Šípska Fatra zo Stankovian, Ľadová jaskyňa, Šíp, Podšíp

Šípska Fatra zo Stankovian, Ľadová jaskyňa, Šíp, Podšíp

Šípska Fatra patrí do pohoria Veľkej Fatry. Nebolo to tak vždy. Až do roku 1978 bola súčasťou Chočských vrchov, no pre väčšiu geologickú príbuznosť ju preradili pod Veľkú Fatru. Šípsku Fatru rozdeľuje Váh na dve časti.

Najvyšším vrchom je Vtáčnik, s nadmorskou výškou 1 236 m n. m. Má o trochu vyššieho rovnomenného menovca v pohorí Vtáčnik, ktorý bol tiež cieľom 7 kopcov 3 jazerá v roku 2019. 🙂 Vrch Šíp (1 169 m n. m.), ktorý dal meno celému pohoriu a je často označovaný v niektorých zdrojoch ako najvyšší vrch Šípskej Fatry, je najvyšší iba v časti podcelku na pravej strane rieky Váh.

Zo Stankovian na Žaškovské sedlo a Šíp

Začíname na parkovisku pri Váhu. Prejdem mostík cez Váh a som v Stankovanoch. Tu sú informačné tabule. Od nich sa vydávame na Žaškovské sedlo. Lesom je to po žltej značke asi hodinu nahor. Je tu veľká lúka, kde sa prepájajú chodníky zo Švošova a Žaškova. Od križovatky pokačujeme žltou značkou hore na Šíp.

Prechádzame listnatým lesom. Začínajú sa objavovať prvé skalné útvary- Sokolia skala, zvaná aj Hrubý Janko. Kúsok ďalej sa odbočuje nad roklinu do jaskyne.

Bralo a ľadová jaskyňa

V severnom svahu Šípa je Ľadová jaskyňa. Je to priepastná jaskyňa s hĺbkou 28 m, v ktorej sa až do letných mesiacov udržiava zaľadnenie. Ďalšie tri jaskyne nájdete v Majdovskom vŕšku pri obci Žaškov.

Bralo v kopci. Tam sa nachádza jaskyňa. Je ukrytá v skalnom brale vo výške 8-9 m. Treba tam vyliezť. Zvládne to každý, komu nerobia problém rebríky a laná. Dá to. Výhľady zo skalných okien v jaskyni sú úchvatné. Zleziem po skale dole a chodníkom pokračujem na Šíp 1170 m n.m.

Okná a jaskyne Šípskej Fatry

Väčší počet jaskýň je juhozápadne od obce Kraľovany. Na ľavom brehu rieky Váh, vo veľkom meandri, v západnom hrebeni Kopy, kde sa v dolomitických vápencových bralách nachádza 14 menších jaskýň s najväčšou presahujúcou dĺžku 70 m.

Na hrebeni vrchu Meškovo, nad dolinou Hrabovo sa tiež nachádza 72 m hlboká priepasť.

Šíp

Na Šípe je krásny výhľad. Pokračujem skalnými bralami po hrebeni. Úzky chodník cez bralo je zážitok. Hrebeňom prídeme na Zadný Šíp 1143 m n. m. Tu sa nachádza veľký kríž. Z neho zažijete. tie najkrajšie vyhliadky z brala na Liptov a Váh ako sa prediera medzi kopcami.

Od kríža schádzame strmým chodníkom na Podšíp. Sú to staré drevenice, v ktorých do 50-tych rokov minulého storočia žili celé rodiny pastierov. Chovali tu ovce od jari do jesene.

Tri studničky, lavičky a oddych. Dáme niečo pod zub a schádzame cez les dolu k železnici. Odtiaľ vedie cestička na termálny prameň. Je to vlažná voda v ktorej sa da kúpať. Ale najmä medokýš. Vápenatá vajcovka dobrá na žalúdok.

Užívame si slniečko. Sme 20 minut od Stankovian. Tu už stretnete aj rodiny s deťmi.

Je to krásny kúsok Liptova.

Navyše dobrý prístup vlakom priamo do Stankovian, alebo autom cestou č 18.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

Estel Samolejová

Estel Samolejová

Turistika je to, čo milujem? Rada spoznávam krásy Slovenska.

2 komentáre na “Šípska Fatra zo Stankovian, Ľadová jaskyňa, Šíp, Podšíp

  1. Pekný článok, ale vzhľadom k tomu, že Šípska Fatra je môj rodný kraj, nedá mi nereagovať. Píšete o skalnom útvare Divný Janko, ten sa volá Hrubý Janko, alebo Komora. Tiež spomínate Párnický Šíp, ale taký vrch sa v Šípe nenachádza. Sú tam Šíp, Zadný Šíp a Žaškovský Šíp.
    Horám zdar!

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest