Skanzen Pribylina, cesta do minulosti Liptova

Skanzen Pribylina, oficiálne nazývaný Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, je jedným z najznámejších skanzenov na Slovensku. Rozsahom je porovnateľný s Ľubovnianskym skanzenom Spišskej dediny, ale v Pribyline je bonus kaštieľ. Skanzen Pribylina sa nachádza pri Liptovskom Mikuláši, v krásnom prostredí podhorskej oblasti Nízkych a Západných Tatier. Je jedinečný tým, že predstavuje architektúru a život ľudí z Liptovského regiónu v minulosti.

Skanzen Pribylina

Skanzen bol založený v roku 1991 a jeho hlavným cieľom je uchovávať a prezentovať kultúrne dedičstvo regiónu Liptov, ktorý bol čiastočne zaplavený pri výstavbe Liptovskej Mary, priehradného jazera na rieke Váh.

V skanzene sa nachádzajú rekonštruované a presunuté historické stavby z rôznych častí zatopeného Liptova. Nájdete tu roľnícke domy, hospodárske budovy, remeselnícke dielne, školskú budovu, malú železničku, kostol aj kaštieľ z Parížoviec. Spoznáte život liptovských roľníkov, remeselníkov i miestnej šľachty. Súčasťou expozícií sú aj nástroje a stroje používané v poľnohospodárstve a rôznych remeslách.

Ovčiarska nedeľa

V skanzene pravidelne usporadúvajú rôzne kultúrne podujatia, folklórne festivaly a remeselnícke trhy súvisiace s ľudovými zvykmi a tradíciami Liptova. V čase našej návštevy sa práve pripravovali na Ovčiarsku nedeľu. Bolo fajn prísť o deň skôr. V miestnom humne sa nám ušli vynikajúce halušky so zákysom bez tatranských jánošíkovských príplatkov. 🙂

Kaštieľ z Parížoviec

Kaštieľ z Parížoviec je dominantou skanzenu a hlavnou budovou múzea. Pôvodne bol sídlom šľachtickej rodiny Rakovských. Do skanzenu bol nanovo postavený tehlu po tehle a dnes nám ukazuje ako veľkopansky žila naša šľachta pred sto rokmi. Čo ešte chýba našim národovcom ku šťastiu? Čo papaláš, to poľovník. Obchádzajúc poľovné trofeje a medvedie kože začínam chápať kde sa pri vybíjaní medveďov asi inšpirovali.

So záujmom sme si obzreli autentické dobové interiéry s pôvodným nábytkom a vybavením. Ale priznajme si, neviem, či by som chcel v tej dobe žiť. V kaštieli je aj v máji ukrutná kosa. Nezabudnite, že na prehliadku kaštieľa i kostola potrebujete sprievodcu.

Kostol Panny Márie

Podobne ako kaštieľ, aj drevený gotický kostol Kostol panny Márie postavili komplet nanovo, hoci všetky prvky interiéru zanechali pôvodné. Stĺpové hlavice, sochy, oltár i lavice, všetky artefakty pochádzajú z bývalého kostola v rovnomennej obci Liptovská Mara. Pôvodnú vežu môžete zahliadnuť z diaľnice v západnej časti priehrady, na vode, priamo pod skanzenom Havránok.

Skanzen Pribylina je vynikajúcim miestom na spoznanie histórie, kultúry a tradičného života v Liptovskom regióne. Ale tiež tu majú skvelé bryndzové halušky. Na prehliadku si vyčleňte minimálne dve hodiny. Ak prídete v sezóne s deťmi, neobíďte železničku a depo, ku ktorým sa dostanete zadnou bránkou spoza kostola. My pokračujeme ďalej na Vavrišovo.

Objav Tatry kolobežkou

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Petere
Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 54