Skúsili sme niečo nové. Rodinný splav po ramenách Dunaja.

Tak sme skúsili s deťmi opäť niečo nové. Splav po ramenách Dunaja. Pre mnohé rodiny už tradičný program na letné dni, ale pre nás to bola úplne nová skúsenosť.

Splav pre začiatočníkov

Na naše prvé vodácke stretnutie sme sa vybrali do Vojky k dunajským ramenám. Teda k rieke, resp. jej časti, ktorá je vhodná na splavovanie a ktorá je zároveň najbližšie k nášmu domovu. Termín a miesto splavu sme si vybrali na stránke vodnetury.sk. Podľa odporučenia zo stránky práve splav okolo Vojky je vhodný na prvé stretnutie so splavovaním pre začiatočníkov. Naša rezervácia bola potvrdená a nám už stačilo sa iba v jednu krásnu slnečnú nedeľu dostaviť do Vojky. Organizátor nám vo svojom potvrdzujúcom maily zadal presné súradnice, kam sa máme dostaviť.

Keď sme prišli k dunajskému brehu vo Vojke, skupina asi 30 splavu chtivých nadšencov sa už pripravovala na svoj nástup do lodí. Dostali sme ešte nevyhnutnú krátku inštruktáž. Inštruktor nás poučil ako ovládať loď, ako správne používať pádlo a tiež nám na prinesenej mape ukázal okruh, ktorý nás v ten deň čakal. A keď nám bol celý pripravený program predstavený, mohli sme konečne nastúpiť do lodí a pustiť sa do nášho prvého splavu.

Vojka

Všetci účastníci splavu mali k dispozícii dvoj až štvormiestne kanoe. Naša podskupinka pozostávajúca z dvoch matiek a troch detí dostala katamaran. Dve spojené kanoe sú výrazne stabilnejšie ako samotné kanoe. A ako bonus sa nám do katamaranu zmestil aj jeden z dvoch inštruktorov.

Plavba bola vďaka tomu absolútne bezproblémová. Úžasný Zoli všetko vyriešil za nás. Presne nás inštruoval, čo máme v ktorej časti plavby spraviť. 😀

Splav po ramenách Dunaja

Začali sme pádlovať po ramene Dunaja. Plavili sme sa po krásnom ramene, pričom niektoré jeho úseky boli širšie, niektoré užšie a miestami sa nám zdalo, akoby sme prechádzali džungľou. Popri pádlovaní sme pozorovali volavky, kormorána, rybárika, či kačky.

Plavba bola pokojná. Miestami sme si zamakali, keď sme išli proti prúdu a následne sme sa na inom ramene otočili a nechali sa unášať prúdom. V tejto časti nás čakal dokonca aj adrenalínový zážitok v podobe zvládnutia jedinej kaskády tohto nášho výletu. Napriek tomu, že išlo iba o jednu mini kaskádu, mokrí sme boli až za ušami, ale určite to stálo za to.

Zvládli sme prvú časť nášho výletu, okruhom sme sa vrátili do miesta, odkiaľ sme vyrážali. Náš splav tu však nekončil a my sme pokračovali ďalej po prúde rieky. Až cca po pol hodinke sme prirazili člny k brehu a my sme vystúpili.

Pomedzi lekná

Kúsok sme prešli po súši a inštruktori nás doviedli k jazeru Vojka, kde sme si dopriali zaslúžený oddych. Okrem toho, že sme konečne doplnili energiu z vlastných zásob, dopriali sme si parádne šantenie a kúpanie v jazere. A po pauze sme sa vrátili k lodiam a proti prúdu sme sa vybrali dokončiť druhý okruh. Plavili sme sa pomedzi lekná, oboplávali sme dva ostrovy. Na konci ktorého sme sa opäť dostali do miesta štartu.

Naša plavba aj s oddychom pri kúpaní trvala cca 4 hodiny. Ale boli to štyri krásne hodiny. Deti poctivo makali a ani raz sa neposťažovali, že už nevládzu, alebo nebodaj, že už chcú končiť. Práve naopak, poriadne si celú plavbu užili. A presne o to, nám, mamám, išlo.

Perfektne sa zabavili nielen deti, ale aj my. A už teraz viem, že toto nebol náš posledný splav a už sa teším na ďalší. Ak ste ešte neboli splavovať, určite to choďte vyskúšať🚣🌞❤️😎.   

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 61