Skryté zákutia Devínskej Kobyly

Po dlhšom období trvajúcich hmiel prišiel konečne slnečný deň, a tak ho využívame naplno. Na dnešné túlanie sa prírodou a prečisťovanie pľúc máme štartovací bod na parkovisku pri najzápadnejšom výbežku Devínskych Karpát pod vrchom Sandberg. Ideme objavovať skryté zákutia Devínskej Kobyly.

Devínska Kobyla je Národná prírodná rezervácia. Jej významným výletným miestom je Sandberg.

Pod vrchom Sandberg
Pod vrchom Sandberg

Sandberg

Sandberg leží na juhozápadnom okraji chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Lokalita bola objavená pri ťažbe piesku. Lokalitu vyhlásili za chránené nálezisko s rozlohou 25,6 ha roku 1964. Už nasledujúceho roku bola rozšírená a premenovaná na Štátnu prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, o rozlohe 27,97 ha. Roku 1986 sa chránená plocha rezervácie rozrástla na 102 ha. Posledná zmena prišla 1. januára 1995, kedy bola premenovaná na Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, s najvyšším stupňom ochrany. Dôvodmi ochrany je najmä výskyt bohatej teplomilnej flóry a fauny (najmä hmyzu); výskyt pieskomilnej kveteny a výskyt druhov čeľade vstavačovitých rastlín, vďaka ktorým patrí k najvýznamnejším lokalitám na Slovensku. (wiki)

Hneď na úvod prichádza skúška mojich síl. Čiastočne vychodená skratka je strmý výstup po skalách na vrch Sandberg, ktorou sa vyberáme. Som nútená udržiavať rovnováhu a aj odvahu, aby som hneď na úvod dňa neskočila tam, kde nechcem. Jasné, že dnešná moja mladá spoločnosť rezkým krokom a bez problémov kráča hore.

Najprv ideme chodníkom, ktorý je zarastený náletovou drevinou a trávou. Prechádzame vytvorenými schodmi z obrovských skál a koreňov stromov.

Ideme sústavným stúpaním v úzkom žľabe cez pieskovcový terén, ktorý sa mení na cestičku s malými skalkami. Dostávame sa k informačnému panelu (bohužiaľ dnes trochu v poškodenom stave) o významnej paleontologickej lokalite svetovej úrovne, nachádzajúcej sa na území mestskej časti Devínska Nová Ves v Bratislave.

informačný panel je v trochu poškodenom stave
informačný panel je v trochu poškodenom stave

Pri ďalšej tabuli sa dozvedáme, že cca pred 160 – 180 miliónov rokov v týchto miestach bolo v treťohoriach more, ktoré sa rozprestieralo po celej Viedenskej panve.

Objavujeme aj vytvorené umelé nálezisko so skamenelinami, čím chcel autor ukázať hravou formou, čo skrýva Pieskovec. Nálezisko- Polopieskovisko ukrýva tri reliéfy skamenelých živočíchov (no piesok už odvial vietor).

Výhľady zo Sandbergu

Úchvatné výhľady na obzor, ktoré ponúka toto miesto v tento slnečný deň si ideme pozrieť. Máme možnosť vidieť nad sútokom Moravy a Dunaja hrad Devín, za riekou Morava národný park Donau-Auen a zámok Schloßhof v Rakúsku či chránenú krajinnú oblasť Záhorie.

Výhľady z Sandbergu
Výhľady z Sandbergu

Neďaleko objavujeme zaujímavo spracovaný strom, vytvorený na posedenie.

Len trochu zdvihneme zrak zo zaujímavého posedenia a pred nami je strmý pieskovcový svah, ktorý hrdo predvádza hniezda Včelárika zlatého (vtáčik si v piesku stavia až 1m hlboké hniezda).

Lipové a Rovnice

Po žltej turistickej značke prechádzame popri drevenom zábradlí, ktoré ohraničuje vzácne hniezdisko chránených druhov vtákov až k smerovníku LIPOVÉ (tak ako sa patrí, lebo pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka je v tejto lokalite zakázaný) a ďalej až k smerovníku ROVNICE.

