Sklené Teplice: viete čo sú Repišťské bralce, Kamenný jarok alebo Bimbíz?

Alebo kam v okolí Sklenných Teplíc po návšteve Pustého hradu

Repištské bralce

Od trasy z Lehôtky pod Brehmi na hrad Teplica (zelená turistická značka cez Janovské sedlo) sa dá odbočiť na tzv. Repištské bralce – miesto na opekanie a jeden z najlepších výhľadov na Hliník nad Hronom, Žiarsku kotlinu, Kečku a Szaboovu skalu. Odbočuje sa na križovatke, kde sa zelená značka odpája od cyklotrasy. Cyklotrasa pokračuje rovno, zelená ide vľavo (ak prichádzate od Lehôtky pod Brehmi) a ak sa vydáte vpravo do kopca, do 10 minút ste na Repištských bralcoch.

Sklené Teplice: viete čo sú Repišťské bralce, Kamenný jarok alebo Bimbíz?
Výhľad Repišťské Bralce

Bimbíz

Fandíte slovenskému hokeju? Choďte na menej nápadný kopček nad obcou Repište, na ktorom stojí slovenský dvojkríž venovaný našim hokejistom, ktorí SR reprezentovali na MS 2002 v Göteborgu.

Sklené Teplice: viete čo sú Repišťské bralce, Kamenný jarok alebo Bimbíz?
Vrch Bimbíz

Pri schádzaní z hradu Teplica nemusíte hneď zísť do Sklených Teplíc (zelená alebo žltá značka). Pri rozcestníku spomenutých farieb treba obe ignorovať a odbočiť vpravo (smer z hradu). Po poľnej ceste prídete až do obce Repište, ktorou treba prejsť a z námestíčka sledovať značenie Barborskej cesty. Po asi 10 minútach kráčania následne na križovatke opäť poľných ciest treba odbočiť vľavo, do kopca (Cestou napravo prídete zas ku hradu Marcus).

Celé je to odbočka / zachádzka na cca 2 hodiny. 

Kamenný jarok

Geologicko – geomorfologická prírodná rezervácia kúsok nad Sklenými Teplicami je významná tým, že sa tu na malom území nachádzajú horniny takmer všetkých geologických období sopečného pohoria Štiavnické vrchy.

Červenou turistickou trasou sa dostanete na Bartkov majer. Je to súkromná usadlosť, zároveň však východisko pre výstup na Zlatý vrch (po žltej, 10 – 15 minút).

Sklené Teplice: viete čo sú Repišťské bralce, Kamenný jarok alebo Bimbíz?
Zlatý vrch

Ide o najvyšší kruhový pozorovací bod v okolí – je z neho výhľad na Sitno, Nízke i Vysoké Tatry, Skalku, Lúčanskú Malú Fatru, masív Vtáčnika i Pohronského Inovca. Neďaleko rozcestníka na Bartkovom majeri je aj zaujímavý fotopoint – odstavené nepojazdný Moskvič. 😉

Rybník s výhľadom na Kapitulské bralá

Ak zídete z Pustého hradu po zelenej značke, prídete k rybníku obklopenému chatkami. Je z neho jeden z najkrajších výhľadov na protiľahlú PP Kapitulské bralá. Žiaľ, priamo na bralá značkovaná trasa nevedie, dá sa tam však dostať po neznačených zvážniciach. Smerom na západ od rybníka sa nachádza URBEX lokalita – opustený chátrajúci pioniersky tábor.

Sklené Teplice: viete čo sú Repišťské bralce, Kamenný jarok alebo Bimbíz?
Výhľad z rybníka na Kapitulské bralá

Ďalšie možnosti v rámci Sklených Teplíc už zahŕňajú návštevu Kúpeľov a kaviarne, kúpaliska, alebo prechádzku na hrad Marcus.

MTB: Barborská cesta bicyklom za dva dni
Kúpele Sklené Teplice
Táto marketingová aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110