Silvestrovský výstup na Somár

Somár. Nie, nie, nikomu nenadávam. Somár je názov kopca, výstupom na ktorý sme sa rozhodli ukončiť našu turistickú sezónu roku 2022. Ako sme absolvovali silvestrovský výstup na Somára?

Somár

Somár je kopec v Malých Karpatoch, ktorý aj keď svojou výškou patrí medzi tie menšie (650 m.n.m), výhľady poskytuje fantastické. Od Bratislavy ho máme vyslovene na skok a výstup naň je úplne jednoduchý, takže je vhodný aj pre deti.

Keďže sme na Silvestra vyrazili na výlet pomerne neskoro, na výstup sme si vybrali ten najjednoduchší variant. Autom sme sa odviezli cez Borinku až na Košarisko, kde sme auto zaparkovali hneď vedľa bývalého rekreačného strediska nejakej štátnej inštitúcie.

Borinka

Naskytol sa nám smutný pohľad na opustený bazén a radšej sme hneď vyrazili na „cestu“. Cestu na Somár máme už niekoľkokrát zmáknutú (ako som už napísala, máme to blízko od domu a ide o jednoduchý výlet), takže sme išli na istotu.

Na Silvestra sme však túto cestu absolvovali po prvýkrát bez našich detí. Tie si ešte koniec roka užívali u svojich starých rodičov. Ale ako dôkaz prikladám aj fotku z leta, aby bolo zrejmé, že išli sme k cieľu, ktorý je našim deťom už známy.

letný výstup s deťmi na Somár
letný výstup s deťmi na Somár

Kadiaľ na Košarisko

Od konca Borinky sa tiahne cesta (samá jama) až na Košarisko. Košarisko je pomerne veľká rekreačná oblasť plná chát. Cesta vedie cez križovatku, na ktorej treba (hneď za turistickým smerovníkom, ktorý potvrdzuje, že sme na Košarisku) odbočiť vpravo. Tam sa nachádza už spomínaný bazén a kúsok nad ním je aj vhodné miesto na parkovanie. Odtiaľto sme postupovali už peši.

Najprv sme prešli cez les až na čistinku, kde stojí posledná veľká chata. Za chatou sa zasa vojde do lesa. Po cca kilometri chôdze sme sa dostali na rázcestie – cesta pokračovala ďalej a zároveň sa napravo oddelila ďalšia cesta značená zelenou turistickou značkou. Ďalej sme pokračovali touto cestou.

Úzka lesná cestička nás doviedla k ďalšiemu smerovníku. Bohužiaľ, na smerovníku nebol uvedený údaj, ktorý by nás informoval, ako ďalej postupovať k Somáru, ale zo skúsenosti sme už vedeli, že je potrebné pokračovať ďalej po zelenej turistickej značke smerom na Kozí chrbát.

cez Kozí Chrbát

Cesta, v tento Silvestrovský deň plná blata, viedla miernym stúpaním sčasti okolo vojenského územia, sčasti aj popri potoku, až na Kozí chrbát. Ale ani smerovník na Kozom chrbte nám neukázal smer na Somár. Opäť zaúradovali naše predchádzajúce skúsenosti, a vďaka nim sme vedeli, že na križovatke na Kozom chrbte sa máme vybrať cestou vľavo.

Zelenú značku vystriedala červená a už po pár metroch sme sa dostali k ďalšiemu smerovníku na Kozom chrbte a hurá! Na smerovníku už bol uvedený aj  Somár. 🙂 

Podľa údajov na smerovníku cieľ našej cesty sme mali dosiahnuť o 30 minút. Pokračovali sme ďalej po červenej a začali sme trochu viac stúpať. Stúpanie však bolo pomerne krátke a o chvíľu sme sa dostali na kopec, z ktorého sa nám naskytol pohľad na samotný vrch Somár.

Ako na húsenkovej dráhe

A potom sme boli ako na húsenkovej dráhe. Začali sme zostupovať, aby sme zasa začali znova stúpať. Našťastie, záverečný úsek cesty bol krátky a za chvíľu sme už stáli na samotnom Somári. Na takmer holom kopci nás čakalo milé prekvapenie – lavička len tak pre radosť a samozrejme, úžasný výhľad.

Smerovník na Somári
Smerovník na Somári

Inverzia nám zabezpečila, že sme vyšli na slnkom zaliaty kopec a dovideli sme naozaj ďalekooooooooo. Z jednej strany hrebeň Malých Karpát, z druhej strany sme videli ďaleko do Rakúska. Samozrejme, na kopci bolo ako vždy veterno a napriek tomu, že deň bol relatívne teplý, dlho sme sa hore neohriali a vrátili sme sa späť k autu. Tou istou cestou, ktorou sme vyšli hore.

Zimný výstup na Somár
Výhľady zo Somára

Silvestrovské výstupy v blate

Minuloročný Silvester počasím ani zďaleka nepripomínal, že je zimné obdobie. Pri výstupe na Somára sme sa vďaka tomu aj zapotili, ale ten výhľad, ktorý sa nám naskytol, za tú trochu potu určite stál. Aj keď tento výhľad je krásny v každom ročnom období, pre nás to bolo krásna bodka za rokom 2022.

Večerné výhľady zo Somára
Podvečerné výhľady zo Somára

Záverečné hodnotenie:

Určite poďte na Somár! Tento kopec ponúka veľa muziky za málo peňazí. Pokiaľ tu nenatrafíte na nejakého iného somára (čo si nemyslím), je to záruka krásneho výletu s ľahko dostupným cieľom. A ako som už v úvode napísala, je to skvelá túra pre deti, aj pre tie lenivejšie. 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 61