Tu sa na chvíľu zastavujeme a vychutnávame si, čo opäť výhľad ponúka.

Lipové a Rovnice výhľady
Lipové a Rovnice výhľady

Keď už okulahodiace výhľady máme napozerané, pokračujeme ďalej v stúpaní hore. Netrvá nám dlho a dostávame sa k ohrade, kde prevádzkujú riadenú pastvu kôz.

Vstupujeme za bránku a pokračujeme miernym odbočením vľavo. Dostávame sa do dubovo-hrachových lesov, kde ďalšou bránkou opúšťame riadenú pastvu. Napájame sa na zelenú a neskôr na červenú turistickú značku cez les k nášmu vytýčenému dnešnému cieľu.

Po žltej turistickej značke
Po žltej turistickej značke

„Cestu nám spríjemňuje pohľad na dokonalú hru farieb prírody v jeseni a čarovné kombinácie občas vyrážajú dych svojou krásou“

Aby sme nezablúdili používame dnes aj pomocníka vo forme navigácie. Občas si len skontrolujeme či náš smer je správny a pokračujeme s úsmevom ďalej. Toľko tém o živote, radostiach a starostiach máme na programe, že nám ubieha cesta akosi rýchlo. Ani nevieme, ako sa nám podarilo prejsť cca 2,5km. Navigácia nás navádza raz vpravo, potom vľavo a nakoniec po ľavej strane zbadáme strmú cestu dole. Je to už posledný úsek pred nami, aby sme sa dostali k miestu, ktoré sme sa dnes vybrali spoznať. Prudké klesanie dáva zabrať kolenám. Na zdolanie tohto krátkeho úseku musíme zapojiť trochu energie navyše. A sme tu …

Biele skaly
Biele skaly

Biele skaly

Pred nami sa rozprestiera starý kameňolom, prezývaný ako Fuchsov lom. Trampovia si toto miesto adoptovali a vytvorili v ňom mystické miesto Biele skaly.

Biele skaly Totemy
Biele skaly Totemy

Nádherné totemy dnes objavuje mnoho zvedavcov a objaviteľov, ako sme si to dnes naplánovali aj my. Uprostred verejné ohnisko, veľa možnosti na posedenie a studničky s pitnou vodou vytvárajú skvelé miesto na načerpanie pozitívnej energie.

Občerstvenie na Devínskej Kobyle
Občerstvenie na Devínskej Kobyle

Dopriali sme si aj my na tomto mieste oddych a doplnili sily z prinesených dobrôt.

A ide sa naspäť. Pre nás už známou cestou odchádzame z tohto čarovného miesta.

Ešte posledný pohľad a zachytenie atmosféry fotoobjektívom a už kráčame strmým kopcom hore. Joooj opäť dostávajú moje pľúca zabrať. Toľko čerstvého vzduchu veľkým nádychom už dlho nezažili. 🙂

Keď sa mi podarí vyštverať sa hore na cestičku, pokračujeme presne tou istou cestou, ako sme prišli. Neodoláme malému zastaveniu na vrchu Sandberg, ale pohybujeme sa len na miestach, kde môžme vstúpiť.

Altánok na posedenie
Altánok na posedenie pri ceste do Devínskej Novej Vsi

Záver cesty si zmeníme a objavujeme nádherný altánok na posedenie. Ďalej schádzame z kopca do Devínskej Novej Vsi, kde prechádzame ulicami medzi domami a dostávame sa k parkovisku pod Sandbergom. Nádherný cca 10 km dlhý výlet. 🙂

Určite neváhajte preskúmať históriu NPR Devínska Kobyla a objaviť skryté zákutia Devínskej Kobyly. Kľudne aj s deťmi. Kúsok od Bratislavy a Malých Karpát. Oplatí sa … 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46