol o pár metrov vyššie.“ Rozhľadne v posledných rokoch rástli ako huby po daždi a sú obľúbenými cieľmi výletov. Preto som bol úplne unesený aplikáciou „Rozhliadni sa“ , ktorú spáchali chalani z brain:IT.

Prehľadná, zadarmo a úplne bez reklám.

Aplikácia Vám ukáže rozhľadne podľa vzdialenosti od Vašej polohy, alebo si môžete vyhľadávať rozhľadne podľa názvu, prípadne otvoriť mapu celého Slovenska, kde sú všetky vyznačené. Ku každej rozhľadni je zaujímavý popis a základné fakty – v akom pohorí sa nachádza, v akej je nadmorskej výške, aká je vysoká a kedy bola postavená.

Jedným kliknutím Vám vytvorí navigáciu v Google maps na najbližšie parkovisko. Okrem toho je tu detail trasy, kde často nájdete informácie o chodníku, ohniskách, prameňoch, kaplnkách a iných zaujímavostiach, ktoré po ceste míňate.

Za mňa je dôležité, že ma nebombarduje žiadnymi otravnými upozorneniami a reklamami, stále si nepýta nejaké povolenia a „necucá“ mi dáta. Za mňa palec hore, presne viem, na ktorú rozhľadňu vyrazím najbližšie.

A za reštartnisa dodávame: Poprajme jej šťastný štart medzi turistami na Slovensku.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 64